Ozonoterapia


Centrum Stomatologii Kompleksowej

Ozon jest gazem o zapachu powietrza po burzy. Powstaje w temperaturze łuku elektrycznego podczas uderzeń piorunów.

Ozonoterapia jest bezbolesną i nieinwazyjną, a zarazem skuteczną metodą w walce z wczesnymi zmianami próchnicotwórczymi. Zabieg ozonoterapii odbywa się bezstresowo i jest szczególnie polecany u dzieci do leczenia zębów mlecznych jak i stałych.

Leczenie nowoczesnymi metodami, takimi jak ozonowanie, jest bezpieczne, szybkie i bezbolesne. Próchnica zębów jest szeroko rozpowszechnioną chorobą cywilizacyjną na świecie. Próchnica charakteryzuje się postępującą, zlokalizowaną destrukcją szkliwa i zębiny spowodowaną aktywnością płytki bakteryjnej. W sprzyjających warunkach bakterie metabolizują cukry zawarte w pokarmach, a powstające kwasy niszczą szkliwo i zębinę. Gdy próchnica jest w zaawansowanym stadium pojawia się ból.

Wczesne wykrycie próchnicy jest możliwe za pomocą ozonu. Ozon niszczy bakterie znajdujące się w zębach. Ozonator pobiera tlen z powietrza i zamienia go w ozon. Cały zabieg trwa kilkanaście sekund i niszczy prawie 100% bakterii próchnicotwórczych. Zabieg ozonoterapii jest bardzo łatwym i przyjemnym sposobem leczenia próchnicy, szczególnie u małych pacjentów, dla których wizyta u stomatologa jest ogromnym stresem. Małe dzieci często niedokładnie myją zęby, dlatego bardzo ważne jest zabezpieczenie wyrzynających się zębów stałych metodą ozonowania.

W naszym Centrum ozon wykorzystujemy także w czasie leczenia endodontycznego, co zapewnia trwałą dezynfekcję systemów kanałów korzeniowych, do leczenia opryszczki, aft, po usunięciu zębów w celu szybszego ich wygojenia oraz w leczeniu paradontozy.

Laser biostymulacyjny

Oferujemy zabiegi z wykorzystaniem lasera biostymulacyjnego. Jest to urządzenie, dzięki któremu wykonujemy efektywne i bezinwazyjne zabiegi terapeutyczne w jamie ustnej. Biostymulacyjne właściwości lasera wspomagają tradycyjne leczenie, a jego przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie sprawia, że jest wykorzystywany w stomatologii zachowawczej, endodoncji, chirurgii i profilaktyce. Promienie lasera poprzez swoje właściwości sterylizacyjne działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo oraz pobudzają układ immunologiczny. Laser przyspiesza gojenie ran po usunięciu zębów.

.

Regeneracja

Obecnie jednym z największych wyzwań stojących przed naukowcami jest opracowanie bioaktywnych materiałów chirurgicznych, pozwalających na odbudowę ubytków kostnych, minimalizujących proces zapalny i przyśpieszających gojenie.

Zarówno gojenie jak i regeneracja tkanek to dynamiczny, wielopoziomowy proces, na który ma wpływ uwalnianie odpowiednich czynników wzrostu w miejscu defektu.

Takim sposobem użycia autogennego materiału uwalniającego cytokiny płytkowe jest zastosowanie fibryny bogatopłytkowej, należącej do nowej generacji koncentratów płytkowych. Istnieje bowiem łatwa możliwość aplikacji przygotowanego przed zabiegiem biomateriału, bezpośrednio w miejscu w którym doszło do zaniku kości.

Technika otrzymywania fibryny bogatopłytkowej została po raz pierwszy opracowana we Francji przez Choukrouna z myślą o zastosowaniu w periodontologii i chirurgii stomatologicznej. Sam sposób przygotowania jest niezwykle prosty i polega na pobraniu krwi żylnej od pacjenta, bezpośrednio lub w trakcie zabiegu, do 10 ml probówek bez żadnego antykoagulantu, którą wiruje się przy użyciu wirówki EBA-20. W efekcie, w wyniku takiego postępowania dochodzi do powstania w środkowej części probówki skrzepu fibrynowego. Powyżej znajduje się osocze ubogopłytkowe (PPP – platelet poor plasma), natomiast na dnie probówki znajdują się krwinki czerwone.

Matryca fibrynowa uzyskana ze środkowej części odwirowanej frakcji będzie sterować procesem gojenia, w znacznym stopniu przyśpieszając go i co najważniejsze będzie zwiększać rewaskularyzację przeszczepu poprzez wspomaganie angiogenezy.

Bezbolesne borowanie powietrzem – Abrazja

Jest to nowa metoda leczenia ubytków próchnicowych polegająca na opracowaniu ubytku za pomocą strumienia powietrza z mikrodrobinami TLENKU GLINU (przypominającego drobnoziarnisty piasek).

AL203 uderza pod ciśnieniem 10-11 atmosfer w bardziej miękką od zdrowego zęba próchnicę „wydmuchując” (usuwając) ją z ubytku, nie naruszając przy tym prawidłowej struktury zęba. Po opracowaniu ubytku dalsze leczenie nie różni się od klasycznego. Metoda ta nie wymaga zastosowania znieczulenia, gdyż jest całkowicie bezbolesna.

Teoria tłumacząca brak odczuwania bólu opiera się na zatykaniu ziarnami tlenku glinu kanalików zębinowych, w których są „zakończenia nerwowe” (wypustki komórek z komory zęba). To one przy klasycznym użyciu wiertła są przecinane a to w efekcie wywołuje reakcje bólową. Pacjenci podają, że podczas leczenia za pomocą abrazji powietrznej odczuwają jedynie uczucie ucisku, dotyku a czasem zimna a nie bólu. Duże sukcesy odnotowujemy w przypadkach pacjentów, którzy boją się zastosowania wiertła lub znieczulenia tradycyjnego (zastrzyk) – szczególnie chodzi tu o dzieci jak i również dorosłych, zwłaszcza osób „zrażonych” do klasycznej metody z użyciem wiertła.

System abrazji powietrznej KaVo z dodatkowym strumieniem wody

Skuteczna i delikatna metoda preparacj i- opracowania ubytków próchnicowych bez wiertła.Cząsteczki proszku są przyspieszane do prędkości 20 m/sek. Ich energia kinetyczna w kontakcie z powierzchnią zęba jest przekształcana w zdolność do ścierania tkanek twardych.Wysoce efektywna preparacja ubytków umożliwiająca maksymalne zachowanie zdrowych tkanek zęba.Bez hałasu, bez wiercenia, bez wibracji: przyjemne leczenie dla pacjentów szczególnie wrażliwych na zabiegi stomatologiczne, a zwłaszcza dla dzieci.