FAQ


Centrum Stomatologii Kompleksowej - masz pytania, zadzwoń?

Cennik usług dentystycznych? masz pytania – zadzwoń

 

Co to są aparaty stałe bezligaturowe?

Terapia ortodontyczna powinna być jak najbardziej efektywna i wydajna, musi ponadto dawać pacjentowi duży komfort leczenia. Technika bezligaturowa to kolejny krok w rozwoju ortodoncji polegający na zamykaniu łuku w szczelinie zamka za pomocą specjalnej klapki, a nie przywiązywaniu go gumką (tzw. ligaturą). Łuk przesuwa się swobodnie eliminując znacznie tarcie, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia. Dla pacjenta oznacza to krótszy czas noszenia aparatu, mniejszą ilość wizyt kontrolnych oraz minimalne dolegliwości bólowe.

 

Czy leczenie u ortodonty ma tylko poprawić nasz wygląd?

Jest to bardzo ważne, ale należy także pamiętać, że wyleczenie wady zgryzu i przywrócenie prawidłowego ustawienia zębów zapobiega: próchnicy zębów, chorobie dziąseł (powodującej parodontozę), nieprawidłowemu ścieraniu zębów, chorobom stawu skroniowo-żuchwowego, bólom głowy (migrenom), których przyczyną może być wada zgryzu.

 

Dlaczego zamki samoligaturujące?

Zamki samoligaturujące pozwalają na użycie lekkich, biologicznie zbalansowanych sił, czego rezultatem jest szybsze i komfortowe przesuwanie zębów. Zredukowane tarcie przyspiesza i skraca czas leczenia od 3 do 6 miesięcy. Również wizyty kontrolne są rzadsze i mogą odbywać się co 12 tygodni.

 

Czy należy się wstydzić noszenia aparatu stałego?

Dbanie o piękny uśmiech i urodę zębów jest godne pochwały, ale ostatnio stało się wręcz modne, zwłaszcza u młodych ludzi, którzy często zazdroszczą „biżuterii” na zębach u swoich rówieśników. Aparaty ortodontyczne mogą być mniej widoczne, gdy zamiast zamków metalowych zastosuje się zamki ceramiczne. Pozostają niewidoczne przez cały okres leczenia, gdyż nie przebarwiają się. Jedynym minusem jest możliwość wybarwiania się gumek, którymi przywiązany jest łuk, gdyż zbyt kolorowa dieta, jak również palenie papierosów, zmienia ich kolor. Alternatywą są zamki metalowe, które naprawdę wyglądają ładnie – zwłaszcza, gdy nakładamy na nie kolorowe gumki.

 

Czy warto podjąć leczenie u ortodonty?

Zdecydowanie tak. Pokazany w szerokim uśmiechu rząd równych, lśniących zębów – to marzenie większości z nas, to również symbol urody i oznaka zdrowia.

 

Jak przebiega leczenie ortodontyczne aparatem stałym?

Leczenie polega na przyklejaniu do każdego zęba specjalnego elementu zwanego zamkiem i połączeniu ich łukiem przy użyciu elastycznych gumek tzw. ligatur. Aparat stały przechyla lub nawet obraca zęby w żądanym kierunku. Aby zęby idealnie dopasować zakłada się dwa aparaty ortodontyczne – górny i dolny. Nie muszą być one jednak zakładane jednocześnie.

 

Czy leczenie ortodontyczne może zmienić rysy twarzy?

Już sama wada zgryzu powoduje niekorzystne zmiany w rysach twarzy, dlatego po korekcie ortodontycznej na pewno rysy twarzy zmienią się na plus.

 

Jakie są rodzaje ortodontycznych aparatów stałych?

Aparaty stałe to takie, których po założeniu nie można zdjąć. Możemy je podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą te przyklejane na powierzchnię wargową zęba i nazywane są aparatami labialnymi. Wśród tej wyróżniamy:

  • aparaty ligaturowe (aparaty estetyczne, aparaty metalowe),
  • aparaty bezligaturowe (aparty Damon);

Wybielanie zębów

 

Jak bardzo wybielą mi się zęby?

Rezultaty zależą od stopnia przebarwienia – najlepiej wybielają się zęby żółte, nieco trudniej te o szarawym odcieniu.

 

Czy zabieg profesjonalnego wybielania jest bezpieczny?

Zabieg profesjonalnego wybielania jest bezpieczny, zwłaszcza, że środek wybielający jest oparty na składnikach wodnych i nie uszkadza ani zębów, ani szkliwa. Dziąsła osłonięte są specjalną osłoną tzw. płynnym koferdamem.

 

Jak długo utrzyma się efekt wybielenia?

Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, od sposobu odżywiania, jednak efekt utrzymuje się około 2-5 lat. Jednocześnie zalecamy wszystkim pacjentom oczyszczanie wszystkich powierzchni zębowych raz na 6 miesięcy.

 

Jak dbać o zęby po zabiegu?

Po przeprowadzonym zabiegu przez co najmniej trzy dni należy zachować białą dietę, nie wolno w tym czasie palić papierosów, pić mocnej herbaty, kawy, kolorowych napojów i pokarmów (np. buraczków). Dla podtrzymania efektu pacjent dostaje specjalną pastę do zębów – Pearl White.

Protetyka

 

Czy korony są szkodliwe dla zębów?

Nie jest prawdą pokutujące wśród pacjentów przekonanie, że uzupełnienia stałe są szkodliwe, gdyż wymagają szlifowania zębów albo że zęby pod koronami się psują. Stosowanie znieczuleń, nowoczesne techniki szlifowania, precyzyjne masy wyciskowe i technologie laboratoryjne dają możliwość wykonania niezwykle precyzyjnych, estetycznych i perfekcyjnych prac. Prawidłowo oszlifowany ząb zachowuje swoją wytrzymałość, a zacementowana korona izoluje tkanki zęba od środowiska jamy ustnej. Obecnie używane nowe generacje cementów wydzielają dodatkowo fluor przez kilka miesięcy impregnując schowany kikut zęba. Możliwość zabezpieczenia pacjenta uzupełnieniami tymczasowymi sprawia, że nie musi on ani na chwilę rezygnować ze swojego normalnego trybu życia.

 

Czy mogę coś zrobić z moimi krzywymi zębami?

Gdy Twoje zęby są przebarwione lub krzywe, a chcesz mieć piękny i zdrowy uśmiech, zaproponujemy Ci licówki ceramiczne, które zmienią nie tylko kolor Twoich zębów, ale także kształt. Bez noszenia aparatu skorygujemy kształt oraz ich ustawienie. Aktorzy i znane osoby z życia publicznego stosują licówki tego typu bardzo często.

 

Co zrobić, aby zęby wyglądały bardzo naturalnie?

Jeżeli korony zębów są zdeformowane np. na skutek starcia lub innych wad, możemy poprawić ich wygląd aplikując licówki porcelanowe. Licówka wcale nie musi być naklejana na częściowo oszlifowany ząb. Doskonałe są takie, które kleimy na nieoszlifowany ząb, niczym tipsy na paznokcie. Gdy korona zęba jest już częściowo uszkodzona przez próchnicę, lub ząb jest przebarwiony, niestety musimy go oszlifować i założyć na niego koronę.

 

Co zrobić, żeby korona wyglądała jak własny ząb?

Tradycyjne korony porcelanowe nie przepuszczają światła i po latach dają ciemne zabarwienie przy brzegu przydziąsłowym. Alternatywą jest korona pełnoceramiczna Lava. Korony Lava w swoim składzie mają same naturalne materiały i są tak podobne do prawdziwych zębów, że nie można ich odróżnić. Światło przenika przez nie jak przez prawdziwe zęby, a ich kolor nie zmienia się wraz z upływem czasu.

 

Czy taka korona nie wywołuje alergii?

W odróżnieniu od tradycyjnych uzupełnień zawierających metal, pełnoceramiczne korony i mosty Lava, nie wywołują alergii. Dzięki precyzyjnej technologii cyfrowej w procesie wytwarzania takiej korony, jej dokładność przylegania nie powoduje podrażnień.

 

Czy mogę bez problemu jeść lody i pić gorące napoje?

Uzupełnienia pełnoceramiczne Lava mają naturalną wrażliwość na temperaturę jak pozostałe zęby, doskonale chronią zęby przed działaniem niekorzystnych czynników.

 

Czy korony pełnoceramiczne są trwałe?

Korony i mosty Lava są idealne zarówno do zębów przednich, jak i bocznych. Nie musimy się martwić, że zostaną uszkodzone przy większym nacisku podczas jedzenia, gdyż badania wykazały, że materiał Lava jest trzykrotnie bardziej wytrzymały niż siły żucia występujące w jamie ustnej. Dajemy Ci 15 lat gwarancji na takie uzupełnienia.

 

Co to jest system Lava?

System Lava to zastosowanie tlenku cyrkonu o najwyższej czystości, czego efektem jest przezierność zbliżona do naturalnego zęba, co gwarantuje nam doskonałą estetykę korony. Lava jest systemem szeroko stosowanym na całym świecie, a wybór materiału jest wynikiem długotrwałych badań. Na dowód wysokiej jakości na każdą podbudowę Lava, pacjent otrzymuje certyfikat z 15-letnią gwarancją.

Implanty

 

Czy możliwe jest uczulenie na implant?

Nigdy nie stwierdzono uczulenia na implant, choć stosuje się je od ponad 40 lat. Tytan, z którego wykonany jest implant, nie wywołuje alergii i jest całkowicie neutralny i biozgodny z organizmem człowieka

 

Czy zabieg wszczepiania implantu jest bolesny?

Zabieg nie jest bolesny, wystarczy znieczulenie miejscowe. Podczas gdy lekarz stomatolog przygotowuje miejsce na implant, można odczuwać wibracje i niewielki ucisk, jednak ból nie jest odczuwalny. Natomiast po zabiegu może wystąpić lekki ból, zasinienie lub niewielka opuchlizna. Większość pacjentów nie potrzebuje następnego dnia nawet środka przeciwbólowego i może wrócić do normalnego życia.

 

Czy są jakieś choroby, które uniemożliwiają wszczepienie implantu?

Właściwie nie, ale niektóre schorzenia mogą mieć wpływ na proces gojenia się. Jeżeli pacjent choruje na cukrzycę, choroby układu krążenia, chorobę nowotworową, uszkodzenie nerki, lub inną chorobę, z którą wiąże się zażywanie leków, należy poinformować lekarza o tym fakcie. Również nadmierne palenie papierosów jest przeciwwskazaniem.

 

Czy istnieje jakieś ryzyko związane z wszczepieniem implantów?

Jeżeli implant jest umieszczany przez wykwalifikowanego implantologa, to ryzyko jest bardzo niewielkie, jednak komplikacje takie jak obrażenie nerwów czy naczyń krwionośnych są możliwe. Bardzo rzadko zdarza się, że kość nie trzyma implantu zbyt mocno – wówczas pod znieczuleniem usuwamy implant i w to samo miejsce wszczepiamy nowy.

 

Jaka jest trwałość implantu?

Implanty są bardziej wytrzymałe niż naturalne korzenie zębowe. Jest także odporny na próchnicę, a odpowiednia higiena jamy ustnej spowoduje, że implant przetrwa do końca życia.

 

Po jakim czasie na implantach są umieszczane zęby?

Przy prawidłowym procesie gojenia korony na implantach w szczęce możemy osadzić po upływie sześciu miesięcy, a w żuchwie po czterech miesiącach. Niekiedy wkręcone implanty można od razu odbudowywać koroną – nazywa się to natychmiastowym obciążeniem – ale o tym może zadecydować lekarz przeprowadzający implantację.

 

Czy wykrywacze metalu np. podczas kontroli na lotnisku wykryją implanty?

Implanty nie wywołują efektu magnetycznego, a poza tym są zbyt małe – detektor nie zareaguje.

 

Co zrobić, gdy mamy mało miejsca na implant?

Wąskie przestrzenie między zębami, które mają być uzupełnione za pomocą implantów to częsty problem młodych ludzi, którym brakuje bocznych siekaczy, tzw. dwójek. Natura nie „dała im zawiązków”, a nie zawsze można uzyskać ładny efekt estetyczny . Napotykając na te trudności firma Imtec wprowadziła na rynek mikroimplanty hybrydowe, które w zupełności odbudowują lukę między dwoma zębami.