Chirurg dentysta - chirurgia stomatologiczna Lublin Aldent


Chirurgia szczękowa

Chirurgia stomatologiczna to nie tylko zabiegi usuwania zębów.

W ramach tej specjalności wykonujemy cały szereg zabiegów w obszarze obejmującym jamę ustną,w tym zabiegi wspomagające inne dziedziny stomatologiczne oraz periodontologię (choroby przyzębia i błon śluzowych). Wykonujemy także zabiegi w zakresie chirurgii plastycznej przyzębia. Leczymy zarówno niedobory dziąsła (recesje) z zastosowaniem klasycznych przeszczepów jak i modelowanie nadmiarów dziąsła przy użyciu elektrochirurgicznego urządzenia Perfect TCS II.

W naszym Centrum wykonujemy następujące zabiegi z zakresu chirurgi stomatologicznej:

Ekstrakcje zębów

–  usuwanie zębów zarówno stałych jak i mlecznych, zniszczonych przez proces próchnicotwórczy. Zabiegi ekstrakcji wykonywane są w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym. Usuwamy również zęby ze wskazań ortodontycznych oraz pozostawione fragmenty zębów. Na życzenie pacjentów przeprowadzamy ekstrakcje z jednoczesnym uzupełnianiem zębodołów materiałem kościozastępczym, w celu zachowania estetyki dziąsła pod przyszłe prace implanto-protetyczne.

Odsłonięcie zębów zatrzymanych

– najczęściej dotyczy to zatrzymanych kłów lub zębów ósmych, ze względu na ich nieprawidłowe położenie lub skręcenie.

Resekcje wierzchołków korzeni zębów

– odcięcie fragmentu korzeni zębów po nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym. Jest to chirurgiczna metoda leczenia stanów zapalnych, toczących się w tkankach okołowierzchołkowych. Zabieg polega na nawierceniu i odwarstwieniu błony śluzowej w okolicy wierzchołków korzeni zębów, a następnie odcięciu wierzchołków korzeni.

Odbudowa kości

– praktykujemy odbudowę kości wykorzystując biomateriały. Więcej informacji na temat biomateriałów na stronie Biomateriały

Podnoszenie zatok szczękowych

– metoda otwarta i zamknięta prowadzi do zwiększenia objętości tkanki kostnej w zatokach szczękowych, co umożliwia nam przeprowadzenie zabiegu implantacji w okolicach ze zbyt małą ilością tkanki kostnej.

Frenuloplastyka

– zabieg z zakresu chirurgi stomatologicznej, który dotyczy wędzideł warg lub języka. Wędzidła są to fałdy błony śluzowej, które łączą wewnętrzną powierzchnię warg z kośćmi szczęki albo żuchwy (wędzidła warg) lub w przypadku wędzidła języka – dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Ruchomość warg i języka jest regulowana za pomocą tych wędzideł, dlatego ważny jest ich kształt, grubość oraz miejsce przyczepu. Nieprawidłowości w wyglądzie wędzidła charakteryzują się jego zgrubieniem, trójkątnym, wachlarzowatym kształtem. Nieprawidłowe miejsce przyczepu wędzidła ma miejsce kiedy przyrasta ono zbyt blisko szyjek zębowych bądź też przyrasta do grzbietu wyrostka lub podniebienia. W przypadku wędzidła języka stwierdza się często jego skrócenie co powoduje zbyt małą ruchomość języka i prowadzi do problemów z wymawianiem niektórych głosek, wady wymowy oraz upośledza proces rozwoju całego narządu żucia. Przerost lub zbyt niski przyczep wędzidła wargi górnej stanowi przeszkodę w prawidłowym położeniu siekaczy powodując diastemę, która często uważana jest jako duży defekt estetyczny. Obfitość fałd błony śluzowej stwarza również niebezpieczeństwo do powstawania stanów zapalnych dziąseł, przerostów dziąseł, odsłanianie się szyjek zębowych bądź próchnicy. W Centrum Stomatologii i Implantologii Aldent zabiegi frenuloplastyki wędzidła odbywają się za pomocą noża elektrochirurgicznego Perfect TCS II. Zabieg plastyki dziąseł trwa około 2-3 minut, jest całkowicie bezbolesny, bezkrwawy i nie wymaga zaopatrzenia rany szwami chirurgicznymi. Frenuloplastykę wykonuje się u pacjentów od  5 roku życia.

 

Usuwanie zębów mądrości (tzw. ósemek)

– zabieg ten wykonujemy ze wskazań ortodontycznych, przy niekorzystnym ułożeniu zębów w kości (ząb zatrzymany) lub przy nasilonych objawach bólowych, spowodowanych stanem zapalnym w tej okolicy.

Chirurgiczne przygotowanie podłoża protetycznego

– przygotowujemy pacjentów do leczenia protetycznego, zaczynając od korekty dziąseł przy leczeniu protezami osiadającymi, a skończywszy na zabiegach regeneracyjnych kości przygotowujących do leczenia implantologicznego.

Dzięki komputerowemu znieczuleniu wszystkie powyższe zabiegi są całkowicie bezbolesne. W celu przyspieszenia gojenia tkanek, stosujemy laserową terapię biostymulacyjną.

Większość zabiegów chirurgicznych w naszym Centrum wykonujemy z użyciem noża elektrochirurgicznego Perfect TCS II. Metoda ta jest bezkrwawa, bezbolesna i gwarantuje szybki powrót do zdrowia. Elektrochirurgia stanowi sprawdzoną metodę terapeutyczną, stosowaną od wielu lat w stomatologii, jak i w medycynie. Cięcie skalpelem powoduje zmiażdżenie i rozczepienie tkanek. Pod wpływem cięcia elektrochirurgicznego dochodzi do parowania i ulatniania się tkanki na drodze elektrody. Gdy moc wyjściowa jest właściwie dostosowana, elektroda tnie bez oporu, co pozwala na osiągnięcie wysokiej precyzji podczas zabiegu.