Ozonoterapia


Centrum Stomatologii Kompleksowej

Ozon jest gazem o zapachu powietrza po burzy. Powstaje w temperaturze łuku elektrycznego podczas uderzeń piorunów. Właściwości silnie utleniające i dezynfekujące ozonu powodują, że jest on powszechnie wykorzystywany na całym świecie w celu zwalczania bakterii i innych drobnoustrojów. Podstawy działania ozonu opierają się na jego właściwościach utleniających. Jako reaktywna forma tlenu reaguje ze związkami organicznymi, powodując ich utlenianie. Mechanizm działania ozonu na komórkę bakterii polega na tym, że niszczy on kolejno ścianę komórkową, błonę cytoplazmatyczną, a na końcu strukturę DNA komórki, co powoduje, że bakterie nie są w stanie uodpornić się na jego działanie. Ozon, jako gaz o właściwościach bakteriobójczych, idealnie wnika we wszystkie powierzchnie struktury zęba, co sprawia, że jest doskonałym środkiem do zabijania bakterii w ubytkach próchnicowych zębów. Szacuje się, że po podaniu ozonu ginie 99% bakterii zgromadzonych na powierzchni zęba.

Leczenie nowoczesnymi metodami, takimi jak ozonowanie, jest bezpieczne, szybkie i bezbolesne. Próchnica zębów jest szeroko rozpowszechnioną chorobą cywilizacyjną na świecie. Charakteryzuje się postępującą, zlokalizowaną destrukcją szkliwa i zębiny spowodowaną aktywnością płytki bakteryjnej. W sprzyjających warunkach bakterie metabolizują cukry zawarte w pokarmach, a powstające kwasy niszczą szkliwo i zębinę. Gdy próchnica jest w zaawansowanym stadium pojawia się ból. Wczesne wyeliminowanie próchnicy jest możliwe za pomocą ozonu. Ozon niszczy bakterie znajdujące się w zębach. Ozonator pobiera tlen z powietrza i zamienia go w ozon. Cały zabieg trwa kilkanaście sekund i niszczy prawie 100% bakterii próchnicotwórczych. Zabieg ozonoterapii jest bardzo łatwym, przyjemnym i bezstresowym sposobem leczenia próchnicy, szczególnie u małych pacjentów, dla których wizyta u stomatologa jest ogromnym stresem. Ozonoterapia jest bezbolesną i nieinwazyjną, a zarazem skuteczną metodą w walce z wczesnymi zmianami próchnicotwórczymi. Małe dzieci często niedokładnie myją zęby, dlatego bardzo ważne jest zabezpieczenie wyrzynających się zębów stałych metodą ozonowania.

Dzięki swoim unikalnym właściwościom ozon jest nowatorskim i istotnym narzędziem terapeutycznym stosowanym w leczeniu stomatologicznym. Ozon ma radykalne działanie antyseptyczne co sprawia, że zabija nawet najbardziej odporne bakterie, wirusy i grzyby, dlatego ozonoterapia wykorzystywana jest również w takich dziedzinach stomatologii jak periodontologia. Leczone ozonem są różnego rodzaju stany zapalne w jamie ustnej takie jak zapalenia dziąseł, przyzębia, afty, kandydoza jamy ustnej, paradontoza.

Ponadto ozon stosowany jest w chirurgii stomatologicznej i implantologii. Przyspiesza gojenie zębodołów poekstrakcyjnych, leczy suchy zębodół, zapobiega występowaniu powikłań pooperacyjnych, umożliwia zahamowanie krwawienia, zmniejsza obrzęk. W leczeniu protetycznym zabezpiecza kikuty zębów przed procedurą cementowania koron.

W naszym Centrum ozon wykorzystujemy w leczeniu:

 • endodontycznym, co zapewnia trwałą dezynfekcję systemów kanałów korzeniowych,
 • stanów zapalnych jamy ustnej, opryszczki, aft,
 • zapalenia dziąseł i przyzębia
 • kandydozy jamy ustnej
 • stanów zapalnych tkanki okolicy wszczepu
 • paradontozy
 • zębodołów poekstrakcyjnych w celu szybszego ich wygojenia
 • ubytków zębów (po opracowaniu próchnicy)
 • nadwrażliwości
 • próchnicy
 • suchego zębodołu
 • stanów zapalnych w obszarze bifurkacji
 • przetok
 • neuralgii
 • objawów wyrzynania się zębów stałych

Laser biostymulacyjny

Oferujemy zabiegi z wykorzystaniem lasera biostymulacyjnego. Jest to urządzenie, dzięki któremu wykonujemy efektywne i bezinwazyjne zabiegi terapeutyczne w jamie ustnej. Biostymulacyjne właściwości lasera wspomagają tradycyjne leczenie, a jego przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie sprawia, że jest wykorzystywany w stomatologii zachowawczej, endodoncji, chirurgii i profilaktyce. Promienie lasera poprzez swoje właściwości sterylizacyjne działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo oraz pobudzają układ immunologiczny. Laser przyspiesza gojenie ran po usunięciu zębów.

 

Regeneracja

Obecnie jednym z największych wyzwań stojących przed naukowcami jest opracowanie bioaktywnych materiałów chirurgicznych, pozwalających na odbudowę ubytków kostnych, minimalizujących proces zapalny i przyśpieszających gojenie.

Zarówno gojenie jak i regeneracja tkanek to dynamiczny, wielopoziomowy proces, na który ma wpływ uwalnianie odpowiednich czynników wzrostu w miejscu defektu.

Takim sposobem użycia autogennego materiału uwalniającego cytokiny płytkowe jest zastosowanie fibryny bogatopłytkowej, należącej do nowej generacji koncentratów płytkowych. Istnieje bowiem łatwa możliwość aplikacji przygotowanego przed zabiegiem biomateriału, bezpośrednio w miejscu w którym doszło do zaniku kości.

Technika otrzymywania fibryny bogatopłytkowej została po raz pierwszy opracowana we Francji przez Choukrouna z myślą o zastosowaniu w periodontologii i chirurgii stomatologicznej. Sam sposób przygotowania jest niezwykle prosty i polega na pobraniu krwi żylnej od pacjenta, bezpośrednio lub w trakcie zabiegu, do 10 ml probówek bez żadnego antykoagulantu, którą wiruje się przy użyciu wirówki EBA-20. W efekcie, w wyniku takiego postępowania dochodzi do powstania w środkowej części probówki skrzepu fibrynowego. Powyżej znajduje się osocze ubogopłytkowe (PPP – platelet poor plasma), natomiast na dnie probówki znajdują się krwinki czerwone.

Matryca fibrynowa uzyskana ze środkowej części odwirowanej frakcji będzie sterować procesem gojenia, w znacznym stopniu przyśpieszając go i co najważniejsze będzie zwiększać rewaskularyzację przeszczepu poprzez wspomaganie angiogenezy.

Bezbolesne borowanie powietrzem – Abrazja

Jest to nowa metoda leczenia ubytków próchnicowych polegająca na opracowaniu ubytku za pomocą strumienia powietrza z mikrodrobinami TLENKU GLINU (przypominającego drobnoziarnisty piasek).

AL203 uderza pod ciśnieniem 10-11 atmosfer w bardziej miękką od zdrowego zęba próchnicę „wydmuchując” (usuwając) ją z ubytku, nie naruszając przy tym prawidłowej struktury zęba. Po opracowaniu ubytku dalsze leczenie nie różni się od klasycznego. Metoda ta nie wymaga zastosowania znieczulenia, gdyż jest całkowicie bezbolesna.

Teoria tłumacząca brak odczuwania bólu opiera się na zatykaniu ziarnami tlenku glinu kanalików zębinowych, w których są „zakończenia nerwowe” (wypustki komórek z komory zęba). To one przy klasycznym użyciu wiertła są przecinane a to w efekcie wywołuje reakcje bólową. Pacjenci podają, że podczas leczenia za pomocą abrazji powietrznej odczuwają jedynie uczucie ucisku, dotyku a czasem zimna a nie bólu. Duże sukcesy odnotowujemy w przypadkach pacjentów, którzy boją się zastosowania wiertła lub znieczulenia tradycyjnego (zastrzyk) – szczególnie chodzi tu o dzieci jak i również dorosłych, zwłaszcza osób „zrażonych” do klasycznej metody z użyciem wiertła.

System abrazji powietrznej KaVo z dodatkowym strumieniem wody

Skuteczna i delikatna metoda preparacj i- opracowania ubytków próchnicowych bez wiertła.Cząsteczki proszku są przyspieszane do prędkości 20 m/sek. Ich energia kinetyczna w kontakcie z powierzchnią zęba jest przekształcana w zdolność do ścierania tkanek twardych.Wysoce efektywna preparacja ubytków umożliwiająca maksymalne zachowanie zdrowych tkanek zęba.Bez hałasu, bez wiercenia, bez wibracji: przyjemne leczenie dla pacjentów szczególnie wrażliwych na zabiegi stomatologiczne, a zwłaszcza dla dzieci.