Ortodonta Lublin Aldent


Centrum Stomatologii Kompleksowej - aparat ortodontyczny na raty

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, zajmującą się leczeniem wad zgryzu. Już sama nazwa z języka greckiego oznacza orthos – prosty i odous – ząb i wskazuje priorytet, czyli proste, równe i piękne zęby.

Skrzywione zęby, które nie pasują do siebie, są nie tylko trudne w utrzymaniu higieny, lecz także są bardziej narażone na próchnicę i choroby przyzębia. Leczenie ortodontyczne, przy pomocy aparatów stałych, umożliwia przesuwanie zębów przekrzywionych lub ustawionych w niewłaściwej pozycji. Dzięki korygowaniu wad okluzji leczenie ortodontyczne pomaga w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.

Na pierwszą wizytę u ortodonty zapraszamy już od 6 roku życia, kiedy zaczynają wyżynać się pierwsze stałe zęby. Lekarz stwierdzi, czy są jakieś wady w ukształtowaniu szczęki. W 10 -12 roku życia ortodonta pracuje nad wyrównaniem proporcji między szczęką a żuchwą. Prostowanie i wyrównywanie zębów odbywa się w późniejszym wieku, kiedy dziecko będzie już miało wszystkie zęby stałe. Dzięki takiemu leczeniu nabierzesz pewności siebie i poprawisz harmonię rysów twarzy.

Podaruj sobie piękny i zdrowy uśmiech!!!

Przed leczeniem

Na pierwszej wizycie staramy się zebrać jak najwięcej informacji o Pacjencie. Diagnozujemy wadę zgryzu oraz pytamy o oczekiwania co do wyników leczenia. Dla uzyskania pełnej informacji o stanie uzębienia konieczne jest posiadanie aktualnego (nie starszego niż rok) panoramicznego zdjęcia rentgenowskiego (Pantomogram) i zdjęcia cefalometrycznego (tele-boczne głowy). Przed podjęciem leczenia konieczne jest też pobranie wycisków ortodontycznych w celu wykonania modeli diagnostycznych. Po badaniu ortodonta informuje Pacjenta o planie leczenia, jego przebiegu, stosowanych aparatach, orientacyjnym czasie trwania oraz kosztach. Jeśli Pacjent zgadza się z wizją ortodonty i jest zdecydowany na podjęcie leczenia, zakładamy specjalne gumeczki separacyjne w okolicy tylnych zębów a po kilku dniach lub godzinach zakładamy aparat. Oczywiście przed montażem aparatów stałych wszystkie zęby muszą być wyleczone i wyczyszczone z osadów.

 

Po leczeniu

Na ostatniej wizycie aparaty są demontowane a zęby czyszczone z kleju. Po okresie aktywnego leczenia i stabilizacji, konieczny jest okres retencji dla utrzymania osiągniętego wyniku leczenia. W tym celu ortodonta przygotuje indywidualnie dopasowane przezroczyste nakładki na zęby, które trzeba nosić przez określony czas po zdjęciu aparatu stałego. Okres leczenia retencyjnego jest różny w zależności np. od wady zgryzu, wieku pacjenta, stanu przyzębia.

W trakcie leczenia

W zależności od rodzaju zastosowanego aparatu, spotykamy się regularnie, co 4-8 tygodni na wizytach aktywacyjnych, na których ortodonta kontroluje aparat i napina łuki. W dalszym ciągu bardzo ważna jest dbałość o zdrowie i czystość zębów. Do utrzymania należytej higieny w trakcie leczenia ortodontycznego wymagane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku przez około pięć minut. Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, możecie Państwo dowiedzieć się z przygotowanych przez nas filmów instruktażowych. Filmy te znajdują się w zakładce video. Zęby należy myć w tradycyjny sposób, ale trzeba to robić systematycznie i dokładnie. Pacjentom, posiadającym stałe aparaty ortodontyczne, zaleca się używanie specjalistycznych szczoteczek ortodontycznych: międzyzębowych i jednopęczkowych, pozwalających usuwać resztki jedzenia z pomiędzy zębów i z zakamarków aparatu. Jeśli umycie zębów po posiłku jest kłopotliwe, należy intensywne przepłukać usta wodą lub płynem antyseptycznym. W tym okresie zalecane są częstsze wizyty kontrolne u stomatologa – co 3 miesiące.

Kilka wskazówek, jak można skrócić czas leczenia ortodontycznego:

 • dbaj o prawidłową higienę jamy ustnej
 • korzystaj w trakcie noszenia aparatów z takich narzędzi, jak uchwyty do nitek dentystycznych, szczoteczki międzyzębowe, jednopęczkowe czy szczoteczki elektryczne ze specjalnymi końcówkami ortodontycznymi
 • stosuj antybakteryjne płukanki do ust
 • dbaj o aparat ortodontyczny
 • nie gryź ołówków, długopisów, kostek lodu i innych przedmiotów, nie obgryzaj paznokci
 • nie jedz twardych lub kleistych pokarmów

Rodzaje aparatów ortodontycznych

APARATY STAŁE KLASYCZNE, METALOWE I ZŁOTE

Aparaty stałe stosuje się przy uzębieniu stałym zarówno u dzieci jak i dorosłych. Zbudowane są z elementów mocowanych do zębów przez lekarza i tylko przez niego mogą być zdjęte. Składają się z najwyższej jakości i precyzyjnie wykonanych zamków metalowych lub złotych, łuków i ligatur. Zamki metalowe mogą być w kolorze srebrnym i złotym. Wielkość zamka zależy w głównej mierze od wielkości zęba. Im większa jest licowa powierzchnia zęba, tym zamek będzie wydawał się mniejszy. Na zamki zakładane są tzw. ligatury (gumeczki), dzięki którym przywiązywany jest cieniutki łuk, po wprowadzeniu go do szczeliny zamka. Łuk ten ma za zadanie działać na zęby z określoną siłą, przesuwając je względem siebie lub obracając względem własnej osi. W trakcie leczenia ortodontycznego podczas wizyt kontrolnych można wybierać kolorowe gumki do swojego aparatu ortodontycznego. Posiadamy pełną kolorystykę gumek, którą można mieszać i dopasowywać. Aparat pozwala na korygowanie wad znacznie poważniejszych niż aparat ruchomy. Długość noszenia takiego aparatu uzależniona jest od wady i wieku pacjenta. Wizyty kontrolne w przypadku aparatów stałych metalowych odbywają się co 4 tygodnie.

.

 

.

Aparaty stałe estetyczne

Aparaty stałe estetyczne cieszą się bardzo dużym powodzeniem u pacjentów, którzy pragną wyleczyć wadę zgryzu oraz krzywiznę zębów przy minimalnej widoczności aparatu. Aparaty estetyczne różnią się od klasycznych metalowych tym, że ich zamki są porcelanowe, szafirowe bądź kryształowe. Zamki te imitują barwę zęba, dzięki czemu stają się mniej widoczne. Nie przebarwiają się i zachowują swoje właściwości estetyczne przez cały okres leczenia. Są gładkie i o niskim profilu, przez co dają maksymalny komfort dla pacjenta. Wizyty kontrolne odbywają się co 4 tygodnie.

Aparaty stałe samoligaturujące

Nowością w dziedzinie ortodoncji są aparaty samoligaturujące.

W technice samoligaturującej nie stosuje się ligatur elastycznych, łuki utrzymywane są dzięki specjalnym klapkom wbudowanym w zamki. Pozwala to na zminimalizowanie tarcia, które w metodzie tradycyjnej jest efektem ubocznym, powstającym przy przesunięciu zębów wzdłuż łuku aparatu stałego. W w tej metodzie leczenia można generować mniejsze siły, a co zqa tym idzie ograniczyć w znacznym stopniu objawy bólowe i dyskomfort, towarzyszący zwykle leczeniu ortodontycznemu.

Udowodniono klinicznie, że podczas leczenia systemem samoligaturującym odkładanie się płytki bakteryjnej, powodującej próchnicę i zapalenie dziąseł, jest o 40 % mniejsze w porównaniu z tradycyjnymi metodami ortodontycznymi z zastosowaniem ligatur elastycznych. Również aspekt estetyczny jest tu nie bez znaczenia. Zamki w metodzie samoligaturującej są mniejszych rozmiarów, a zatem są mniej widoczne w ustach pacjenta. Metoda samoligaturująca sprzyja również utrzymaniu idealnej higieny jamy ustnej.

Wizyty kontrolne odbywają się co 8 tygodni.

Oferujemy Państwu zarówno aparaty samoligaturujące klasyczne jak i estetyczne, które są mniej widoczne na płytce zębowej, co daje Państwu większy komfort leczenia ortodontycznego.

.

.

Aparaty ruchome (Wyjmowane)

Nasza klinika specjalizuje się również w leczeniu wad zgryzu aparatami ruchomymi (wyjmowanymi).

Aparaty ruchome, zwane także wyjmowanymi mają za zadanie pobudzić część twarzową do wzrostu w odpowiednim kierunku. Należy bowiem pamiętać, iż ortodoncja to nie tylko przesuwanie zębów w łuku zębowym, ale także układ kostny jak i nerwowo- mięśniowy.

Aparaty ruchome zakładamy dzieciom z uzębieniem mieszanym, dzięki czemu chronimy je przed koniecznością ekstrakcji w okresie uzębienia stałego!!

TRAINER T4A

Jest wykonany z elastycznego materiału poliuretanowego z pamięcią kształtu, co pozwala na dopasowanie go do łuku, bez konieczności wytworzenia aparatu specjalnie dla każdego pacjenta. Leczenie trainerem T4A odbywa się dwuetapowo.

Pierwszy etap tzw. początkowy, w którym trainer jest wykonany z miękkiego materiału, o zwiększonej elastyczności, dzięki czemu dopasowuje się do nierównych zębów przedniego odcinka. Podczas noszenia aparatu, delikatne siły oddziałują na zęby przedniego odcinka, wspomagając ich ustawienia w prawidłowy łuk. Słabe, przerywane siły w połączeniu z korekcją nieprawidłowych nawyków mięśniowo – czynnościowych powodują poprawę ustawienia zębów w ciągu 6-8 miesięcy.

Drugi etap tzw. końcowy,  trainer ma ten sam kształt co w etapie początkowym, ale wykonany jest z twardszego materiału. Aparat ten jest stosowany po pierwszej fazie leczenia, kiedy potrzebne są już większe siły. Trainer zakańczający kontynuuje wyrównanie zębów i korekcję wady, przy jednoczesnym dalszym modyfikowaniu złych nawyków mięśniowo – czynnościowych.

Leczenie tym aparatem musi być wprowadzane stopniowo, zaczynamy od noszenia aparatu 1-4 godzin w ciągu dnia i zakładania trainera początkowego na noc. Leczenie trainerem zakańczającym przebiega przez kolejne 10-12 miesięcy oraz dodatkowo przez czas retencji.

TRAINER i-3

Należy do grupy aparatów miękkich, dzięki czemu jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjenta. Treiner należy nosić zarówno w dzień jak i podczas snu, nawet jeśli aparat wypada z jamy ustnej na skutek nieprawidłowej pozycji języka lub w przypadku oddychania przez usta. Nawyki te muszą zostać skorygowane i kiedy trainer i-3 pozostanie w jamie ustnej całą noc, leczenie odniesie skutek.

Sposób użycia trainerów:

Umieść trainer w ustach zakładką językową do góry.
Umieść końcówkę języka na zakładce językowej.
Trzymaj usta zamknięte i oddychaj przez nos.
Po włożeniu aparatu, poczujesz jak zaczyna działać na przednie zęby.
Nawet gdy trainer nie jest już w ustach, trzymaj koniec języka w miejscu, które odpowiada umiejscowionej zakładce językowej i oddychaj przez nos przy zamkniętych ustach.

Po zakończeniu noszenia aparatu, należy przepłukać go pod bieżącą wodą, a następnie umieścić w pudełku.

Zalecane jest także stosowanie tabletek dezynfekujących oraz myjki sonicznej.

Nakładki clear aligner

Nakładki Clear Aligner są innowacyjną metodą leczenia wad ortodontycznych, są one wykonane z miękkiego i przeźroczystego tworzywa, które sprawia, że codzienne użytkowanie nakładek odbywa się bez niedogodności, co daje naszym pacjentom najwyższy komfort leczenia ortodontycznego. Ta metoda leczenia przeznaczona jest zwłaszcza dla osób dorosłych. Terapia z zastosowaniem Clear Aligner odbywa się pod całkowitą kontrolą lekarza ortodonty.

Zalety metody Clear-Aligner:

 • To alternatywa dla aparatów stałych
 • Nanakdki są przezroczyste i praktycznie niewidoczne
 • Termoplastyczne dzięki czemu doskonale przylegają do zębów i zapewniają komfort w ustach pacjenta
 • Szybko i łatwo można je wyjmować z ust oraz ponownie zakładać
 • Znacząco skraca czas leczenia w porównaniu z dotychczasowymi metodami
 • Zaleca się noszenie nakładek przez 20 godzin na dobę
 • Leczenie jest bezbolesne i bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów
 • Do czyszczenia nakładek wystarczy szczoteczka z pastą do zębów

Pamiętajmy, tylko regularne noszenie aparatu pozwala na uzyskanie właściwych rezultatów!!