Profilaktyka


Centrum Stomatologii Kompleksowej

Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł. Profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego, zarówno pod- jak i naddziąsłowego oraz osadów nazębnych, powinno być wykonywane co 6 miesięcy. Jest to zabieg nie tylko estetyczny -poprawiający samopoczucie pacjenta, ale także profilaktyczny- zapobiegający powstawaniu stanów zapalnych dziąseł, w konsekwencji prowadzący do utraty zębów.

W zakresie profilaktyki wykonujemy następujące procedury:

  • Usuwanie kamienia nazębnego (scaling) profesjonalnymi skalerami ultradźwiękowymi z oświetleniem ledowym

.

Skaling to procedura, którą można zdefiniować jako usunięcie kamienia nazębnego, miękkich i twardych złogów z powierzchni zębów. Procedurę tę można przeprowadzić na powierzchni nad i poddziąsłowej zęba.

Usuwanie złogów naddziąsłowych powinno być częścią każdej profesjonalnej procedury oczyszczania zębów. Technologia EMS Piezon zapewnia skrócenie czasu tej procedury, większy komfort pacjenta i jest mniej kosztowna.

Dzięki zastosowaniu technologii pozwalającej na kontrolę ruchu w przód i w tył końcówek Piezon, dentysta może przeprowadzić zabieg delikatnie, a jednocześnie efektywnie.

Bardzo ważne jest, aby stosować precyzyjne techniki prac oraz wykorzystać wszystkie korzyści płynące ze stosowania tej technologii.

W porównaniu z procedurami prowadzonymi przy użyciu narzędzi ręcznych, urządzenia i końcówki do skalingu Piezon nie tylko oszczędzają czas i są bardziej przyjemne dla pacjenta, ale także powodują mniejsze zmęczenie operatora.

  • Piaskowanie – usuwanie osadów nazębnych przy pomocy piaskarek profilaktycznych Air Flow Handy 2+

Urządzenie pracuje zarówno z AIR-FLOW Prophylaxis Powder, króry jest specjalnie preparowanym  dwuwęglanem sodu, jak i z CLINPRO PROPHY POWDER, który jest proszkiem opartym na glicynie, dostosowanym do pracy w okolicy poddziąsłowej. Air-Flow 2+jest urządzeniem charakteryzującym się wysoką wydajnością i efektywnością w usuwaniu osadów i płytki.

  • Polerowanie zębów-polishing- specjalistycznymi pastami diamentowymi
  • Lakierowanie zębów – stężonymi preparatami zawierającymi fluor
  • Lakowanie – polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach lakiem szczelinowym. Ma to ogromne znaczenie, gdyż wyrzynające się zęby stałe u dzieci mają niekorzystną budowęanatomiczną ze względu na głębokie i wąskie bruzdy.

Lak szczelinowy wpływa do tychże bruzd i zabezpiecza zęby przed próchnicą. Najbardziej zagrożone są stałe zęby szóste ( pierwsze trzonowce). Pojawiają się one ok. 6 roku życia i stąd potrzeba profilaktycznego ich lakowania.

  • Leczenie wczesnej próchnicy zębów za pomocą ozonu
  • Laserowa likwidacja nadwrażliwości odsłoniętych szyjek zębowych – laser biostymulacyjny
  • Edukacja w zakresie dbania o zęby wraz z doborem odpowiedniej szczoteczki, pasty i preparatów do higieny jamy ustnej(nici dentystyczne, płukanki