Proteza dentystyczna


Centrum Stomatologii Kompleksowej

Protezy dentystyczne

Kiedy w żuchwie lub szczęce brakuje kilku albo wszystkich zębów, wtedy niezbędne okazuje się zastosowanie protezy dentystycznej. Bezzębie to problem, który dotyczy nawet ¼ seniorów w Polsce, a przecież w ostatnich dekadach nastąpił znaczny rozwój stomatologii: wzrósł dostęp do nowoczesnych technologii, poprawiła się też świadomość społeczna dotycząca dbałości o zdrowie i wygląd zębów.


 

Mimo zaawansowania współczesnych metod dentystycznych zdarza się, że brakami w uzębieniu musi zająć się protetyk (np. z Centrum Stomatologii Kompleksowej Aldent w Lublinie). Rodzajów protez dentystycznych jest kilka, wybór zależy od stanu własnych zębów, indywidualnych preferencji i uwarunkowań.

Dzisiejsze technologie są na tyle zaawansowane, że sztucznych zębów nieraz nie sposób odróżnić od naturalnych. Jednocześnie pamiętać należy, że utrata każdego własnego zęba ma znaczenie nie tylko dla estetyki, ale również pozostałych zębów. Luka w uzębieniu sprawia, że zęby zaczynają się wysuwać i przemieszczać, ulegają rozchwianiu, dochodzi do problemów ze zgryzem. Co więcej, taki stan przyczynia się uszkodzeń, powstawania chorób przyzębia, a nawet wypadania kolejnych zębów.

Protezy dentystyczne najprościej można podzielić na stałe i ruchome. Wśród stałych uzupełnień możemy wyróżnić implanty, korony zębowe, licówki i mosty. Wśród ruchomych: protezy częściowe (szkieletowe i nakładowe) oraz całkowite (sztuczne szczęki).

Trzeba również mieć świadomość, że protezy dentystyczne ulegają zużyciu, dlatego co jakiś czas należy je wymieniać na nowe, najlepiej w renomowanych, profesjonalnych gabinetach, takich jak gabinety Aldent w Lublinie.