Jakie są różnice między aparatem nakładkowym a stałym?

Każdy pacjent, który planuje leczenie ortodontyczne i zgłasza się do naszych klinik na pierwszą wizytę ma już pewien pogląd na temat leczenia ortodontycznego i rodzajów aparatów. Mimo to pacjenci już na samym wstępie pytają nas jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych i na czym polegają różnice między nimi. Dlatego przygotowaliśmy dla Was o to ten wpis, gdzie wymienimy najważniejsze i zasadnicze różnice między aparatem nakładkowym a stałym.

Stały aparat ortodontyczny:

Wśród aparatów ortodontycznych możemy wymienić takie rodzaje jak aparaty zwykłe i samoligaturujące. Ponadto zarówno wśród aparatów zwykłych i samoligaturujących znajdziemy ich odpowiedniki w estetycznym wydaniu. Dzisiaj jednak nie będziemy rozpisywać się na temat różnic między tymi aparatami. Skupimy się na różnicach między aparatem stałym a nakładkowym czyli wyjmowanym i całkowicie bezbarwnym. Jeśli natomiast chcielibyście poznać różnice między rodzajami aparatów stałych zapraszamy do naszego wpisu na blogu na temat : „Czym się różni aparat samoligaturujący od zwykłego aparatu?”

Czym jest aparat stały?

Stały aparat ortodontyczny zbudowany jest z elementów mocowanych do zębów przez lekarza, które tylko przez niego mogą być zdjęte. Składa się z najwyższej jakości i precyzyjnie wykonanych zamków metalowych lub złotych, łuków i ligatur.  Wielkość zamka zależy w głównej mierze od wielkości zęba. Im większa jest licowa powierzchnia zęba, tym zamek będzie wydawał się mniejszy. Na zamki zakładane są tzw. ligatury (gumeczki), dzięki którym przywiązywany jest cieniutki łuk, po wprowadzeniu go do szczeliny zamka. Łuk ten ma za zadanie działać na zęby z określoną siłą, przesuwając je względem siebie lub obracając względem własnej osi.

W trakcie leczenia ortodontycznego podczas wizyt kontrolnych można wybierać kolorowe gumki do swojego aparatu ortodontycznego. Posiadamy pełną kolorystykę gumek, którą można mieszać i dopasowywać. Aparaty stałe samoligaturujące wykluczają noszenie kolorowych gumek gdyż ich budowa jest całkiem inna. Ligatury zastępują tutaj metalowe szufladki wbudowane w zamek.  Wizyty kontrolne w przypadku aparatów stałych metalowych odbywają się co 4 -8 tygodnie.

System bezbarwnych aparatów nakładkowych

Wśród aparatów nakładkowym możemy wyróżnić przeróżne systemy. W naszych klinikach CSK Aldent zajmujemy się leczeniem wad zgryzu za pomocą znanego na całym świecie systemu INVISALIGN®.

Leczenie Systemem Invisalign® to proces noszenia zestawu przezroczystych, wyjmowanych nakładek, które stopniowo prostują zęby. Bez niekomfortowych zamków, drutów i ograniczeń, które związane są ze stałymi metalowymi aparatami ortodontycznymi.

Nakładki Invisalign są dyskretną, innowacyjną metodą leczenia wad ortodontycznych, są one wykonane z miękkiego i przeźroczystego tworzywa, które sprawia, że codzienne użytkowanie nakładek odbywa się bez niedogodności, co daje naszym pacjentom najwyższy komfort leczenia ortodontycznego.

Czym charakteryzuje się aparat nakładkowy?

  •  Nakładki są przezroczyste i praktycznie niewidoczne;
  • Brak metalowych elementów w aparacie;
  •  Termoplastyczne dzięki czemu doskonale przylegają do zębów i zapewniają komfort w ustach pacjenta;
  • Szybko i łatwo można je wyjmować z ust oraz ponownie zakładać, dzięki czemu pacjent ma ułatwioną higienę;
  • Znacząco skracają czas leczenia w porównaniu z dotychczasowymi metodami;
  • Leczenie jest bezbolesne i bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów;
  • Rzadkie wizyty kontrolne;
  • Do czyszczenia nakładek wystarczy szczoteczka z pastą do zębów.

Mamy nadzieję, że niniejszy wpis dokładnie zaprezentował Wam różnice między aparatami stałymi a nakładkowymi. 😊

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady i instruktaże. Zapraszamy do ich obserwowania.

 

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.