Powrót

Implantologia

Implantologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się odbudową braków w uzębieniu za pomocą implantów. Uzupełnienia protetyczne jak korony, mosty lub protezy wykonuje się obecnie rzadziej właśnie z powodu implantów.

W Centrum Stomatologii Kompleksowej Aldent oferujemy Państwu najwyższej jakości implanty. Pracujemy tylko na nowoczesnych i sprawdzonych systemach implantologicznych, które zapewniają doskonałe i przewidywalne efekty leczenia.

Implanty zębowe w Aldent Lublin

Umów się na wizytę u implantologa online!

Wyślij wypełniony formularz. Zadzwonimy do Ciebie, aby potwierdzić wizytę.

Zaakceptuj zgodę na przetwarzanie danych osobowych

Czym jest implant?

Implant wykonany jest w całości z tytanu, który jako pierwiastek jest obojętny dla organizmu człowieka. Ma on kształt małej śrubki o specjalnie przygotowanej powierzchni umożliwiającej osteointegrację (zrost z kością). Implanty wprowadzamy chirurgicznie do kości szczęki lub żuchwy . Spełniaja funkcję sztucznego korzenia zęba, tworząc stabilną i trwałą podstawę, na której mocujemy koronę protetyczną. Po 4-6 miesięcznym okresie gojenia implant zachowuje się jak korzeń własnego zęba. Ząb odbudowany na implancie wygląda naturalnie i nie jest podatny na próchnicę.

Każda odbudowa protetyczna na implantach składa się z trzech elementów. Pierwszy z nich stanowi implant wszczepiany do kości. Drugim jest łącznik, czyli niewielki element wykonany z tytanu lub cyrkonu. Łącznik przymocowany jest z jednej strony do implantu a z drugiej strony mocowana jest do niego korona protetyczna, która stanowi trzeci element odbudowy protetycznej. Konstrukcja protetyczna złożona z implantu, łącznika i korony tworzy funkcjonalną całość będącą odpowiednikiem naturalnego zęba.

Ząb odbudowany na implancie wygląda naturalnie i nie jest podatny na próchnicę. Takie zęby są bardzo wytrzymałe - mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Zalety posiadania implantów

Odbudowywanie braków zębowych za pomocą implantów zębowych jest najbardziej fizjologiczną metodą rekonstrukcji utraconego zęba w stomatologii. Dzięki tej metodzie odzyskujemy korzeń zęba i jego koronę, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością i trwałości, która kształtem i kolorem dopasowana jest do pozostałych zębów. Ząb wygląda naturalnie i nie jest podatny na próchnicę. Implanty zębowe jest to rozwiązanie dla pacjentów, którzy utracili jednego zęba, kilka zębów jak również w przypadku utraty całego uzębienia w celu przywrócenia funkcji zgryzu, artykulacji, estetyki oraz ogólnego dobrego samopoczucia i pewności siebie. Zaletą implantów jest ich wysoka wytrzymałość – mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Etapy leczenia implantologicznego w CSK Aldent:

Wizyta I
Wywiad i badanie
Przeprowadzamy wywiad medyczny z pacjentem oraz badamy stan jamy ustnej. Na wizycie konieczne jest wykonanie badania radiologicznego – tomografii komputerowej 3D w celu określenia warunków kostnych pacjenta i szczegółowego zaplanowania zabiegu. Po zakwalfikowaniu pacjenta do zabiegu wykonujemy zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów. Wydajemy pacjentowi zalecenia przed zabiegowe wraz z terminem planowanego zabiegu.
Wizyta II
Zabieg implantacji
Zabieg implantacji wykonujemy w znieczuleniu miejscowym komputerowym. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Czas trwania implantacji uzależniony jest od ilości wprowadzanych implantów. Trwa średnio od ok 0,5h do 2h. Ranę pozabiegową zaopatrujemy szwami, które usuwamy po ok 7-14 dniachod zabiegu. Możliwe jest zastosowanie szwów rozpuszczalnych. Nasi pacjenci otrzymują po zabiegu profesjonalne produkty do pielęgnacji jamy ustnej oraz szczegółowe zalecenia pozabiegowe.
Wizyta III
Wizyta kontrolna po okresie gojenia
Po zaleconym okresie gojenia tj. 7-14 dni przeprowadzamy wizytę kontrolną na której nasi lekarze ocenią stan gojenia rany i zdejmują szwy.
Wizyta IV
Wizyta kontrolna po okresie osteointegracjii
Po zakończonym okresie osteointegracjii tj. ok 3-9 miesięcy nasi pacjenci zapraszani są na wizytę kontrolną. Wówczas wykonujemy zdjęcie RTG implantu. W miejsce implantu wprowadzamy śrubę gojącą, której zadaniem jest wygojenie i ukształtowanie dziąsła pod koronę protetyczną.
Wizyta V
Wyciski protetyczne
Po około 1-2 tyg. od wprowadzenia śruby gojącej wykonujemy cyfrowe wyciski protetyczne za pomocą skanera wewnątrzustnego, które wysyłamy elekrtonicznie do laboratorium protetycznego w celu wykonania korony lub mostu porcelanowego na implantach
Wizyta VI
Odbudowa protetyczna
Czas wykonania odbudowy protetycznej od momentu pobrania wycisków to ok 1-2 tygodnie. Od momentu oddania pacjentowi pracy protetycznej zalecane są regularne wizyty co 6 miesięcy.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących leczenia implantologicznego, zapoznaj się z informacjami poniżej.

Przed zakwalfikowaniem pacjenta do zabiegu implantologicznego przeprowadzamy z pacjentem szczegółowy wywiad medyczny. Na pierwszej wizycie wykonujemy badanie kliniczne jamy ustnej. Sprawdzamy stan uzębienia, występowanie próchnicy, osadów i kamienia nazębnego, stan przyzębia, szerokość wyrostka zębodołowego, a także ubytki kości. Zabiegi wprowadzania implantów poprzedzamy dokładną diagnostyką z wykorzystaniem tomografii komputerowej CBCT. Dzięki temu badaniu przeprowadzona implantacja jest bardzo bezpieczna i umożliwia Naszym implantologom maksymalne wykorzystanie podłoża kostnego u danego pacjenta. Implanty nie tylko skutecznie zapobiegają zanikowi tkanki kostnej , ale również stymulują jej rozwój. Implant tworzy fizyczne obciążenie , a tym samym wspomaga naturalny wzrost kości wokół niego. Rozmiar implantu, jego długość i średnica dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Wybór odpowiedniego implantu stomatologicznego jest uzależniony od warunków kostnych pacjenta oraz od okolicy, w której ma być odtworzony ząb. Dbając o komfort podczas wizyt i budując poczucie bezpieczeństwa w klinikach CSK Aldent każdy pacjent traktowany jest w sposób indywidualny. Jest szczegółowo informowany o poszczególnych etapach i procedurach przeprowadzanego zabiegu implantacji, uzyskuje szczegółowe odpowiedzi na wszystkie pytania i otrzymuje pisemne zalecenia przed zabiegowe i pozabiegowe.
Dzięki nowoczesnym technikom zabieg implantacji jest mało inwazyjny i całkowicie bezbolesny. Wykonuje się go w komputerowym znieczuleniu miejscowym. Implantacji możemy dokonywać w miejscu wcześniej utraconego zęba lub w zębodół poekstrakcyjny czyli bezpośrednio po usunięciu zęba. Dzięki natychmiastowej implantacji wykorzystywany jest naturalny potencjał gojenia, jaki ma zębodół ekstrakcyjny co pozwala na szybszą osteointegrację implantu z kością. Po wykonanym zabiegu zakładane są szwy, które powinny być usunięte w ciągu 7-14 dni. Istnieje również możliwość założenia szwów rozpuszczalnych. Pacjent po zabiegu otrzymuje produkty do pielęgnacji jamy ustnej oraz szczegółowe zalecenia pozabiegowe.
W przypadku, gdy podłoże kostne pacjenta nie pozwala wykonać nam zabiegu implantacji, stosujemy techniki regeneracji kości za pomocą biomateriałów lub innowacyjnej metody z użyciem czynników wzrostu uzyskanych z krwi pacjenta. Rozwój współczesnej stomatologii to nowoczesne, zaawansowane metody leczenia regeneracyjnego tkanek miękkich i tkanki kostnej. Często duży deficyt tkanek miękkich i twardych jest rezultatem zniszczenia kości przez stany zapalne okołowierzchołkowe, choroby przyzębia-paradontozę, bądź uszkodzenia tkanek podczas ekstrakcji zębów. Zabieg regeneracji kości polegający na wykorzystywaniu własnej krwi pacjenta jest bezpieczną i prostą metodą wpływającą na przebieg gojenia. W wyniku procedury pobrania własnej krwi pacjenta i odwirowania w wirówce w ściśle określonych parametrach otrzymywana jest fibryna bogatopłytkowa (PRF). Membrana fibrynowa jest autogenną matrycą otrzymywaną z koncentratu płytek krwi pacjenta i ma za zadanie stymulować wzrost kości i gojenie tkanek miękkich. Stosowana jest u pacjentów w celu odtwarzania struktur tkankowych w trudnych anatomicznie rejonach jamy ustnej. Jest bogata w leukocyty, białka, które odgrywają znaczącą rolę w procesie angiogenezy. Jest źródłem kolagenu, elastyny, płytkowych czynników wzrostu (warunkujących proces tworzenia i namnażania naczyń oraz stymulowania komórek kostnych). Zaletą tego autologicznego biomateriału jest powolne, ponad 7 dniowe uwalnianie płytkowego czynnika wzrostu komórek co daje najlepsze wyniki gojenia i regeneracji powodując przyspieszone zabliźnianie, zamknięcie rany. Dlatego osocze bogatopłytkowe ma tak ogromne zastosowanie w chirurgii i implantologii szczególnie w procedurach klinicznych wymagających zabiegów augmentacyjnych przy niedoborach tkanek kostnych. Fibryna bogatopłytkowa, która charakteryzuje się wysoką skutecznością w stymulacji wzrostu kości wykorzystywana jest również w leczeniu paradontozy, w zabiegach Sinus Lift (polegających na podnoszeniu zatoki szczękowej), w przeszczepach tkanek miękkich, w regeneracji zębodołów poekstrakcyjnych, oraz w celu wspomagania gojenia ran.
Proces gojenia tkanki kostnej, zrastania implantu z kością jest uwarunkowany indywidualnie i może trwać od 3 do 9 miesięcy. Czas ten zależy od warunków kostnych pacjenta oraz od tego czy podczas zabiegu konieczna była dodatkowa regeneracja kości z wykorzystaniem materiałów kościozastępczych. Po zakończonym gojeniu rany pozabiegowej, aby pacjent podczas okresu osteointegracji nie czuł dyskomfortu z powodu braku zęba, wykonywana jest korona tymczasowa. Zapewnia to pacjentowi komfort psychiczny i umożliwia normalne funkcjonowanie.
Po zakończonym okresie gojenia implantu w kości, zostaje on odsłonięty i w implant wprowadzana jest śruba gojąca. Jej zadaniem jest wygojenie błony śluzowej wokół implantu i ukształtowanie dziąsła pod koronę protetyczną. Ostatnim etapem leczenia implantologicznego jest wykonanie odbudowy protetycznej w postaci korony, mostu porcelanowego lub protezy opartej na implantach. Etap protetyki odbywa się na 2 lub 3 wizytach. Korony na implantach imitują naturalne zęby i przywracają naturalny komfort. Każda odbudowa protetyczna na implantach składa się z trzech elementów. Pierwszy z nich stanowi implant wszczepiany do kości. Drugim jest łącznik, czyli niewielki element wykonany z tytanu lub cyrkonu. Łącznik przymocowany jest z jednej strony do implantu a z drugiej strony mocowana jest do niego korona protetyczna, która stanowi trzeci element odbudowy protetycznej. Konstrukcja protetyczna złożona z implantu, łącznika i korony tworzy funkcjonalną całość będącą odpowiednikiem naturalnego zęba. Odbudowywanie braków zębowych za pomocą implantów zębowych jest najbardziej fizjologiczną metodą rekonstrukcji utraconego zęba w stomatologii. Dzięki tej metodzie odzyskujemy korzeń zęba i jego koronę, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością i trwałości, która kształtem i kolorem dopasowana jest do pozostałych zębów. Ząb wygląda naturalnie i nie jest podatny na próchnicę. Implanty zębowe jest to rozwiązanie dla pacjentów, którzy utracili jednego zęba, kilka zębów jak również w przypadku utraty całego uzębienia w celu przywrócenia funkcji zgryzu, artykulacji, estetyki oraz ogólnego dobrego samopoczucia i pewności siebie. Zaletą implantów jest ich wysoka wytrzymałość – mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat. Utrata nawet jednego zęba może spowodować nieodwracalne zmiany i prowadzić nie tylko do resorbcji kości ale także do rozsuwania i pochylania się zębów sąsiednich.

Dlaczego warto uzupełniać ubytki zębów?

Konsekwencje utraty zębów tylko na początku są niegroźne, jednak w miarę upływu czasu pojawia się szereg następstw takich jak:

  • Zanik kości szczęki i żuchwy – nadaje twarzy przedwcześnie starcz wygląd
  • Nieatrakcyjny uśmiech
  • Brak kontaktu zębów, co prowadzi do zaburzeń w zwarciu i rozdrabnianiu pokarmów
  • Pochylanie się zębów sąsiednich, które chcą zamknąć szparę po utraconym zębie
  • Wykorzenianie się zębów przeciwstawnych, które dążą do kontaktu z utraconym zębem
  • Szybsze zużywanie się zębów przednich
  • Zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych

Odbudowy na implantach nie tylko uzupełniają braki zębowe, ale zapobiegają wszystkim wymienionym konsekwencjom, skutecznie zapobiegają zanikowi tkanki kostnej, oraz stymulują jej rozwój. Implant tworzy fizyczne obciążenie , a tym samych wspomaga naturalny wzrost kości wokół niego.

Lek. stom. Grzegorz Paradowski
Implantolog

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.