Powrót

Leczenie kanałowe

W Centrum Stomatologii Kompleksowej Aldent, dzięki nowoczesnym technikom połączonym z doświadczeniem lekarzy specjalistów umożliwiamy leczenie zębów wcześniej skazanych na usunięcie. W Naszych klinikach przeprowadzamy zabiegi udrażniania zarośniętych kanałów, ponownego leczenia endodontycznego oraz usuwania wypełnień, metalowych wkładów i złamanych narzędzi kanałowych.
Wszystkie zabiegi endodontyczne wykonujemy z wykorzystaniem stomatologicznego mikroskopu operacyjnego w powiększeniu 2,5-20 krotnym.

Umów się na wizytę u endodonty online!

Wyślij wypełniony formularz. Zadzwonimy do Ciebie, aby potwierdzić wizytę.

Zaakceptuj zgodę na przetwarzanie danych osobowych

Leczenie kanałowe przeprowadzamy w celu uratowania zęba bądź zębów, które musiałyby zostać usunięte z powodu pozostawienia niezaopatrzonych kanałów.Na skutek nieleczenia dochodzi do uszkodzenia tkanek zęba. Miazga ulega obumarciu – potocznie mówimy, że ząb jest martwy. Martwe zęby są źródłem dalszych infekcji tkanek otaczających ząb (ropnie, przetoki). Utrzymanie własnych zębów pacjenta jest najprostszą drogą do zapewnienia optymalnego zdrowia jamy ustnej. Leczenie endodontyczne (kanałowe) jest zabiegiem, który umożliwia zachowanie tych zębów, które w innym wypadku wymagałyby usunięcia.Wszystkie zabiegi endodontyczne wykonujemy z wykorzystaniem stomatologicznego mikroskopu operacyjnego w powiększeniu 2,5-20 krotnym. Mikroskop operacyjny pozwala nam zauważyć wszystkie zachyłki bądź nieregularności wewnątrz kanałów. Bardzo silne, bezcieniowe oświetlenie mikroskopu doskonale uwidacznia wnętrze kanałów, często do samego ich końca. Umożliwia to wysoką precyzję pracy i pełną kontrolę jej przebiegu, co daje ponad 90% długoczasowego powodzenia w leczeniu. W kontroli mikroskopowej jesteśmy wstanie zobaczyć szczegóły w obrębie komory zęba i kanałów, usunąć złamane narzędzie kanałowe, usunąć stary wkład koronowo korzeniowy, zlokalizować wąskie kanały, opracować kanały zobliterowane, zamknąć perforację oraz przeprowadzić powtórne leczenie kanałowe.

Endodoncja mikroskopowa!
Leczenie kanałowe przeprowadzamy z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego lub lup stomatologicznych.

Zabiegi leczenia kanałowego przeprowadzamy w komputerowym znieczuleniu Sleeper One tak, aby zapewnić komfortowy przebieg leczenia.
Na leczony ząb zakładamy lateksową gumę- zwaną koferdamem. Izoluje ona ząb przed środowiskiem jamy ustnej – śliną i bakteriami. Guma chroni także pacjenta przed kontaktem ze wszystkimi lekami i środkami płuczącymi.
Celem dokładnego leczenia kanałowego jest usunięcie z wnętrza zęba resztek bakterii. Służą nam do tego profesjonalne narzędzia kanałowe ręczne, maszynowe oraz ultradźwiękowe. W naszym Centrum do płukania kanałów zębowych wykorzystujemy komputerowy system płuczący RinsEndo. Jest to najlepsze i najskuteczniejsze urządzenie do irygacji kanałów. aktywuje roztwory płuczące i pozwala na dezynfekcję, aż po szczyt kanału. Do dezynfekcji kanałów używamy preparatów zawierających cząsteczki złota i srebra -Nanocare.
Nanocare jest preparatem złożonym, o skutecznym i trwałym działaniu bakteriostatycznym, służącym do końcowego przepłukiwania kanałów korzeniowych w trakcie leczenia endodontycznego. Zastosowanie nanotechnologii Nanocare skutecznie dezynfekuje kanały korzeniowe, uniemożliwiając rozwój bakterii odpowiedzialnych za ból. Często zęby, które są skazane na usunięcie, ze względu na ropne stany zapalne czy torbiele, dzięki zastosowaniu nanotechnologii dają się uratować. W przypadku opornych bakterii stosujemy połączenie nanotechnologii z ozonoterapią – Prozone. W czasie 20 sekund ozon eliminuje 99,9% bakterii bytujących w kanałach zębowych.
Następnie w kontroli mikroskopowej udrażniamy wszystkie dostępne kanały i nadajemy im regularny kształt. Do kontroli długości kanałów wykorzystujemy bardzo dokładny endometr Locapex renomowanej firmy Ionyx.
Kanały korzeniowe wypełniamy termoplastyczną gutaperką za pomocą urządzenia Symbron Endo, dzięki któremu zapewniamy idealną szczelność i przyleganie gutaperki do ścian kanałów oraz eliminujemy niebezpieczeństwo zakażenia krzyżowego.

Gojenie zęba i tkanek okołozębowych uzależnione jest od wielu czynników. Każdy ząb jest inny i niekiedy po leczeniu może być bardziej wrażliwy. Może to trwać ok 1-2 tygodni. W tym czasie pacjenci mogą odczuwać tkliwość na nacisk, obrzęk i zaczerwienienie dziąsła. Objawy te są normalne, wymagają jedynie stosowania leków przeciwbólowych, niekiedy włączenia antybiotyku.
Odbudowa zniszczonych zębów z wykorzystaniem włókien szklanych stała się standardem nie tylko w przypadku rekonstrukcji uszkodzonej korony zęba, ale również jako wzmocnienie po leczeniu endodontycznym. Wkłady z włókien szklanych są estetyczne i stanowią wraz z materiałem do odbudowy zrębu idealną podbudowę pod prace protetyczne bez metalu. Wkłady z włókna szklanego są elastyczne, amortyzują wstrząsy i siły działające na korzeń zęba.

Etapy leczenia kanałowego w CSK Aldent:

Wizyta I
Wywiad, badanie i rozpoczęcie leczenia kanałowego
Na pierwszej wizycie w naszym Centrum przeprowadzamy wywiad medyczny z pacjentem oraz badamy stan jamy ustnej. Na wizycie konieczne jest wykonanie badania radiologicznego – Pantomogramu i zdjęć RTG zęba, którego ból zgłasza pacjent. Dzięki wykonaniu odpowiednich zdjęć Nasi lekarze diagnozują zęba i kwalifikują do leczenia endodontycznego. Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego zalecamy wykonanie zabiegu profesjonalnego oczyszczania zębów w celu usunięcia bakterii bytujących w jamie ustnej . W kontroli mikroskopowej i koferdamie usuwamy zakażoną miazgę z wnętrza kanałów zębowych, przeprowadzamy wstępne udrożnienie i poszerzenie kanałów, płuczemy preparatami dezynfekcyjnymi oraz aplikujemy materiał leczniczy do wnętrza kanałów i komory zęba.
Wizyta II
Wypełnienie kanałów zębowych
Kolejny etap leczenia kanałowego również wykonujemy w stałej kontroli mikroskopowej oraz koferdamie. Oczyszczamy kanały z pozostałości miazgi i poszerzamy nadając im odpowiedni kształt. Wielokrotnie płuczemy kanały zębowe środkami dezynfekcyjnymi za pomocą systemu Rins Endo. Po dokładnym oczyszczeniu kanałów i ich przygotowaniu wypełniamy kanały materiałem termoplastycznym jakim jest gutaperka. W celu wzmocnienia zęba po przeprowadzonym leczeniu wprowadzamy wkład z włókna szklanego i wykonujemy ostateczne wypełnienie kompozytowe zęba.
Wizyta III
Wizyta kontrolna
Po zakończonym leczeniu endodontycznym zalecamy pacjentom wizyty kontrolne co 6 miesięcy. Podczas kontroli wykonywane jest zdjęcie punktowe RVG. Nasz lekarz dentysta, endodonta analizuje stan tkanek okołowierzchołkowych po zakończonym leczeniu kanałowym.