Powrót

Ortodoncja

Ortodonta Aldent Lublin

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, zajmującą się leczeniem wad zgryzu. Już sama nazwa z języka greckiego oznacza orthos – prosty i odous – ząb i wskazuje priorytet, czyli proste, równe i piękne zęby.
Skrzywione zęby, które nie pasują do siebie, są nie tylko trudne w utrzymaniu higieny, lecz także są bardziej narażone na próchnicę i choroby przyzębia. Leczenie ortodontyczne, przy pomocy aparatów stałych, umożliwia przesuwanie zębów przekrzywionych lub ustawionych w niewłaściwej pozycji. Dzięki korygowaniu wad okluzji leczenie ortodontyczne pomaga w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.

Umów się na wizytę u ortodonty online!

Wyślij wypełniony formularz. Zadzwonimy do Ciebie, aby potwierdzić wizytę.

Zaakceptuj zgodę na przetwarzanie danych osobowych

Na pierwszą wizytę u ortodonty zapraszamy już od 6 roku życia, kiedy zaczynają wyżynać się pierwsze stałe zęby. Lekarz stwierdzi, czy są jakieś wady w ukształtowaniu szczęki. W 10 -12 roku życia ortodonta pracuje nad wyrównaniem proporcji między szczęką a żuchwą. Prostowanie i wyrównywanie zębów odbywa się w późniejszym wieku, kiedy dziecko będzie już miało wszystkie zęby stałe. Dzięki takiemu leczeniu nabierzesz pewności siebie i poprawisz harmonię rysów twarzy.
W Centrum Stomatologii Kompleksowej Aldent staramy się zebrać jak najwięcej informacji o pacjencie. Diagnozujemy wadę zgryzu oraz pytamy o oczekiwania co do wyników leczenia. Dla uzyskania pełnej informacji o stanie uzębienia konieczne jest posiadanie aktualnego (nie starszego niż rok) panoramicznego zdjęcia rentgenowskiego (Pantomogram) i zdjęcia cefalometrycznego (tele-boczne głowy). Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego pobieramy wyciski w celu odlania modeli diagnostycznych. Po badaniu pacjenta i przeanalizowaniu zdjęć i modeli informujemy pacjenta o planie leczenia, jego przebiegu, stosowanych aparatach, oraz orientacyjnym czasie trwania. Jeśli pacjent jest zdecydowany na podjęcie leczenia, zakładamy specjalne gumeczki separacyjne w okolicy tylnych zębów a po kilku dniach lub godzinach zakładamy aparat. Oczywiście przed montażem aparatów stałych wszystkie zęby muszą być wyleczone i oczyszczone z osadów.

Zdjęcie cefalometryczne - Teleboczne głowy
Pamiętaj o regularnych wizytach ortodontycznych!

W zależności od rodzaju zastosowanego aparatu, wizyty kontrolne odbywają się co 4-8 tygodni, w celu aktywacji aparatu. W dalszym ciągu bardzo ważna jest dbałość o zdrowie i czystość zębów. Do utrzymania należytej higieny w trakcie leczenia ortodontycznego wymagane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku przez około pięć minut. Zęby należy myć w tradycyjny sposób, ale trzeba to robić systematycznie i dokładnie. Pacjentom, posiadającym stałe aparaty ortodontyczne, zalecamy używanie specjalistycznych szczoteczek ortodontycznych: międzyzębowych i jednopęczkowych, pozwalających usuwać resztki pokarmu z pomiędzy zębów i z zamków aparatu. Jeśli umycie zębów po każdym posiłku jest kłopotliwe należy intensywnie przepłukać jamę ustną wodą lub płynem antyseptycznym. W okresie leczenia ortodontycznego zalecamy częstsze wizyty kontrolne u lekarza stomatologa – co 3 miesiące.
Po zakończonym leczeniu ortodontycznym aparaty są demontowane a zęby czyszczone z kleju. W celu utrzymania osiągniętego wyniku, po zakończonym okresie aktywnego leczenia i stabilizacji, konieczny jest okres retencji. W tym celu przygotowujemy dla pacjenta indywidualnie dopasowane przezroczyste nakładki na zęby, które trzeba nosić prze określony czas po zdjęciu aparatu stałego. Okres leczenia retencyjnego jest różny w zależności np. od wady zgryzu, wieku pacjenta lub stanu przyzębia.

Kilka wskazówek jak można skrócić czas leczenia ortodontycznego:
• dbaj o prawidłową higienę jamy ustnej
• korzystaj w trakcie noszenia aparatów z takich narzędzi, jak uchwyty do nitek dentystycznych, szczoteczki międzyzębowe, jednopęczkowe czy szczoteczki elektryczne ze specjalnymi końcówkami ortodontycznymi
• stosuj antybakteryjne płukanki do ust
• dbaj o aparat ortodontyczny
• nie gryź ołówków, długopisów, kostek lodu i innych przedmiotów, nie obgryzaj paznokci
• nie jedz twardych lub kleistych pokarmów

Dyskretna ortodoncja - Invisalign

Etapy leczenia ortodontycznego w CSK Aldent:

Wizyta I
Wywiad i badanie
Na pierwszej wizycie w naszym Centrum przeprowadzamy wywiad medyczny z pacjentem oraz badamy stan jamy ustnej. Na wizycie konieczne jest wykonanie badania radiologicznego – Pantomogramu i zdjęcia Cefalometrycznego (tele-boczne głowy). Wykonanie odpowiednich zdjęć pozwala sprawdzić stan wszystkich zębów w jamie ustnej oraz ustawienie korzeni zębów. Zdiagnozowanie czy nie ma stanów zapalnych lub zatrzymanych zębów w kości. Podczas wizyty pobieramy cyfrowe wyciski w celu wykonania modeli diagnostycznych 3D oraz symulacji leczenia. Po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia ortodontycznego zęby muszą być odpowiednio przygotowane. W tym celu Nasi lekarze leczą próchnicę i wykonują profesjonalne oczyszczanie zębów z kamienia i osadów. W przypadku zaplanowanego aparatu stałego zakładane są tak zwane gumki separacyjne w przestrzenie międzyzębowe tylnych zębów. Natomiast jeśli zaplanowano leczenie aparatem wyjmowanym, na podstawie pobranych wycisków technik ortodontyczny wykonuje odpowiedni do wady aparat ortodontyczny.
Wizyta II
Założenie aparatu ortodontycznego
Na drugiej wizycie w przypadku leczenia aparatem stałym nasi lekarze zakładają aparat ortodontyczny. Procedura zakładania aparatu stałego trwa ok 30 minut i jest całkowicie bezbolesna. Nasi pacjenci otrzymują szczegółowy instruktaż jak postępować podczas leczenia i jak dbać o aparat ortodontyczny. W przypadku aparatu nakładkowego Invisalign pacjent na drugiej wizycie otrzymuje komplet nakładek na cały okres leczenia. Każdy pacjent otrzymuje produkty do pielęgnacji jamy ustnej i umówiony zostaje na wizytę kontrolną w celu regulacji i aktywacji aparatu.
Wizyty kontrolne
Kontrola aparatu ortodontycznego
Wizyty kontrolne odbywają się co 4-8 tygodni w zależności od rodzaju aparatu ortodontycznego. Podczas wizyty, kontroli poddany zostaje aparat ortodontyczny oraz stan zębów pacjenta. Zostaje wymieniony łuk ortodontyczny oraz ligatury (kolorowe gumki) w przypadku klasycznego aparatu stałego. Ortodonta Lublin w Centrum Nowoczesnej Stomatologii Aldent - zapraszamy!

Rodzaje aparatów ortodontycznych:

Aparaty stałe stosuje się przy uzębieniu stałym zarówno u dzieci jak i dorosłych. Zbudowane są z elementów mocowanych do zębów przez lekarza i tylko przez niego mogą być zdjęte. Składają się z najwyższej jakości i precyzyjnie wykonanych zamków metalowych lub złotych, łuków i ligatur. Zamki metalowe mogą być w kolorze srebrnym i złotym. Wielkość zamka zależy w głównej mierze od wielkości zęba. Im większa jest licowa powierzchnia zęba, tym zamek będzie wydawał się mniejszy. Na zamki zakładane są tzw. ligatury (gumeczki), dzięki którym przywiązywany jest cieniutki łuk, po wprowadzeniu go do szczeliny zamka. Łuk ten ma za zadanie działać na zęby z określoną siłą, przesuwając je względem siebie lub obracając względem własnej osi. W trakcie leczenia ortodontycznego podczas wizyt kontrolnych można wybierać kolorowe gumki do swojego aparatu ortodontycznego. Posiadamy pełną kolorystykę gumek, którą można mieszać i dopasowywać. Aparat pozwala na korygowanie wad znacznie poważniejszych niż aparat ruchomy. Długość noszenia takiego aparatu uzależniona jest od wady i wieku pacjenta. Wizyty kontrolne w przypadku aparatów stałych metalowych odbywają się co 4 tygodnie.
Aparaty stałe estetyczne cieszą się bardzo dużym powodzeniem u pacjentów, którzy pragną wyleczyć wadę zgryzu oraz krzywiznę zębów przy minimalnej widoczności aparatu. Aparaty estetyczne różnią się od klasycznych metalowych tym, że ich zamki są porcelanowe, szafirowe bądź kryształowe. Zamki te imitują barwę zęba, dzięki czemu stają się mniej widoczne. Nie przebarwiają się i zachowują swoje właściwości estetyczne przez cały okres leczenia. Są gładkie i o niskim profilu, przez co dają maksymalny komfort dla pacjenta. Wizyty kontrolne odbywają się co 4 tygodnie.
Nowością w dziedzinie ortodoncji są aparaty samoligaturujące. W technice samoligaturującej nie stosuje się ligatur elastycznych, łuki utrzymywane są dzięki specjalnym klapkom wbudowanym w zamki. Pozwala to na zminimalizowanie tarcia, które w metodzie tradycyjnej jest efektem ubocznym, powstającym przy przesunięciu zębów wzdłuż łuku aparatu stałego. W tej metodzie leczenia można generować mniejsze siły, a co za tym idzie ograniczyć w znacznym stopniu objawy bólowe i dyskomfort, towarzyszący zwykle leczeniu ortodontycznemu. Udowodniono klinicznie, że podczas leczenia systemem samoligaturującym odkładanie się płytki bakteryjnej, powodującej próchnicę i zapalenie dziąseł, jest o 40 % mniejsze w porównaniu z tradycyjnymi metodami ortodontycznymi z zastosowaniem ligatur elastycznych. Również aspekt estetyczny jest tu nie bez znaczenia. Zamki w metodzie samoligaturującej są mniejszych rozmiarów, a zatem są mniej widoczne w ustach pacjenta. Metoda ta sprzyja również utrzymaniu idealnej higieny jamy ustnej. Wizyty kontrolne odbywają się co 8 tygodni. W klinikach Centrum Stomatologii Kompleksowej Oferujemy Państwu zarówno aparaty samoligaturujące klasyczne jak i estetyczne, które są mniej widoczne na płytce zębowej, co daje Państwu większy komfort leczenia ortodontycznego.
Nakładki Invisalign są dyskretną, innowacyjną metodą leczenia wad ortodontycznych, są one wykonane z miękkiego i przeźroczystego tworzywa, które sprawia, że codzienne użytkowanie nakładek odbywa się bez niedogodności, co daje naszym pacjentom najwyższy komfort leczenia ortodontycznego. Ta metoda leczenia przeznaczona jest zwłaszcza dla osób dorosłych. Terapia z zastosowaniem Invisalign odbywa się pod całkowitą kontrolą lekarza ortodonty.
Zalety metody Invisalign:
• To alternatywa dla aparatów stałych • Nanakdki są przezroczyste i praktycznie niewidoczne • Termoplastyczne dzięki czemu doskonale przylegają do zębów i zapewniają komfort w ustach pacjenta • Szybko i łatwo można je wyjmować z ust oraz ponownie zakładać • Znacząco skraca czas leczenia w porównaniu z dotychczasowymi metodami • Zaleca się noszenie nakładek przez 20 godzin na dobę • Leczenie jest bezbolesne i bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów • Do czyszczenia nakładek wystarczy szczoteczka z pastą do zębów. Pamiętajmy, tylko regularne noszenie aparatu pozwala na uzyskanie właściwych rezultatów!!
Nasza klinika specjalizuje się również w leczeniu wad zgryzu aparatami ruchomymi (wyjmowanymi). Aparaty ruchome, zwane także wyjmowanymi mają za zadanie pobudzić część twarzową do wzrostu w odpowiednim kierunku. Należy bowiem pamiętać, iż ortodoncja to nie tylko przesuwanie zębów w łuku zębowym, ale także układ kostny jak i nerwowo- mięśniowy. Aparaty ruchome zakładamy dzieciom z uzębieniem mieszanym, dzięki czemu chronimy je przed koniecznością ekstrakcji w okresie uzębienia stałego!! TRAINER T4A Jest wykonany z elastycznego materiału poliuretanowego z pamięcią kształtu, co pozwala na dopasowanie go do łuku, bez konieczności wytworzenia aparatu specjalnie dla każdego pacjenta. Leczenie trainerem T4A odbywa się dwuetapowo. Pierwszy etap tzw. początkowy, w którym trainer jest wykonany z miękkiego materiału, o zwiększonej elastyczności, dzięki czemu dopasowuje się do nierównych zębów przedniego odcinka. Podczas noszenia aparatu, delikatne siły oddziałują na zęby przedniego odcinka, wspomagając ich ustawienia w prawidłowy łuk. Słabe, przerywane siły w połączeniu z korekcją nieprawidłowych nawyków mięśniowo – czynnościowych powodują poprawę ustawienia zębów w ciągu 6-8 miesięcy. Drugi etap tzw. końcowy, trainer ma ten sam kształt co w etapie początkowym, ale wykonany jest z twardszego materiału. Aparat ten jest stosowany po pierwszej fazie leczenia, kiedy potrzebne są już większe siły. Trainer zakańczający kontynuuje wyrównanie zębów i korekcję wady, przy jednoczesnym dalszym modyfikowaniu złych nawyków mięśniowo – czynnościowych. Leczenie tym aparatem musi być wprowadzane stopniowo, zaczynamy od noszenia aparatu 1-4 godzin w ciągu dnia i zakładania trainera początkowego na noc. Leczenie trainerem zakańczającym przebiega przez kolejne 10-12 miesięcy oraz dodatkowo przez czas retencji. TRAINER i-3 Należy do grupy aparatów miękkich, dzięki czemu jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjenta. Treiner należy nosić zarówno w dzień jak i podczas snu, nawet jeśli aparat wypada z jamy ustnej na skutek nieprawidłowej pozycji języka lub w przypadku oddychania przez usta. Nawyki te muszą zostać skorygowane i kiedy trainer i-3 pozostanie w jamie ustnej całą noc, leczenie odniesie skutek. Sposób użycia trainerów: • Umieść trainer w ustach zakładką językową do góry. • Umieść końcówkę języka na zakładce językowej. • Trzymaj usta zamknięte i oddychaj przez nos. • Po włożeniu aparatu, poczujesz jak zaczyna działać na przednie zęby. • Nawet gdy trainer nie jest już w ustach, trzymaj koniec języka w miejscu, które odpowiada umiejscowionej zakładce językowej i oddychaj przez nos przy zamkniętych ustach. Po zakończeniu noszenia aparatu, należy przepłukać go pod bieżącą wodą, a następnie umieścić w pudełku. Zalecane jest także stosowanie tabletek dezynfekujących oraz myjki sonicznej.