Zgryz otwarty – na czym polega i jak go leczyć?
Zgryz otwarty jest to wada zgryzu polegająca na niepełnym zachodzeniu na siebie zębów siecznych. Zęby górne nie stykają się z…
ZobaczOrtodoncja jest dziedziną stomatologii, zajmującą się leczeniem wad zgryzu. Już sama nazwa z języka greckiego oznacza orthos – prosty i odous – ząb i wskazuje priorytet, czyli proste, równe i piękne zęby.
Skrzywione zęby, które nie pasują do siebie, są nie tylko trudne w utrzymaniu higieny, lecz także są bardziej narażone na próchnicę i choroby przyzębia. Leczenie ortodontyczne, przy pomocy aparatów stałych, umożliwia przesuwanie zębów przekrzywionych lub ustawionych w niewłaściwej pozycji. Dzięki korygowaniu wad okluzji leczenie ortodontyczne pomaga w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.
Wyślij wypełniony formularz. Zadzwonimy do Ciebie, aby potwierdzić wizytę.
Na pierwszą wizytę u ortodonty zapraszamy już od 6 roku życia, kiedy zaczynają wyżynać się pierwsze stałe zęby. Lekarz stwierdzi, czy są jakieś wady w ukształtowaniu szczęki. W 10 -12 roku życia ortodonta pracuje nad wyrównaniem proporcji między szczęką a żuchwą. Prostowanie i wyrównywanie zębów odbywa się w późniejszym wieku, kiedy dziecko będzie już miało wszystkie zęby stałe. Dzięki takiemu leczeniu nabierzesz pewności siebie i poprawisz harmonię rysów twarzy.
W Centrum Stomatologii Kompleksowej Aldent staramy się zebrać jak najwięcej informacji o pacjencie. Diagnozujemy wadę zgryzu oraz pytamy o oczekiwania co do wyników leczenia. Dla uzyskania pełnej informacji o stanie uzębienia konieczne jest posiadanie aktualnego (nie starszego niż rok) panoramicznego zdjęcia rentgenowskiego (Pantomogram) i zdjęcia cefalometrycznego (tele-boczne głowy). Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego pobieramy wyciski w celu odlania modeli diagnostycznych. Po badaniu pacjenta i przeanalizowaniu zdjęć i modeli informujemy pacjenta o planie leczenia, jego przebiegu, stosowanych aparatach, oraz orientacyjnym czasie trwania. Jeśli pacjent jest zdecydowany na podjęcie leczenia, zakładamy specjalne gumeczki separacyjne w okolicy tylnych zębów a po kilku dniach lub godzinach zakładamy aparat. Oczywiście przed montażem aparatów stałych wszystkie zęby muszą być wyleczone i oczyszczone z osadów.
W zależności od rodzaju zastosowanego aparatu, wizyty kontrolne odbywają się co 4-8 tygodni, w celu aktywacji aparatu. W dalszym ciągu bardzo ważna jest dbałość o zdrowie i czystość zębów. Do utrzymania należytej higieny w trakcie leczenia ortodontycznego wymagane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku przez około pięć minut. Zęby należy myć w tradycyjny sposób, ale trzeba to robić systematycznie i dokładnie. Pacjentom, posiadającym stałe aparaty ortodontyczne, zalecamy używanie specjalistycznych szczoteczek ortodontycznych: międzyzębowych i jednopęczkowych, pozwalających usuwać resztki pokarmu z pomiędzy zębów i z zamków aparatu. Jeśli umycie zębów po każdym posiłku jest kłopotliwe należy intensywnie przepłukać jamę ustną wodą lub płynem antyseptycznym. W okresie leczenia ortodontycznego zalecamy częstsze wizyty kontrolne u lekarza stomatologa – co 3 miesiące.
Po zakończonym leczeniu ortodontycznym aparaty są demontowane a zęby czyszczone z kleju. W celu utrzymania osiągniętego wyniku, po zakończonym okresie aktywnego leczenia i stabilizacji, konieczny jest okres retencji. W tym celu przygotowujemy dla pacjenta indywidualnie dopasowane przezroczyste nakładki na zęby, które trzeba nosić prze określony czas po zdjęciu aparatu stałego. Okres leczenia retencyjnego jest różny w zależności np. od wady zgryzu, wieku pacjenta lub stanu przyzębia.
Kilka wskazówek jak można skrócić czas leczenia ortodontycznego:
• dbaj o prawidłową higienę jamy ustnej
• korzystaj w trakcie noszenia aparatów z takich narzędzi, jak uchwyty do nitek dentystycznych, szczoteczki międzyzębowe, jednopęczkowe czy szczoteczki elektryczne ze specjalnymi końcówkami ortodontycznymi
• stosuj antybakteryjne płukanki do ust
• dbaj o aparat ortodontyczny
• nie gryź ołówków, długopisów, kostek lodu i innych przedmiotów, nie obgryzaj paznokci
• nie jedz twardych lub kleistych pokarmów