Pielęgnacja zdrowia jamy ustnej od pierwszych dni życia!

Pielęgnacja zdrowia jamy ustnej od pierwszych dni życia.
Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, z tego że pielęgnacja zdrowia jamy ustnej u niemowlaka jest bardzo ważna. Istnieje przekonanie, że jeżeli dziecko nie ma jeszcze zębów nie jest konieczne oczyszczanie jamy ustnej. Niestety jest to błąd. O pielęgnację zdrowia jamy ustnej należy zadbać już od pierwszych dni życia malucha.

Jak zacząć dbać o zdrowie jamy ustnej u noworodka?

Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne powinny obejmować dziąsła i śluzówkę jamy ustnej dziecka.  Procedura ta, nie jest trudna i nie wymaga użycia szczególnych produktów. Należy w tym celu użyć letniej, przegotowanej wody i sterylnego gazika. Ważne jest aby woda nie była zbyt gorąca. Dokładnie myjemy ręce, owijamy palec tamponikiem nasączonym wodą i przemywamy delikatnie dziąsła, język i policzki z resztek pokarmu. Procedurę taką powtarzamy po każdym karmieniu dziecka. Dziecko pije jedynie mleko, ale pozostawienie go po karmieniu  powoduje powstawanie białego nalotu i w rezultacie namnażanie się bakterii. Zaniechanie regularnego oczyszczania buzi u niemowlaków często skutkuje pojawieniem się pleśniawek. Wywołują je grzyby-drożdżaki.
Pleśniaki są to małe, białe krostki, które pojawiają się na języku i wewnętrznej stronie policzków. Do zakażenia dochodzi przez nieprawidłową higienę jamy ustnej lub źle oczyszczony smoczek butelki. Mamy, które karmią piersią powinny przed i po karmieniu przemywać brodawki ciepłą wodą. Infekcja nie jest groźna ale powoduje dyskomfort, przez co dziecko może być marudne i niespokojne. Dlatego pielęgnacja zdrowia jamy ustnej od pierwszych dni życia dziecka jest taka ważna.

Jak dbać o pierwsze zęby mleczne?

Pierwsze zęby mleczne, siekacze dolne, wyrzynają się około 4 – 6 miesiąca życia. Objawia się to rozpulchnionym i czerwonym dziąsłem.  Często temu procesowi towarzyszy swędzenie, ból, gorączka,  dziecko jest rozdrażnione i płaczliwe. Aby zminimalizować dolegliwości bólowe można stosować żele na ząbkowanie. Nasączonym lekiem gazikiem należy masować delikatnie dziąsła. Żel działa znieczulająco i łagodząco. Preparaty te najczęściej zawierają w swoim składzie wyciągi z rumianku lub szałwii, które łagodzą stany zapalne, witaminę B5, która wspomaga regenerację dziąseł i przede wszystkim środki znieczulające, które przynoszą natychmiastową ulgę. W okresie wyrzynania się zębów mlecznych można podawać dziecku gumowe gryzaki, które są bezpieczne do gryzienia i łagodzą uczucie swędzenia oraz przyspieszają proces wychodzenia zębów. Gryzak przed podaniem dziecku można schłodzić w lodówce.

Kiedy pojawią się pierwsze ząbki.

Kiedy pojawiają się pierwsze ząbki do higieny jamy ustnej należy wprowadzić szczoteczkę. Szczoteczka powinna mieć małą główkę i miękkie włosie. Aby maluch lepiej oswoił się z nowym obowiązkiem, możemy pozwolić dziecku pobawić się szczoteczką i samemu oczyszczać zęby poprzez jej nagryzanie. Na rynku dostępne są też szczoteczki soniczne dla niemowląt. Szczoteczki takie generują  delikatne drgania, dzięki czemu dokładniej oczyszczają zęby niż zwykła szczoteczka i doskonale masują dziąsła. W pierwszych latach życia pociechy to od rodziców zależy  zdrowie jamy ustnej ich dziecka. To rodzic musi dokładnie myć i kontrolować stan ząbków. Aby ułatwić higienę zębów należy wprowadzić pastę, ale musi ona być  przystosowana do wieku dziecka i zawierać odpowiednią ilość fluoru. Dawka fluoru dla dzieci w wieku od 0 do 6 lat nie może przekraczać 500 ppm.
W związku z tym, że maluch nie ma jeszcze wypracowanego odruchu wypluwania, stosujemy bardzo mało pasty, dokładnie tyle co ziarnko grochu. Po umyciu zębów nadmiar pasty możemy usunąć gazikiem. Pamiętajmy, aby myć każdego zęba dokładnie i na koniec sprawdzić czy wszystkie powierzchnie zostały prawidłowo oczyszczone. Z uwagi na budowę chemiczną, zęby mleczne są dużo bardziej podatne na próchnicę niż zęby stałe. Dlatego często narażone są na tak zwaną próchnicę butelkową. Jeżeli karmimy dziecko w nocy, to po jedzeniu powinniśmy podać maluchowi butelkę z wodą, aby przepłukać powierzchnię zębów z resztek pokarmu.

Pierwsza wizyta u stomatologa.

Pierwsza wizyta u lekarza dentysty – pedodonty powinna się odbyć po wyrżnięciu się pierwszych czterech zębów. Pedodonta jest to lekarz, który przede wszystkim zajmuje się leczeniem małych dzieci, ma szczególne podejście i wiedzę w tym zakresie. Na pierwszej wizycie lekarz ocenia stan zębów, prawidłowość wyrzynania i sprawdza czy są oznaki próchnicy. Pierwsza wizyta nazywana jest wizytą adaptacyjną, na której dziecko zapoznaje się z lekarzem, gabinetem i pierwszym otwarciem budzi przed stomatologiem. Wizyta ta polega głównie na zaznajomieniu dziecka z nowym otoczeniem i badaniem jamy ustnej.  Jeżeli jest już konieczność leczenia, odbywa się ono na następnej wizycie.

Zęby mleczne odgrywają ogromną rolę dla zdrowia dziecka.

Zęby mleczne mają ogromne znaczenie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. Odpowiadają za prawidłowy zgryz, odpowiednie spożywanie pokarmów,  wpływają na rozwój zębów stałych i całej twarzy dziecka.
O tym dlaczego zęby mleczne są takie ważne możecie poczytać tutaj
Zapraszamy do naszych klinik Aldent gdzie dysponujemy wykwalifikowanym personelem, który otoczy Twoje dziecko szczególną opieką -> Rejestracja ONLINE
Zapraszamy do śledzenia naszych profili społecznościowych Facebook i Instagram. Codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów.
Pielęgnacja zdrowia jamy ustnej

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.