Toksyczny amalgamat.
Czym jest wypełnienie amalgamatowe?
Wypełnienia amalgamatowe ze względu na swój srebrny i nieestetyczny wygląd nazywane są potocznie srebrnymi plombami. Amalgamat jest to materiał, który zawiera w swoim składzie srebro, miedź cynę i niewątpliwie toksyczną dla naszego organizmu rtęć. Stosowany jest w stomatologii od ponad 150 lat. Mimo, iż Unia Europejska miała zakazać stosowania amalgamatu do 2018 roku, tak się nie stało. W Polsce w gabinetach dentystycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż zakładane są tak zwane srebrne plomby. Szacuje się, że około 20% zakładanych wypełnienień stanowią plomby amalgamatowe. Warto jednak zwrócić uwagę, że stosowanie tego materiału zabronione jest u kobiet w ciąży, matek karmiących piersią i dzieci do lat 16. Ponadto w wielu krajach na całym świecie, jak na przykład w Japonii i krajach skandynawskich już od wielu lat zakazano stosowania amalgamatu.
Wady wypełnień amalgamatowych.
Wypełnienia takie posiadają liczne wady. Otóż, wypełnienie amalgamatowe niestety nie łączy się idealnie ani ze szkliwem zęba, ani z zębiną. Dlatego między plombą a tkanką zęba powstają szczeliny. W przestrzenie te, wnikają bakterie próchnicotwórcze powodując próchnicę wtórną, a w konsekwencji nawet zapalenie miazgi. Bardzo często w wyniku tej rozległej, ciemnej plomby dochodzi do przebarwienia tkanek zęba na kolor siny. Ze względu na zawartość metali amalgamat bardzo łatwo przewodzi ciepło. W związku z tym, podczas spożywania bardzo ciepłych lub zimnych posiłków możliwe jest odczuwanie bólu. Jak również ze względu na swoje właściwości rozszerzalności może powodować pęknięcia cienkich ścian zęba.
Czy wypełnienia amalgamatowe są bezpieczne?
Jak wspomnieliśmy wcześniej amalgamat w swoim składzie zawiera toksyczną rtęć. Jest to substancja, która jest niebywale niebezpieczna dla naszego zdrowia. Powolne uwalnianie się rtęci do naszego organizmu może być przyczyną wielu schorzeń. Na przestrzeni lat naukowcy wykonywali liczne badania na temat toksyczności amalgamatów. Wiele publikacji naukowych potwierdza, iż zawarta w wypełnieniach rtęć może powodować alergię, choroby autoimmunologiczne i neurodegradacyjne jak Alzheimer lub choroba Parkinsona. Zdecydowanie jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży, a w szczególności dla rozwijającego się płodu. Objawami zatrucia rtęcią są przewlekłe infekcje, zmęczenie, brak smaku lub nadpobudliwość. Zbyt duża ekspansja rtęci do naszego krwiobiegu może również doprowadzić do uszkodzenia i upośledzenia prawidłowej pracy nerek.
Znajdą się też naukowcy, którzy odrzucają argumenty o szkodliwości amalgamatu. Dowodzą, iż większa dawka rtęci dostaje się do naszego organizmu każdego dnia z wody, powietrza czy też pokarmu. Istnieją również badania, iż osoby, które regularnie spożywają ryby mogą mieć znacznie podwyższone stężenie rtęci w moczu.
Czy usuwać plomby amalgamatowe?
Oczywiście że tak! Ze względu na nieszczelność tych wypełnień, wokół nich może rozwijać się głęboka próchnica. W związku ze zdolnością amalgamatu na przewodzenie temperatur może bardzo łatwo dojść do przegrzania zęba i w rezultacie do stanu zapalnego miazgi. W przypadku bardzo osłabionych zębów z rozległymi wypełnieniami, może dojść do pęknięcia ściany zęba. Ponadto każda ilość rtęci jest szkodliwa dla naszego organizmu.
Zapraszamy do klinik Aldent w Lublinie. Oferujemy bezpieczną wymianę wypełnień amalgamatowych, zachowując wszelkie procedury i środki ostrożności oraz ochrony dla pacjenta i personelu.
Na naszych profilach społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady, dlatego zapraszamy do ich obserwowania.
Toksyczny amalgamat.