Niestety suchy zębodół jest nieprzyjemnym i bolesnym powikłaniem wynikającym po ekstrakcji czyli usunięciu zęba stałego. W dzisiejszych czasach kiedy mamy do czynienia z zaawansowaną stomatologią takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Mimo to, warto zwrócić uwagę, że problem taki może wystąpić, dlatego postanowiliśmy opisać na czym dokładnie polega i jak sobie z nim poradzić?
Czym jest suchy zębodół?
Suchy zębodół powstaje gdy skrzep – naturalny opatrunek chroniący ranę, nie powstaje, zostaje rozpuszczony albo wypłukany. Najczęściej nasilone objawy bólowe pojawiają się po dwóch, czterech dniach od zabiegu. Dolegliwość ta nazywana jest również pustym zębodołem, poekstrakcyjnym zapaleniem kości zębodołu lub bólem poekstrakcyjnym.
Jakie są objawy suchego zębodołu ?
Pusty zębodół charakteryzuje się:
- silnym, pulsującym bólem;
- bólem promieniującym do skroni i ucha;
- nieprzyjemnym zapachem z ust;
- bordowo-czerwonym i obrzękniętym dziąsłem;
- przedłużonym gojeniem – nawet do kilkunastu dni;
- wystąpieniem gorączki;
- zaburzeniem smaku;
- szczękościskiem;
- powiększeniem węzłów chłonnych.
Jakie są przyczyny powstania suchego zębodołu ?
Usunięcie zęba skutkuje przerwaniem ciągłości błony śluzowej i powstaniem rany. W następstwie przerwania naczyń krwionośnych, krew krzepnie tworząc skrzep. W przypadku suchego zębodołu jak pisaliśmy już wcześniej skrzep ten zostaje częściowo lub całkowicie rozpuszczony co utrudnia gojenie i powoduje rozwój stanu zapalnego.
Wśród czynników jakie mają wpływ na przedłużone gojenie możemy wyróżnić:
- Pacjenci często sami nieumyślnie wypłukują lub uszkadzają zębodół poprzez nieodpowiednią dietę i nie przestrzeganie zaleceń pozabiegowych.
- Palenie papierosów – badania potwierdzają że dym nikotynowy ma negatywny wpływ na gojenie rany. U palaczy powikłania te występują częściej niż u osób niepalących.
- Problemy z krzepliwością krwi. Przedłużone krwawienie uniemożliwia powstawanie skrzepu.
- Choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, anemia, choroby przyzębia.
- Przyjmowanie leków rozrzedzających krew oraz doustnych środków antykoncepcyjnych.
- Nieprawidłowa ekstrakcja w wyniku, której pozostał kawałek korzenia zęba utrudniający i uniemożliwiający prawidłowe gojenie.
- Najczęściej suchy zębodół dotyczy zębów trzonowych i przedtrzonowych żuchwy, mniej szczęki.
Jak zapobiec powstaniu suchego zębodołu?
- Aby zapobiec nieprzyjemnym powikłaniom należy przede wszystkim ściśle przestrzegać zaleceń pozabiegowych. W naszych klinikach każdy pacjent, po zabiegu ekstrakcji zęba otrzymuje szczegółowy plan postępowania pozabiegowego.
- Osoby palące papierosy powinny ograniczyć palenie zarówno przed, jak i po zabiegu.
- Należy stosować zalecone przez lekarza leki, takie jak antybiotyk oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne w celu zapobiegania namnażania się bakterii.
- Zaleca się stosowanie preparatów pozabiegowych w postaci płynów do płukania jamy ustnej i żelu z zawartością chlorheksydyny. Preparaty takie mają za zadanie działać przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i leczniczo.
- Zabieg najlepiej wykonywać u doświadczonego lekarza chirurga, który odpowiednio oczyści zębodół ze zmian zapalnych. Zaopatrzy ranę antybiotykiem, gąbką kolagenową i szwami.
Jak leczyć suchy zębodół, kiedy już powstanie?
Jeżeli odczuwamy nasilający się ból poekstrakcyjny na trzeci dzień po wizycie a leki przeciwbólowe nie pomagają, należy ponownie zgłosić się do lekarza. W pierwszej kolejności lekarz usunie zalegające nieczystości i resztki jedzenia, następnie przepłucze zębodół odpowiednim roztworem. Zaaplikuje lek przeciwbólowy i przeciwzapalny oraz zabezpieczy brzegi rany szwami. Podczas leczenia zalecana jest też dodatkowo doustna antybiotykoterapia. Ponadto w klinikach CSK Aldent stosujemy zabiegi regeneracyjne osoczem bogatopłytkowym oraz stosujemy leczenie ozonoterapią i laserem diodowym, które przyspieszają gojenie się rany. Leczenie pustego zębodołu trwa około dwóch tygodni w zależności od zastosowanych metod leczenia. Reasumując, aby uniknąć powstawania nieprzyjemnych i długotrwałych powikłań należy ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń pozabiegowych.
Na naszych profilach społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady. Zapraszamy do ich obserwowania.