Kiedy należy usuwać ósemki?

Ósemki potocznie nazywane są zębami mądrości, które w dalszym ciągu budzą wiele kontrowersji. Bardzo często zdarza, się że pacjenci nie mają zawiązków zębów ósmych więc nie muszą stawać przed dylematem usuwać czy nie? Najczęściej wyrzynają się między 17 a 25 rokiem życia. Zdarza się jednak, że mogą uzyskać potencjał wzrostowy dopiero po 40 roku życia. Ósemki często sprawiają nieprzyjemne dolegliwości i wśród pacjentów istnieje przekonanie że najlepiej je usunąć. Dlatego postanowiliśmy odpowiedzieć na nurtujące wszystkich pytanie kiedy należy usuwać ósemki?

Ważna jest diagnostyka.

Najczęściej uświadamiamy sobie problem dopiero w momencie kiedy pojawiają się dolegliwości bólowe.  Dlatego w naszych klinikach, każdemu pacjentowi, który pojawia się po raz pierwszy wykonujemy zdjęcie kontrolne – Pantomogram. Na podstawie wykonanego badania, określamy czy są zawiązki zębów ósmych oraz prawdopodobieństwo konieczności ich usunięcia. Pacjenci często zgłaszają się z dolegliwością bólową siódemki a podczas badania okazuje się że ból powoduje wyrzynająca się ósemka. W przypadku ósemek, które są zaklinowane i mają trudności z prawidłowym wyrzynaniem się, zalecamy wykonanie Tomografii 3D. Badanie takie pozwala idealnie określić ułożenie zęba względem kości, sąsiednich zębów oraz nerwu zębodołowego dolnego. Na podstawie Tomografii możemy ocenić wskazania do usunięcia oraz czy istnieje jakieś ryzyko wystąpienia komplikacji podczas ekstrakcji.

Czy ósemki zawsze trzeba usuwać?

Zdaniem lekarzy dentystów, jeżeli ósemki nie powodują żadnych komplikacji w naszym zdrowiu nie ma konieczności ich usuwania. Warto je pozostawić. Ósemki są to w pełni wartościowe zęby trzonowe. Jeżeli wyrastają prawidłowo, nie powodują stłuczenia innych zębów, nie są obarczone głęboką próchnicą i stoją równo w łuku zębowym mogą pełnić ważną funkcję zgryzową.

Kiedy należy usuwać ósemki?

Wymieniamy trzy najważniejsze wskazania do ekstrakcji trzecich zębów trzonowych:

  1. Ósemki nie mieszczące się w łuku zębowym. Coraz więcej ludzi na świecie ma zbyt małą żuchwę aby pomieścić dodatkowe trzonowce. Bywa tak, że ósemki zwyczajnie się w niej nie mieszczą. Powodują przy tym nacisk na sąsiednie zęby co w konsekwencji prowadzi do stłoczenia i przesuwania się zębów przednich. Niestety proces ten jest nieodwracalny. W takiej sytuacji konieczne jest usunięcie zęba ósmego i leczenie ortodontyczne, które pozwoli na powrót ustawić stłoczone zęby równo i harmonijnie w łuku zębowym.
  2. Kiedy mamy do czynienia z tzw. zębami zatrzymanymi. Często ósemki nie ustawiają się prawidłowo w łuku zębowym czyli pionowo lecz poziomo. Ma to wiele konsekwencji. Między innymi może powodować silny ból stawów skroniowo-żuchwowych i głowy. Ósemka, która dąży do wyrzynania a jest ustawiona poziomo najczęściej klinuje się o siódemkę. Powoduje to ucisk na tego zęba i silny ból. Dlatego pacjentów, którzy zgłaszają się z bólem siódemki badamy również pod kątem ósemek. Ósemka zaklinowana w kości nie będzie widoczna w jamie ustnej. Może powodować ból siódemki, która tak naprawdę jest zdrowym zębem. Dlatego każde dolegliwości bólowe zgłoszone przez pacjentów poprzedzamy odpowiednim badaniem rentgenowskim.  Ucisk ósemki na korzenie sąsiednich zębów może również prowadzić do resorpcji korzeni tych zębów.
  3. Ósemki objęte głęboką próchnicą. Trzecie zęby trzonowe ulokowane są dość głęboko w jamie ustnej czyli w trudno dostępnym miejscu. W związku z tym higiena jest zdecydowanie utrudniona. Pacjenci często omijają te okolice podczas szczotkowania i nie doczyszczają ich. Narażamy zęby na zwiększony rozwój bakterii, stanów zapalnych i głębokiej próchnicy. Leczenie takich zębów jest również utrudnione ze względu na dostęp.

Warto wiedzieć

Bardzo często, zęby te mają też utrudnione wyrzynanie ze względu na grube dziąsło w tej okolicy. Niekiedy widoczne są tylko do połowy a drugą połowę przykrywa poduszka dziąsłowa, pod którą dodatkowo gromadzi się płytka bakteryjna. Pacjent nie jest w stanie oczyszczać tych przestrzeni. Rozwija się silny stan zapalny dziąsła i dolegliwości bólowe. W takiej sytuacji jeżeli ósemka ustawiona jest prawidłowo w łuku zębowym możliwe jest wycięcie nadmiaru dziąsła bezkrwawy nożem chirurgicznym i odsłonięcie ósemki w całości.

Podsumowując, aby uniknąć przykrych dolegliwości i powikłań ze strony ósemek konieczne jest wykonanie badania jakim jest Pantomogram i badanie lekarza chirurga.

W klinikach CSK Aldent dysponujemy Pantomografem oraz Tomografem 3D, które w pełni pozwalają na szczególną diagnostykę i prawidłową ocenę ustawienia ósemek.

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady. Zapraszamy do ich obserwowania.

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.