Halitoza jest to powodujący dyskomfort nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Wyczuwalny jest przez osobę cierpiąca na tą dolegliwość i osoby w jej otoczeniu. Problem ten dotyczy około 25% osób na całym świecie. Halitoza dotyka ludzi w każdym wieku, zarówno dzieci, dorosłych jak i osoby w podeszłym wieku. Najczęściej wiąże się z zaniedbaniem higienicznym, lecz może też oznaczać poważne problemy zdrowotne.
Jakie są objawy halitozy?
Prawie 100% przypadków, nieprzyjemny zapach z ust pochodzi wyłącznie z jamy ustnej. Przyczyną stanowią lotne związki siarki produkowane przez bytujące w jamie ustnej bakterie. Rozkładają one białko zawarte w ślinie i resztkach pokarmu. Najczęściej halitoza nasila się w wyniku długich przerw między posiłkami (szczególnie w nocy) oraz u osób z zaburzeniem wydzielania odpowiedniej ilości śliny.
Jakie są przyczyny halitozy?
Najczęstsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust:
- niedostateczną higiena jamy ustnej;
- próchnica;
- kandydoza – choroba grzybicza;
- zalegające resztki pokarmowe (pod mostami protetycznymi, protezami lub w okolicy zamków aparatu ortodontycznego);
- nalot na powierzchni języka;
- zapalenie dziąseł i przyzębia;
- kserostomia – zmniejszona ilość wydzielanej śliny;
- zapalenie zatok przynosowych;
- choroby nowotworowe układu oddechowego lub pokarmowego;
- choroba refluksowa;
- niewydolność wątroby;
- choroby żołądka;
- nieodpowiednia dieta.
Jak leczyć objawy halitozy?
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na stan higieny jamy ustnej. W tym celu powinniśmy umówić się na wizytę do lekarza stomatologa aby profesjonalnie ocenił zdrowie naszej jamy ustnej i zębów. Z reguły w 90% przypadkach halitoza wynika z przyczyn stomatologicznych.
Lekarz sprawdzi i oceni stan zdrowia jamy ustnej, przyzębia, obecność płytki bakteryjnej, próchnicy. Wykona profesjonalne oczyszczanie zębów z osadów i kamienia nazębnego oraz przeprowadzi dokładny instruktaż prawidłowej higieny. Aby zmniejszyć dolegliwości przykrego zapachu z ust zalecane jest spożywanie dużej ilości płynów w ciągu dnia. Po każdym posiłku warto również stosować gumę do żucia. Dzięki temu ułatwi to oczyszczanie jamy ustnej z resztek pokarmu oraz zwiększy produkcję śliny. Jeśli zły stan higieny jamy ustnej nie jest przyczyną przykrego zapachu z ust. W następnej kolejności należy udać się do lekarza laryngologa, internisty lub dietetyka, którzy pomogą rozwiązać niestomatologiczne źródła tej przykrej dolegliwości.
Na naszych profilach społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady i instruktaże. Zapraszamy do ich obserwowania.