Czym dokładnie jest płytka nazębna?
Płytka nazębna jest to miękki osad, nalot o żółtawym kolorze, który jest bardzo łatwy do usunięcia w domowych warunkach. Tworzą go resztki pokarmów, które bardzo skutecznie przyklejają się do powierzchni zębów. Wraz z gromadzeniem się płytki powstają idealne warunki do rozwoju bakterii próchnicotwórczych. Niestety ma właściwości demineralizujące, niszczące szkliwo. W pierwszej kolejności najtwardszą tkankę – szkliwo a następnie kolejne warstwy zęba. Płytka bakteryjna jest szkodliwa również dla naszych dziąseł i przyzębia. Powoduje stan zapalny dziąseł, obrzęki, krwawienie a w konsekwencji prowadzi do paradontozy.
Płytkę bakteryjną możemy skutecznie usuwać sami w domu poprzez regularne, dokładne mycie zębów minimum 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Nie usunięcie w odpowiednim czasie miękkiego osadu powoduje jego mineralizację tworząc twardy kamień nazębny. W porównaniu do płytki może być usunięty jedynie poprzez lekarza dentystę. Odkładający się kamień nazębny również ma wiele nieprzyjemnych konsekwencji dla zdrowia naszej jamy ustnej. Powoduje próchnicę, stan zapalny dziąseł, choroby przyzębia – paradontozę, nieestetyczny wygląd zębów i nieprzyjemny zapach z ust.
Jak prawidłowo oczyszczać płytkę bakteryjną?
Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma regularność, czas i technika mycia zębów. Rzetelna higiena jamy ustnej to zdecydowanie najlepsza prewencyjna metoda na osadzanie się płytki bakteryjnej. Statystyki pokazują, że w dalszym ciągu mnóstwo pacjentów nie potrafi odpowiednio myć zębów. Dlatego proponujemy kilka skutecznych rad i sposobów aby pomóc naszym pacjentom jak najlepiej zadbać o ząbki w domowym zaciszu.
- Odpowiednia technika mycia zębów – ogromne znaczenie ogrywa technika i umiejętność szczotkowania. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem na blogu – „Jak odpowiednio szczotkować zęby krok po kroku” tutaj Możecie dowiedzieć się jaką techniką należy myć zęby. Dodatkowo na naszym kanale YouTube tutaj przygotowaliśmy filmy instruktażowy ilustrujący technikę szczotkowania.
- Oczyszczenie przestrzeni międzyzębwych – Aby prawidłowo zadbać o powierzchnie między zębami, tam gdzie szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć, należy używać nici dentystycznych. Jak stosować nić możemy przeczytać na naszym blogu tutaj. Na naszym kanale YouTube również znajduje się film instruktażowy tutaj ilustrujący technikę nitkowania. Zapraszamy do zapoznania.
- Stosowanie płynów antyseptycznych – Nie każdy jest świadomy, że stosowanie płukanek ma ogromne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. W celu utrzymania antyseptyki jamy ustnej powinniśmy płukać jamę ustną dwa razy dziennie, rano i wieczorem po umyciu zębów. Więcej szczegółowych informacji na temat znaczenia i zastosowania płynów możecie przeczytać tutaj.
- Stosowanie pasty edukacyjnej – Aby ułatwić prawidłowe i dokładne oczyszczenie każdej powierzchni zęba warto stosować pastę edukacyjną firmy Elgydium. Nieprawidłowo i niedokładnie oczyszczone powierzchnie zębów po zastosowaniu pasty zabarwiają się na zielono. Dzięki temu będziecie mogli zobaczyć, które okolice pomineliście i dokładnie je doczyścić. Jak stosować pastę Elgydium -pasta edukacyjna możecie przeczytać na naszym blogu tutaj
- Pasta spowalniająca odkładanie, osadzanie się płytki bakteryjnej – Antiplque z serii Elgydium. Pasta ta ma szczególne właściwości oczyszczające i spowalniające osadzanie się płytki bakteryjnej. Warto wypróbować i wprowadzić tą pastę do swojej codziennej profilaktyki.
- Guma do żucia – w ciągu dnia warto wspomóc oczyszczanie zębów poprzez stosowanie bezcukrowej gumy do żucia. Stosujemy po każdym posiłku. Pozwoli to oczyścić zęby i przestrzenie z resztek pokarmu i przywrócić prawidłowe pH jamy ustnej. Więcej na temat znaczenia gumy do żucia możecie przeczytać na naszym blogu tutaj.
- Szczoteczka elektrycznej Oral-B – Najlepszy gadżet jaki możesz sprawić swoim ząbkom. Szczoteczka elektryczna ma szereg zalet i zastosowań, które bardzo pozytywnie wpływają na zdrowie jamy ustnej. Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać i jakie są jej zalety możesz przeczytać tutaj.
- Częsta wymiana szczoteczki na nową – Bardzo istotna jest regularna wymiana szczoteczki manualnej lub w przypadku szczoteczki elektrycznej główki. Tak naprawdę powinniśmy wymieniać je co najmniej co 3-4 tygodnie. Dlaczego? Po trzech tygodniach włosie szczoteczki pod wpływem pasty, śliny i ogólnego zużycia staje się miękkie i zamiast usuwać płytkę bakteryjną prowadzi jedynie do jej rozcierania, Przy regularnej wymianie szczoteczki na nową na pewno zauważycie różnicę.
- Irygator – Czym jest irygator? Jest to urządzenie wspomagające oczyszczanie jamy ustnej i powierzchni między zębami, pod mostami protetycznymi i w okolicy zamków ortodontycznych. Dzięki temu możemy oczyścić wszystkie okolice tam gdzie nie jest w stanie dotrzeć szczoteczka.
- Profesjonalne Oczyszczanie Zębów (POZ) w klinice stomatologicznej. W naszych klinkach CSK Aldent stosujemy metodę Guided Biofilm Therapy. Dzięki temu możemy zobrazować pacjentowi gdzie leży jego problem w prawidłowej higienie jamy ustnej. Na czym polega wizyta oczyszczania zębów opisujemy dokładnie tutaj.
- Higiena jamy ustnej od pierwszych dni życia – Zdrowie jamy ustnej ma wpływ nie tylko na nasze zęby ale również na funkcjonowanie całego organizmu dlatego powinniśmy dbać o prawidłowe oczyszczanie zębów i wdrażać prawidłowe nawyki już od najmłodszych lat. Przygotowaliśmy dla rodziców artykuł „Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej od pierwszych dni życia dziecka”. Artykuł na naszym bogu tutaj.