
Każdy rodzic pragnie, aby jego pociecha miała zdrowe i zadbane ząbki. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko rozwoju próchnicy, warto zastosować zabieg jakim jest lakowanie zębów.
Czym jest i na czym polega zabieg lakowania zębów?
Lakowanie jest to małoinwazyjny i całkowicie bezbolesny zabieg stomatologiczny.
Lak wypełnia naturalne bruzdy i zagłębienia zębów zabezpieczając i chroniąc tym samym powierzchnie przed odkładaniem się na niej płytki nazębnej. Możemy w ten sposób chronić zęby mleczne i stałe. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko powstania i rozwoju próchnicy. Lakowanie wykonujemy jedynie w zębach przedtrzonowych i trzonowych na ich powierzchniach żujących. Zabieg wykonujemy u dzieci, najlepiej jak najwcześniej, tak aby chronić je od samego początku. Lak jest to preparat na bazie żywic, które wiążą się z naturalnym szkliwem zębów. W skład laku wchodzą również jony fluoru, które dodatkowo wzmacniają szkliwo i sprzyjają jego reminalizacji, czyli uszczelniają drobne pęknięcia i szczeliny szkliwa.
Zalety lakowania zębów:
- zabezpiecza naturalne bruzdy zębów przed odkładaniem się płytki nazębnej;
- chroni przed powstaniem i rozwojem próchnicy;
- wyrównuje powierzchnie zębów co ułatwia ich codzienne oczyszczanie;
- uszczelnia pęknięcia i szczeliny powstałe w szkliwie.
Jak przebiega zabieg lakowania zębów?
Lakowanie zajmuje niewiele czasu. W CSK Aldent w Lublinie procedurę rozpoczynamy od dokładnego oczyszczania bruzd, powierzchni lakowanego zęba. W drugiej kolejności na zęba nakładamy preparat o właściwościach wytrawiających w postaci żelu. Jego zadaniem jest odtłuścić powierzchnię zęba i ułatwić przyleganie laku. Następnie wytrawiacz spłukiwany jest dużą ilością wody a ząb jest dokładnie osuszany. W kolejnym etapie stosujemy specjalny system łączący i precyzyjnie nakładamy lak, który jest w postaci płynnej. Preparat utwardzamy lampą polimeryzacyjną. Na koniec sprawdzamy szczelność oraz czy lak nie sprawia problemów ze zgryzem i polerujemy.
Najważniejsze w zabiegu lakowania jest to aby wykonać je jak najwcześniej, kiedy jeszcze nie rozpocznie się proces próchnicotwórczy. Warto jest lakować zęby mleczne, dlatego, że zęby te są zdecydowanie słabsze od zębów stałych i bardziej podatne na rozwój próchnicy. Dodatkowo próchnica jest chorobą zakaźną więc bardzo szybko przenosi się na zęby stałe.
Lakowanie wykonujemy dla każdego nowo wyżynającego się ząbka, dlatego nie należy zwlekać z lakowaniem do wyrżnięcia się wszystkich zębów.