Czym jest dentofobia?
Dentofobia jest to strach przed wizytą u lekarza dentysty, zabiegami w obrębie jamy ustnej, kontaktem z lekarzem stomatologiem a nawet dźwiękiem urządzeń stomatologicznych. Częste zjawisko jakim jest dentofobia występuje u dzieci jak i dorosłych. Statystycznie odczuwa go nawet 90% Polaków. Niestety lęk przed lekarzem stomatologiem powoduje obniżenie frekwencji wizyt, co skutkuje pogorszeniem się zdrowia jamy ustnej. Najczęściej do podjęcia decyzji o wizycie w gabinecie dentystycznym jest dopiero silny ból zęba.
Przyczyny dentofobii
Należy zwrócić uwagę, że bardzo często wizyta stomatologiczna kojarzy się negatywnie ze względu na bolesność przeprowadzanych procedur. Na szczęście w obecnych czasach sposoby leczenia i nowoczesne technologie w stomatologii uległy zmianie. Złe i bolesne wspomnienia odchodzą w zapomnienie. Najczęstszą przyczyną dentofobii jest negatywne przeżycie w okresie dzieciństwa. Niegdyś leczenie przeprowadzono bez znieczulenia, w nerwowej atmosferze i na siłowym przytrzymywaniu dziecka podczas leczenia. Takie przykre doświadczenia przekształcają się w fobię. Dodatkowo osoby z naszego otoczenia, które też nie mają miłego doświadczenia, umacniają pacjentów z dentofobią w strachu nie motywując i nie pomagając im w przełamaniu lęku.
Nie tylko nasze osobiste doświadczenia z dentystą powodują przed nim lek. Wielu rodziców niestety przekazuje strach przed lekarzem swoim dzieciom. Jeśli dziecko widzi i słyszy, że jego rodzic nie chodzi często do dentysty, że boi się wizyty, to odbiera to za coś bardzo złego i wręcz niebezpiecznego. Dziecko, które nie chodzi regularnie na wizyty kontrolne, a pojawia się w gabinecie stomatologicznym tylko w wyniku bólu zęba, będzie utożsamiać go z przykro sytuacją.
Strach przed zbliżającym się terminem wizyty może powodować:
- ból brzucha;
- biegunkę;
- bezsenność;
- niestrawność;
- potliwość;
- drżenie mięśni;
- przyspieszone bicie serca.
Jak radzić sobie z dentofobią?
Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że zwalczanie lęku nie jest rzeczą prostą ani szybką. Dlatego, aby osiągnąć rezultaty, lekarz i pacjent muszą ze sobą ściśle współpracować. Przede wszystkim pacjent musi zrozumieć potrzebę i znaczenie leczenia stomatologicznego. Pacjenta należy uświadomić jakie negatywne skutki dla zdrowia jego jamy ustnej i całego organizmu ma zaniechanie leczenia. Lekarz przyjmujący pacjenta z fobią musi wykazywać się wyrozumiałością, cierpliwością i życzliwością. Jego zaangażowanie jest bardzo ważne, musi on starać się zrozumieć pacjenta, nie zmuszając go do procedur, na które nie jest jeszcze gotowy. Powinien nawiązać kontakt z pacjentem i zrozumieć jego obawy. Pierwszą wizytę może rozpocząć jedynie od badania i rozmowy oraz ustalenia planu kolejnych wizyt. Dodatkowo podczas kolejnych wizyt lekarz dentysta powinien dokładnie tłumaczyć co będzie wykonywał i dlaczego. Brak świadomości tego co lekarz robi może wzmagać niepokój i niepewność. Pacjent powinien zgłaszać lekarzowi swoje obiekcje i zadawać pytania jeśli pragnie coś wyjaśnić.
Podsumowując, tylko ścisła współpraca między lekarzem a pacjentem może skutkować sukcesem. Pacjent, który zmaga się z silną dentofobią może zastosować premedykację. Czyli zastosować przed wizytą środki uspokajające i zmniejszające stres.
Warto zauważyć, że obecnie nowoczesne metody i zaawansowane technologie pozwalają na przeprowadzenie całkowicie kontrolowanego i bolesnego leczenia. Nowoczesne metody znieczulenia są bardzo delikatne wręcz nieodczuwalne co pozwala na wyeliminowanie bólu podczas trwania całego zabiegu.
Skutki unikania wizyt kontrolnych:
- próchnica;
- choroby dziąseł;
- stan zapalny dziąseł, przyzębia;
- paradontoza;
- nieświeży oddech;
- powstawanie osadów i kamienia nazębnego;
- stan zapalny miazgi zęba;
- utrata zęba;
- nieestetyczny wygląd nieleczonych zębów;
- ropnie okołowierzchołkowe;
- bakterie i stany zapalne jamy ustnej oddziałują na funkcjonowanie całego organizmu.
Zapraszamy na wizyty kontrolne do klinik CSK Aldent na terenie Lublina-> Rejestracja ONLINE
Zapraszamy do śledzenia naszych profili społecznościowych Facebook i Instagram. Codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów.