Czym jest diastema, czy trzeba ją leczyć?

Diastema. Defekt estetyczny przyczyną kompleksów czy zaleta i element uroku osobistego?

Czym jest diastema ?

Przerwy między poszczególnymi zębami nazywamy mianem tremy, natomiast diastema jest to naukowe określenie przerwy między górnymi siekaczami – jedynkami. Szpara między jedynkami jest cechą występującą od najmłodszych lat. Pojawia się w uzębieniu mlecznym i zanika przy wymianie zębów na stałe. Niewielka diastema uznawana jest jedynie za defekt estetyczny, który niekiedy przeszkadza pacjentom a niekiedy uznawana jest za zaletę. Szersza powyżej 2 mm stanowi wadę zgryzu, którą należy leczyć. Może być różnie ułożona na przykład równolegle czyli brzegi zębów ułożone są równo względem siebie, rozbieżnie gdy brzegi koron oddalają się od siebie, lub zbieżnie kiedy brzegi koron zbliżają się do siebie.

Jakie mogą być przyczyny powstania diastemy?

  1. Wędzidło wargi górnej – jedną z przyczyn wrodzonych jest przerost pionowy wędzidła wargi górnej. Wędzidło jest to fałd łączący wargę górną z dziąsłem. Czasami jest zbyt grube, wrastające między jedynkami lub ma zbyt niski przyczep powodując diastemę.
  2. Hipodoncja, mikrodoncja, hiperdoncja – są to wady wrodzone powodujące szparę między jedynkami. Hipodoncja to brak siekaczy bocznych czyli dwójek. Mikrodoncją określamy mały rozmiar zębów,  co sprzyja ich rozsunięciu ze względu na dużą ilość miejsca w łuku zębowym. Hiperdoncja to dodatkowy ząb tak zwany mezjodens, który wyrasta od strony podniebienia za siekaczami.
  3. Diastemę możemy również nabyć w późniejszym wieku. Do przyczyn nabytych zaliczamy urazy w wyniku, których dochodzi do przemieszczenia się jednego0 lub obu siekaczy.
  4. Parafunkcje – nieprawidłowe nawyki takie jak kolczyki w wardze lub języku, wciąganie wargi górnej pod zęby górne.
  5. Paradontoza – diastema powstaje w wyniku chorób przyzębia.

Jakie są sposoby leczenia diastemy?

  • Leczenie ortodontyczne.

Zamknąć szparę między jedynkami możemy dzięki zastosowaniu leczenia  aparatami ortodontycznymi. W przypadku schorzenia diastemą stosujemy aparat stały, ruchomy lub nakładkowy. Terapia ortodontyczna niestety jest najbardziej czasochłonna i po zakończonym leczeniu wymaga zastosowania retencji w celu zachowania jego efektów.

  • Protetyka

Jeśli diastema jest jedynie defektem estetycznym możemy wykonać licówki lub korony porcelanowe. Na wcześniej przygotowane zęby zakładamy odbudowy pełnoceramiczne dzięki, którym możemy  zamknąć przerwy między jedynkami. Obudowy te idealnie odwzorowują kształt i kolor naszych naturalny zębów. Proces wykonania protetyki trwa około 5 dni.

  • Bonding

Bonding polega na rozbudowaniu koron zębów za pomocą wysokoestetycznego (z dodatkiem ceramiki) materiału kompozytowego. Metoda ta jest najszybsza. Wykonujemy ją podczas jednej wizyty w klinice.

  • Przecięcie wędzidła wargi górnej

Wczesna diagnoza wędzidła, jeszcze w wieku dziecięcym, kiedy mamy do czynienia jeszcze z zębami mlecznymi może uchronić przed powstaniem diastemy. Wystarczy wykonać laserową korektę wędzidła. Pozwoli to na prawidłowe wyrośnięcie stałych jedynek i zapobiegnie powstaniu diastemy.

Czy warto leczyć diastemę?

Diastema, która przekracza około 2 mm klasyfikowana jest jako wada zgryzu, dlatego powinna być leczona. Szpara między jedynkami może powodować rozwój chorób przyzębia i wady wymowy. Dla wielu pacjentów jest krępująca i stanowi duży defekt estetyczny natomiast niektórzy uważają za atut i znak rozpoznawczy. Szczególnie wśród gwiazd i celebrytów. Jeśli diastema jest niewielka i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia jamy ustnej decyzję o jej leczeniu pozostawiamy samemu pacjentowi.

Zapraszamy do śledzenia naszych profili społecznościowych Facebook i Instagram. Codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów.

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.