W głównej mierze wszystkie ubytki kojarzone są przede wszystkim z chorobą próchnicową. Warto jednak zwrócić uwagę, że mogą mieć zupełnie inne podłoże. Wśród ubytków niepróchnicowego pochodzenia możemy wyróżnić abrazje i ubytki klinowe inaczej zwane przyszyjkowymi. Abrazja jest to uszkodzenie szkliwa zęba w wyniku czynników mechanicznych, które charakteryzuje się owalnym kształtem i błyszczącą, gładką powierzchnią. Natomiast ubytki klinowe odsłaniają zębinę o żółtym kolorze w okolicy przyszyjkowej zęba czyli tuż przy linii dziąseł.
Czym są ubytki klinowe?
Ze względu na miejsce ich powstawania, ubytki klinowe nazywane są również przyszyjkowymi. Odsłaniają zębinę, która jest nieestetycznego wyglądu o kolorze żółto-brązowym. Najczęściej dotyczą zębów przedtrzonowych. Na ich powstawanie narażone są osoby w każdym wieku. Niestety oprócz nieestetycznego wyglądu zębów ubytkom tym towarzyszy nadwrażliwość. Ból pojawia się podczas szczotkowania zębów, spożywania zimnych i gorących lub kwaśnych i słodkich napojów oraz potraw. Ponadto nieestetyczny wygląd powoduje dyskomfort podczas uśmiechu. Co może wpływać na samoocenę i pewność siebie pacjenta.
Ważne jest, aby jak najwcześniej zdiagnozować powstawanie ubytków i rozpocząć odpowiednie leczenie. Jeśli jak najszybciej zastosujemy leczenie możemy zachamować ich rozwój i konsekwencje.
Jakie mogą być przyczyny powstawania ubytków klinowych?
1. Nieprawidłowe szczotkowanie zębów.
Najczęstszą przyczyną powstawania ubytków przyszyjkowych jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Nie chodzi tutaj o brak higieny, ale o nieprawidłowe jej wykonywanie. Stosowanie techniki szorowania zamiast ruchów wymiatających powoduje uszkodzenie szkliwa. Na naszym kanale YouTube tutaj znajduje się pełny instrukcja techniki szczotkowania zębów.
2. Rodzaj szczoteczki do zębów.
Zdecydowanie ważną rolę odgrywa odpowiednia szczoteczka do zębów, a mianowicie twardość jej włosia. Do codziennej profilaktyki nie powinniśmy stosować szczoteczek o miękkim i twardym włosiu. Najbardziej odpowiednie są szczoteczki o średnim włosiu. Ponadto zbyt mocne dociskanie szczoteczki również powoduje uszkodzenie szkliwa, dlatego rekomendujemy stosowanie szczoteczek elektrycznych wyposażonych w czujnik nacisku. Równocześnie stosowanie przewlekle zbyt ściernych past może podrażniać szkliwo. Dlatego zapraszamy na wizyty instruktażowe, na których indywidualnie dostosujemy produkty do higieny jamy ustnej.
3. Wady zgryzu.
Często nieprawidłowe ustawienie zębów jest przyczyną widocznych ubytków. Wady zgryzu, kształt zębów, pochylone zęby też są czynnikiem wpływającym na powstawanie ubytków przyszyjkowych.
4. Bruksizm.
Niekontrolowane zgrzytanie i zaciskanie zębów podczas snu lub stresu prowadzi do pęknięć szkliwa w okolicach przyszyjkowych.
5. Braki zębowe.
Liczne braki w uzębieniu prowadzą do nierównomiernego rozłożenia sił podczas gryzienia i żucia. Tym samym powodując uszkodzenie mechaniczne w pozostałych zębach.
6. Parafunkcje.
Parafunkcje, czyli nawykowe obgryzanie paznokci lub wkładanie do ust ołówków, kredek, długopisów lub innych przedmiotów. Najczęściej spotykane zachowanie wśród dzieci.
Leczenie ubytków klinowych.
Aby wyeliminować i zmniejszyć prawdopodobieństwo powstawania ubytków klinowych konieczna jest szczegółowa diagnoza i znalezienie przyczyn. W przypadku niewielkich ubytków możliwe jest zastosowanie leczenia zachowawczego. Często wystarczy jedynie zmiana nawyków powodujących ich powstawanie.
Jeżeli obejmują okolicę poddziąsłową i wiążą się jedynie z dyskomfortem i nadwrażliwością, pomocne będzie zastosowanie odpowiednich produktów i techniki szczotkowania.
Jednak jeśli ubytki przyszyjkowe są rozlegle należy zastosować wypełnienie materiałem kompozytowym. W CSK Aldent stosujemy wysokiej jakości materiał kompozytowy z dodatkiem ceramiki, który nie przebarwia się i idealnie licuje się z zębem.
Zapraszamy do śledzenia naszych profili społecznościowych Facebook i Instagram. Codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów.