Aparaty ortodontyczne dla dzieci

Aparaty ortodontyczne dla dzieci

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, zajmującą się leczeniem wad zgryzu. Jak sama nazwa wskazuje z języka greckiego oznacza orthos – prosty i odous – ząb i oznacza priorytet, czyli proste, równe i piękne zęby.
Skrzywione zęby, które nie pasują do siebie, są nie tylko trudne w utrzymaniu higieny, lecz także są bardziej narażone na próchnicę i choroby przyzębia. Leczenie ortodontyczne, umożliwia przesuwanie zębów przekrzywionych lub ustawionych w niewłaściwej pozycji oraz koryguje wady okluzji. Współczesna ortodoncja zajmuje się diagnozowaniem, profilaktyką oraz leczeniem różnego rodzaju wad zębowych i zgryzowych.

Kiedy powinniśmy pojawić się pierwszy raz u lekarza ortodonty?

Największą grupę pacjentów stanowią dzieci bowiem aż 80%. Ponieważ wady zgryzu najczęściej mają charakter nabyty i wykształcają się w ciągu pierwszych lat życia.

Na pierwszą wizytę u ortodonty zapraszamy już od 6 roku życia. Wtedy bowiem zaczynają wyżynać się pierwsze stałe zęby. Jednakże pierwszej oceny zgryzu można już dokonać, gdy dziecko posiada pełne uzębienie mleczne czyli w wieku ok 3 lat.

Dla uzyskania pełnej diagnozy i informacji o stanie uzębienia na pierwszej wizycie wykonujemy  panoramiczne zdjęcie rentgenowskie (Pantomogram) i zdjęcie cefalometrycznego (tele-boczne głowy). Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego pobieramy również wyciski w celu wykonania modeli diagnostycznych. Po badaniu pacjenta i przeanalizowaniu zdjęć lekarz stwierdza, czy są jakieś wady w ukształtowaniu szczęki i informuje pacjenta o planie leczenia, jego przebiegu, stosowanych aparatach, oraz orientacyjnym czasie jego trwania.

Jaki jest cel leczenia ortodontycznego?

Priorytetowym celem leczenia ortodontycznego na wczesnym etapie (przed całkowitą wymianą zębów mlecznych na stałe) jest:

  • zachowanie prawidłowych relacji pomiędzy szczęką a żuchwą,
  • właściwego uszeregowania zębów;
  • zniwelowania nawyków, które są niebezpieczne dla zgryzu, takie jak: ssania palca, policzka lub warg, oraz obgryzanie paznokci

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Jednym z podstawowych narzędzi stosowanych w leczeniu ortodontycznym dzieci są różnego rodzaju aparaty na zęby ruchome i stałe.

Aparaty ortodontyczne dla dzieci ruchome to aparaty, które są obsługiwane przez pacjenta i nadzorowane przez jego rodziców. Podczas leczenia tym rodzajem aparatów konieczne jest zachowanie dyscypliny oraz ścisłego przestrzegania zaleceń ortodonty.

Aparaty ortodontyczne dla dzieci stałe to aparaty mocowane indywidualnie i precyzyjnie do zębów pacjenta na stałe czyli na cały okres leczenia. Czas trwania leczenia aparatami stałymi wynosi od 1 do 2 lat. Aparaty stałe oddziałują na zęby przez 24h na dobę. Regulujemy je podczas wizyt kontrolnych co 4 lub 8 tygodni w zależności od rodzaju apartu.

Jakie wyróżniamy rodzaje aparatów ruchomych?

Ruchome aparaty ortodontyczne to aparaty wyjmowane, które pacjent musi wyjmować do jedzenia i mycia oraz nosić przez określona ilość godzin. Dlatego leczenie tego rodzajem aparatu wymaga dyscypliny od dziecka i dokładnego przestrzegania zaleceń ortodonty.  Przede wszystkim co do ilości godzin w ciągu dnia, podczas których aparat bezwzględnie zalecamy stosować.

Aparaty wyjmowane Myobrace

Aparaty ortodontyczne dla dzieci mają za zadanie pobudzić część twarzową do wzrostu w odpowiednim kierunku. Należy bowiem pamiętać, iż ortodoncja to nie tylko przesuwanie zębów w łuku zębowym, ale także układ kostny jak i nerwowo- mięśniowy. Aparaty ruchome zakładamy dzieciom z uzębieniem mieszanym, dzięki czemu chronimy je przed koniecznością ekstrakcji w okresie uzębienia stałego.

Apraty typu TRAINER wykonane są z elastycznego materiału poliuretanowego z pamięcią kształtu. Pozwala to na dopasowanie go do łuku, bez konieczności wytworzenia aparatu specjalnie dla każdego pacjenta. Podczas noszenia aparatu, delikatne siły oddziałują na zęby przedniego odcinka, wspomagając ich ustawienia w prawidłowy łuk. Słabe, przerywane siły w połączeniu z korekcją nieprawidłowych nawyków mięśniowo – czynnościowych powodują poprawę ustawienia zębów w ciągu 6-8 miesięcy. Należy do grupy aparatów miękkich, dzięki czemu jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjenta. Należy nosić go zarówno w dzień jak i podczas snu.

Aparat płytkowy 

To aparat składający się z akrylowej płytki idealnie dopasowanej do podniebienia. W płycie  zamocowane są klamry, których zadaniem jest utrzymywanie aparatu na swoim miejscu oraz metalowe łuki, których zadaniem jest oddziaływanie na zęby. Aparaty posiadają śruby do regulacji, którą wykonują rodzice dziecka, na podstawie określonych wytycznych od ortodonty.

Dyskretny aparat nakładkowy

Nakładki  są dyskretną, innowacyjną metodą leczenia wad ortodontycznych. Wykonane z miękkiego i przeźroczystego tworzywa, które sprawia, że codzienne użytkowanie nakładek odbywa się bez niedogodności. Daje to naszym pacjentom najwyższy komfort leczenia ortodontycznego. T Terapia z zastosowaniem ClearSplint odbywa się pod całkowitą kontrolą lekarza ortodonty. Zalety nakładek:

  • To alternatywa dla aparatów stałych;
  •  Nakładki są przezroczyste i praktycznie niewidoczne;
  • Termoplastyczne dzięki czemu doskonale przylegają do zębów i zapewniają komfort w ustach pacjenta;
  • Szybko i łatwo można je wyjmować z ust oraz ponownie zakładać;
  • Znacząco skraca czas leczenia w porównaniu z dotychczasowymi metodami;
  • Zaleca się noszenie nakładek przez 20 godzin na dobę;
  • Leczenie jest bezbolesne i bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów.

Jakie wyróżniamy rodzaje aparatów stałych?

Aparaty stałe stosuje się przy uzębieniu stałym zarówno u dzieci jak i dorosłych. Zbudowane są z elementów mocowanych do zębów przez lekarza i tylko przez niego mogą być zdjęte. Składają się z najwyższej jakości i precyzyjnie wykonanych zamków metalowych lub złotych, łuków i ligatur. Zamki metalowe mogą być w kolorze srebrnym i złotym. Wielkość zamka zależy w głównej mierze od wielkości zęba. Im większa jest licowa powierzchnia zęba, tym zamek będzie wydawał się mniejszy. Aparat pozwala na korygowanie wad znacznie poważniejszych niż aparat ruchomy. Długość noszenia takiego aparatu uzależniona jest od wady i wieku pacjenta.

Aparat zwykły metalowy

W przypadku zwykłego aparatu ortodontycznego na zamki zakładamy tzw. ligatury (gumeczki), dzięki którym przywiązywany jest cieniutki łuk, po wprowadzeniu go do szczeliny zamka. Łuk ten ma za zadanie działać na zęby z określoną siłą, przesuwając je względem siebie lub obracając względem własnej osi. W trakcie leczenia ortodontycznego podczas wizyt kontrolnych można wybierać kolorowe gumki do swojego aparatu ortodontycznego. Posiadamy pełną kolorystykę gumek, którą można mieszać i dopasowywać. Wizyty kontrolne w przypadku aparatów stałych metalowych odbywają się co 4 tygodnie.

Aparat samoligaturujący metalowy

W technice samoligaturującej nie stosuje się ligatur elastycznych. Łuki utrzymywane są dzięki specjalnym klapkom wbudowanym w zamki. Pozwala to na zminimalizowanie tarcia, które w metodzie tradycyjnej jest efektem ubocznym, powstającym przy przesunięciu zębów wzdłuż łuku aparatu stałego. W tej metodzie leczenia można generować mniejsze siły, a co za tym idzie ograniczyć w znacznym stopniu objawy bólowe i dyskomfort, towarzyszący zwykle leczeniu ortodontycznemu.

Udowodniono klinicznie, że podczas leczenia systemem samoligaturującym odkładanie się płytki bakteryjnej, powodującej próchnicę i zapalenie dziąseł, jest o 40 % mniejsze w porównaniu z tradycyjnymi metodami ortodontycznymi z zastosowaniem ligatur elastycznych. Również aspekt estetyczny jest tu nie bez znaczenia. Zamki w metodzie samoligaturującej są mniejszych rozmiarów, a zatem są mniej widoczne w ustach pacjenta. Wizyty kontrolne odbywają się co 8 tygodni.

Aparaty stałe estetyczne

W klinikach Centrum Stomatologii Kompleksowej Aldent oferujemy aparaty estetyczne zwykłe i  samoligaturujące. Aparaty stałe estetyczne cieszą się bardzo dużym powodzeniem u pacjentów, którzy pragną wyleczyć wadę zgryzu oraz krzywiznę zębów przy minimalnej widoczności aparatu. Aparaty estetyczne różnią się od klasycznych metalowych tym, że ich zamki są porcelanowe, szafirowe bądź kryształowe. Zamki te imitują barwę zęba, dzięki czemu stają się mniej widoczne. Nie przebarwiają się i zachowują swoje właściwości estetyczne przez cały okres leczenia. Są gładkie i o niskim profilu, przez co dają maksymalny komfort dla pacjenta. Wizyty kontrolne odbywają się co 4 lub 8 tygodni.

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady i instruktaże. Zapraszamy do ich obserwowania.

Sprawdź dlaczego warto nam zaufać.

 

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.