Warto zwrócić uwagę, że rodzajów odbudów protetycznych jakimi są korony jest bardzo dużo. Są nimi korony porcelanowe na metalu, pełnoceramiczne na cyrkonie, kompozytowe, oparte na złocie i inne. W dzisiejszym wpisie na blogu pragniemy się skupić na najbardziej powszechnych i trwałych koronach jakimi są korony porcelanowe oparte na metalu i korony pełnoceramiczne.
Czym jest korona protetyczna?
Na początku wyjaśnijmy czym jest w ogóle korona protetyczna, ponieważ pacjenci często mylą ją z innymi odbudowami protetycznymi. Często też spotykamy się z określeniem potocznie używanym przez pacjentów jako „koronka”. Otóż korona porcelanowa stanowi po prostu część koronową zęba, którą widzimy i która decyduje o wyglądzie estetycznym zęba. W uproszczeniu koronę można opisać jako precyzyjną czapkę zakładaną na ząb w celu jego wzmocnienia, odbudowy lub poprawy estetyki. Korona protetyczna jest uzupełnieniem, pozwalającym odbudować zniszczone zęby. Ma zastosowanie, gdy korony naturalnego zęba nie da się odtworzyć tradycyjnymi materiałami kompozytowymi. Dzięki nim możemy odbudować również braki zębowe. Korona stanowi bowiem element mostu porcelanowego lub element, który osadzamy na wcześniej wykonanym implancie zębowym. Coraz częściej wykonujemy je w celu poprawy estetyki naszego uśmiechu. Dzięki zastosowaniu koron możemy całkowicie odmienić nasz uśmiech, poprzez zmianę koloru, kształtu oraz wielkości zębów.
Jaka jest różnica pomiędzy koroną porcelanową a koroną pełnoceramiczną?
Korony te różnią się między sobą tym iż, korona porcelanowa ma od wewnętrznej strony podbudowę metalową lub ze złota a na niej napalana jest porcelana, zaś korona pełnoceramiczna zaś jest to korona cyrkonowa. Wykonana z cyrkonu jest ultra lekka i ultra cienka. Przede wszystkim korona pełnoceramiczna nie wykazuje alergii i gwarantuje pełne odwzorowanie warunków anatomicznych zębów.
Wszystkie korony wykonane są w najlepszej jakości. Różni ich od siebie to, że korony pełnoceramiczne bardziej oddają naturalny efekt i przezierność prawdziwego zęba.
Korona porcelanowa
Korony pełnoceramiczne
Etapy powstawania koron protetycznych
Etap I
Pierwszy etap jest to wizyta konsultacyjno-diagnostyczna. Podczas takiej wizyty wykonujemy szczegółowe badanie pacjenta jakim jest wykonanie tomografii CBCT oraz badania wewnątrzustnego. Planujemy zakres leczenia. Niewątpliwie to co nas wyróżnia to to, że już na pierwszej wizycie w naszej klinice pacjent może zobaczyć siebie w nowym uśmiechu jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. A możliwe jest to dzięki Digital Smile Design – DSD czyli cyfrowemu projektowaniu uśmiechu. DSD to nowoczesny system indywidualnego planowania leczenia z wykorzystaniem cyfrowej symulacji. Dzięki temu możemy zaprezentować pacjentowi finalny efekt leczenia jeszcze przed jego rozpoczęciem. Na podstawie ścisłej współpracy lekarza z pacjentem jesteśmy w stanie tak poprowadzić leczenie, aby po jego zakończeniu uśmiech pacjenta był zgodny z jego indywidualnymi cechami i oczekiwaniami oraz pasował do mimiki twarzy.
Etap II
Na drugiej wizycie wykonujemy szlifowanie zębów pod przyszłą odbudowę protetyczną. Z pewnością kolejną rzeczą, która nas wyróżnia jest cyfrowy pobór wycisków. A możliwe jest to dzięki skanerom wewnątrzustnym. Skaner wewnątrzustny służy do rejestrowania i pobierania cyfrowych wycisków. Pozwala osiągać wyjątkowe rezultaty i wynosi pobieranie wycisków cyfrowych na najwyższy poziom. Zbudowany jest z wąskiej głowicy, która wyglądem przypomina kamerę wewnątrzustną. Wprowadzona do jamy ustnej skanuje każdy ząb przenosząc obraz na monitor urządzenia. Po pełnym skanowaniu jamy ustnej przed zabiegiem oraz po zabiegu szlifowania zębów pliki wysyłamy automatycznie do pracowni protetycznej.
Stosowany niegdyś standardowy wycisk analogowy polegał na nałożeniu masy alginatowej lub silikonowej do specjalnej łyżki i wprowadzeniu jej do jamy ustnej w celu odbicia w niej zębów. W kolejnym etapie na podstawie wycisków wykonywany był odlew gipsowy. Niestety wyciski były niekomfortowe i często powodowały u pacjentów odruch wymiotny. W przeciwieństwie to analogowych wycisków skaner wewnątrzustny nie tylko wpływa na jakość wykonanej pracy protetycznej ale również na komfort pacjenta.
Etap II
Na trzeciej wizycie pacjent otrzymuje przepięknie i precyzyjnie wykonaną odbudowę protetyczną.
Na naszych profilach społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady i instruktaże. Zapraszamy do ich obserwowania.
Podsumowując sprawdź dlaczego warto nam zaufać.