Niezależnie od wieku pragniemy cieszyć się doskonałym i zdrowym uśmiechem. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne u lekarza dentysty. Leczenie próchnicy i wykonanie wypełnienia kompozytowego jest zabiegiem z zakresu stomatologii zachowawczej i jest najczęściej wykonywanym zabiegiem stomatologicznym.
Czasami pomimo bardzo systematycznych i dokładnych zabiegów higienizacyjnych może okazać się, że nasze zęby nadają się do ponownego leczenia.
W jaki celu wykonujemy plomby?
Przede wszystkim wypełnienie kompozytowe tzw. plomba ma za zadanie odbudowanie tkanek zęba zniszczonych przez próchnicę.
Czy plomby musimy wymieniać?
Bardzo wiele osób zastanawia się, czy plomby trzeba wymieniać? Odpowiadając na to pytanie? Śmiało odpowiadamy, że niestety tak. Każda plomba ma swój okres przydatności, po którym będzie konieczna wymiana jej na nową. Nic nie jest wieczne, nawet najlepsze wypełnienie, które zastosował nasz stomatolog podczas leczenia zęba będzie musiało z czasem być wymienione.
Co wpływa na trwałość wypełnienia kompozytowego?
Na okres ważności wypełnienia wpływa wiele czynników. Wśród nich możemy wymienić:
- rodzaj zastosowanego materiału kompozytowego;
- jakość prowadzonej higieny jamy ustnej;
- umiejętności dentysty wykonującego wypełnienie.
Po jakim czasie plomby muszą być wymienione?
Średnia trwałość wypełnienia kompozytowego wynosi około 5-7 lat. Warto zwrócić uwagę, że w idealnych warunkach może to być nawet kilkanaście lat.
Kiedy nasze plomby kwalifikują się do wymiany ?
Sytuacje które powinny zwrócić Waszą uwagę i skłonić do odwiedzenia lekarza dentysty to:
- Widoczne brązowe przebarwienia wokół plomby – mogą świadczyć o jej rozszczelnieniu. W miejscach tych gromadzą się bakterie, resztki jedzenia prowadząc do rozwoju próchnicy wtórnej.
- Tak zwane „haczenie” nici dentystycznej. Jeżeli przy nitkowaniu zębów w jakimś miejscu pojawiła się przeszkoda utrudniająca nitkowanie lub przerywanie nici, to może to oznaczać rozwój próchnicy i nieszczelność wypełnienia.
- Nadwrażliwość na zimno lub zmianę temperatur lub reakcja na słodkie pokarmy.
- Utrata gładkości zęba i odczuwanie ostrych brzegów.
- Utrata właściwości estetycznych i prawidłowej barwy wypełnienia.
- Wypełnienia -nawet te najlepsze- nie są niezniszczalne ani wieczne. Z biegiem czasu ścierają się i zużywają.
- Wykruszenie się kawałka wypełnienia kompozytowego na przykład podczas nagryzienia twardego pokarmu.
- Utrata całego wypełnienia- podobnie jak przy ukruszeniu czyli na skutek uszkodzenia mechanicznego.
- Wymiana szkodliwych wypełnień amalgamatowych.
Warto zwrócić uwagę na wypełnienia amalgamatowe. Niegdyś były bardzo popularne. Kompozyt jest bezpieczny dla naszego organizmu w przeciwieństwie do srebrnych plomb. Amalgamat jest to materiał, który zawiera w swoim składzie srebro, miedź cynę i niewątpliwie toksyczną dla naszego organizmu rtęć. Stosowany jest w stomatologii od ponad 150 lat. Mimo, iż Unia Europejska miała zakazać stosowania amalgamatu do 2018 roku, tak się nie stało. Warto jednak zwrócić uwagę, że stosowanie tego materiału zabronione jest u kobiet w ciąży, matek karmiących piersią i dzieci do lat 16. Wypełnienia amalgamatowe mają wiele wad.
Szczegółowo na temat amalgamu oraz o bezpiecznym usuwaniu wypełnień amalgamatowych w naszych klinikach pisaliśmy na naszym blogu tutaj
Podsumowując pamiętajcie, aby zgłaszać się na regularne wizyty kontrolne do lekarza dentysty. Z pewnością będziecie spokojni, że Waszym ząbkom nie zagraża nic niespodziewanego.
Na naszych profilach społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady, dlatego zapraszamy do ich obserwowania.
Sprawdź dlaczego warto nam zaufać!