Właściwości aloesu w codziennej pielęgnacji jamy ustnej

Jakie są właściwości aloesu?

Aloes jest to niezwykła roślina, której właściwości lecznicze znane są od wieków. Aloes między innymi pomaga w leczeniu trudnych ran, poprawia odporność, wpływa na obniżenie cukru, ma działanie antyalergiczne. Ponadto o dobroczynnym zastosowaniu aloesu na twarz, włosy i ciało wiedzą wszyscy. Jednak to co jest ważne dla Nas to fakt, że aloes ma nieocenione zastosowanie w prawidłowej higienie jamy ustnej i działa leczniczo na wiele schorzeń.

Czym jest aloes?

Największe aloesy rosną przede wszystkim na Półwyspie arabskim, w Afryce oraz na Madagaskarze. W liściach aloesu występuje wiele aktywnych substancji o działaniu leczniczym, wzmacniającym, bakteriobójczym, dezynfekcyjnym, przeciwgrzybiczym i regenerującym. Roślina zawiera ponad 200 aktywnych składników takich jak: minerały, enzymy, aminokwasy, polisacharydy, kwasy tłuszczowe, witaminę B12 i wiele mikroelementów w tym: wapń, magnez, cynk, chrom, selen, sód, potas, żelazo, miedź i mangan.

Wpływ aloesu na zdrowie jamy ustnej?

Na prawidłową higienę jamy ustnej składa się codzienne szczotkowanie zębów, nitkowanie przestrzeni zębowych oraz płukanie jamy ustnej. Niestety w Polsce wciąż dużo Polaków bo aż 96% cierpi na próchnicę. Spowodowane jest to w dalszym ciągu niskim poziomem dbania o codzienną higienę jamy ustnej.

Dlatego do produktów, których używamy do oczyszczania naszej jamy ustnej warto wprowadzić preparaty na bazie aloesu. Wśród nich możemy znaleźć pasty z wyciągiem z aloesu  jak również sok z aloesu, który możemy stosować do płukania jamy ustnej.

A dlaczego?

Aloes ma szczególne właściwości bakteriobójcze, które pomagają oczyścić zęby z resztek pokarmowych zabijając bakterie tworzące szkodliwą płytkę nazębną. Regularne stosowanie płukanki pozwoli zmniejszyć osadzanie się nalotu. W przypadku ran, opryszczek lub aft na śluzówce jamy ustnej, które powstają na przykład  podczas leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aloes będzie idealnym rozwiązaniem. Substancje aktywne rośliny działają przeciwzapalnie, kojąco i regenerująco na uszkodzone tkanki.

Jak wynika z wielu badań opublikowanych na łamach Ethiopian Journal of Health Science aloes zapobiega wzrostowi chorobotwórczych organizmów i sprzyja eliminacji zakażeń wewnętrznych i zewnętrznych.

Aloes skuteczny na nadwrażliwość zębów

Warto zwrócić uwagę, że aloes ma również działanie przeciwbólowe. Idealnie sprawdzi się dla osób borykających się z przewlekłą nadwrażliwością zębów. Będzie on miał rewolucyjne zastosowanie na przykład na odsłonięte szyjki zębowe.

Ból zęba?

Substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne występujące w aloesie, o których wspomnieliśmy wcześniej świetnie sprawdzą się na ukojenie miejscowego bólu. Należy regularnie co ok 2-3 h wcierać żel z aloesu w bolącego zęba. Powinno to ukoić ból i przynieść ulgę zanim umówimy się na wizytę do lekarza dentysty.

Podsumowując wśród najważniejszych zastosowań aloesu w dziedzinie stomatologii możemy wyróżnić:

  • leczenie stanów zapalnych jamy ustnej;
  • utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej;
  • leczeni aft, owrzodzeń;
  • leczenie ran śluzówki spowodowanych np. przez aparaty ortodontyczne lub protezy zębowe;
  • zapobieganie nadwrażliwości zębów;
  • ukojenie bólu zęba;
  • zapobieganie nieświeżemu oddechowi.

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady i instruktaże. Zapraszamy do ich obserwowania.

Sprawdź dlaczego warto nam zaufać.

 

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.