Jakie są najczęściej popełniane błędy w higienie jamy ustnej?

W dzisiejszym wpisie odpowiadamy na bardzo ważne i zaskakujące pytanie: Jakie są najczęściej popełniane błędy w higienie jamy ustnej.

Piękny uśmiech to jedna z największych zalet i wizytówek naszego wyglądu, która na pewno dodaje nam pewności siebie w życiu codziennym i służbowym. Codzienna higiena jamy ustnej jest obowiązkiem każdego z nas już od pierwszych zębów mlecznych. Odpowiednia pielęgnacja gwarantuje uniknięcie poważnych chorób zębów, likwiduje nieprzyjemny oddech z ust oraz zapewnia ogólne zdrowie jamy ustnej.

Niestety to właśnie nieodpowiednia higiena jamy ustnej może całkowicie zrujnować wygląd naszych zębów. Wielokrotnie pisaliśmy o zaleceniach i poradach na temat prawidłowej higieny, ale nie poruszaliśmy tematu jakie są najczęstsze błędy w higienie jamy ustnej, które popełniają pacjenci i w zupełności nie są ich świadomi. Błędy w higienie jamy ustnej mogą skutkować rozwojem próchnicy, stanów zapalnych dziąseł i przyzębia, a nawet utratą zębów. Regularne wizyty kontrole stanu zębów u lekarza dentysty są konieczne do zachowania w pełni zdrowego uśmiechu, jednak podstawową misją jest codzienne, dokładne mycie i pielęgnacja zębów w domu.

Jakie zatem błędy popełniamy w codziennej higienie jamy ustnej? d

Często wydaje nam się, że nasza higiena i pielęgnacja jamy ustnej jest wystarczająca. Może okazsię jednak, że nasze zęby nie są w aż tak dobrej kondycji, jakbyśmy chcieli.

W dzisiejszym wpisie skupimy się na wymianie najczęstszych błędów popełnianych w higienie jamy ustnej oraz krótko i na temat odpowiemy jak ich uniknąć?

1. Nieprawidłowa technika i kąt mycia zębów

Niestety poruszanie szczoteczką, szorowanie lub wykonywanie okrężnych ruchów nie świadczy o rzetelnym ich umyciu. Oto krótka instrukcja prawidłowego ustawienia szczoteczki i techniki mycia.

1. Czyszczenie każdego zęba zacznij od wewnętrznej i zewnętrznej strony:

  • ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni w kierunku korzeni zęba;
  • stosuj krótkie, wymiatające ruchy i przesuwaj szczoteczką od linii dziąseł ku kierunku krawędzi zęba.

2. Powierzchnie żujące:

  • ustaw szczoteczkę płasko, włosiem równolegle do powierzchni żujących i wykonuj ruchy do przodu i do tylu tzw. szorowania

3. Powierzchnie wewnętrzne przednich zębów:

  • trzymaj szczoteczkę pionowo i używaj pęczka włókien na końcu główki by dotrzeć do trudno dostępnych miejsc;
  • wykonuj ruchy wymiatania od linii dziąseł.

Ponadto na naszym kanale YouTube tutaj mamy dla Ciebie filmik instruktażowy Jak prawidłowo szczotkować zęby.

2. Nie myjemy języka, dziąseł i policzków.

Jak dobrze wiemy higiena jamy ustnej to przede wszystkim dokładne mycie zębów. Na tym najczęściej się skupiamy. Jednakże powinniśmy też, w większej mierze zwrócić uwagę na oczyszczenie tkanek miękkich takich jak język, dziąsła i policzki. Na nich bowiem pozostaje bardzo duża ilość resztek jedzenia, szczególnie na języku. Przez to też jest on siedliskiem ogromnej ilości bakterii. To sprawia, że w naszej jamie ustnej rozwija się próchnica, a nasz oddech nie ma przyjemnego zapachu. Dlatego warto wziąć pod uwagę te powierzchnie.


3 Nie myjemy zębów od wewnętrznej strony.

Musimy pamiętać, że każdego zęba trzeba umyć z każdej strony. Przy myciu zębów należy zwrócić uwagę także na ich wewnętrzną stronę, gdzie również gromadzą się liczne bakterie, a także nieprzyjemnie wyglądający nalot. Niedokładnie umyty i pozostawiony nalot po kilku dniach mineralizuje i zamienia się w trudny do usunięcia kamień nazębny.


4. Nie czyścimy przestrzeni międzyzębowych

W przestrzeniach pomiędzy zębami gromadzą się resztki pożywienia. Jeśli nie zadbamy o ich odpowiednie wyczyszczenie, będą się tam rozwijać bakterie, które spowodują pojawienie się próchnicy. Dlatego musimy używać nici dentystycznych. Dokładną instrukcję jak używać nici znajdziecie na naszym kanale YouTube tutaj. Do czyszczenia przestrzeni między zębowych polecamy również irygator dentystyczny. Jest to urządzenie, które pozwoli precyzyjnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. Szczegółowe informacje na temat irygatora znajdziecie na naszym blogu tutaj.

5. Używanie jednej szczoteczki zbyt długo

Używając regularnie jednej szczoteczki (czyli co najmniej dwa razy dziennie, siedem dni w tygodniu) należałoby ją wymienić regularnie po około miesiącu. Po takim czasie włosie szczoteczki zużywa się już i nie jest w stanie właściwie czyścić zębów. Zamiast oczyszczać powierzchnie zębów, tylko rozciera osady.  Ponadto po pewnym czasie codziennego użytkowania na szczoteczce gromadzą się liczne bakterie i resztki jedzenia. Szczoteczkę do zębów należy zmienić też po każdej przebytej chorobie lub infekcji.

6. Mycie zębów zbyt krótko

Rekomendujemy mycie zębów przez co najmniej dwie minuty. Jednak przeciętny Kowalski myje zęby tylko 45 sekund.Mycie zębów krócej niż dwie minuty nie jest tak efektywne. Krótki czas mycia zębów przekłada się na to, że nie wszystkie obszary jamy ustnej są dokładnie umyte lub w ogóle ominięte. Ponadto fluor zawarty w paście nie ma szansy zadziałać pozytywnie na szkliwo. Do swojej codziennej higieny warto wprowadzić szczoteczkę elektryczną, która dokładnie sygnalizuje czas szczotkowania.

7.Używanie szczoteczek o twardym włosiu

Szczoteczki o bardzo twardym włosiu mogą być szkodliwe dla dziąseł i szkliwa. Najlepsze są szczoteczki o średnim włosiu. Szczoteczki z twardym włosiem wcale lepiej nie doczyszczą zębów a mogą powodować uszkodzenia szkliwa, co w rezultacie będzie prowadzić do problemów z nadwrażliwością zębów oraz mogą spowodować uszkodzenie mechaniczne tkanek miękkich. Można stosować szczoteczki z miękkim włosiem ale aby prawidłowo doczyścić nią zęby trzeba mieć idealnie wypracowaną technikę szczotkowania.

8.Zbyt mocny nacisk szczoteczki na powierzchnię zębów

Większość z nas myśli, że jak dociśniemy mocniej szczoteczkę to wtedy uzyskamy lepszy i szybszy efekt domycia. Natomiast zbyt mocne dociskanie włosia szczoteczki powoduje uszkodzenia szkliwa i dziąseł a efekt wcale nie jest lepszy. Dlatego rekomendujemy szczoteczki elektryczne, które posiadają czujnik nacisku. W momencie zbyt silnego nacisku sygnalizują to czerwonym światłem.


9. Płukanie jamy ustnej wodą po umyciu zębów

Praktycznie wszyscy po umyciu zębów płuczemy jamę ustną wodą. Natomiast jeśli pragniemy aby zawarty w paście fluor prawidłowo działał nie powinniśmy przepłukiwać nią jamy ustnej. Zamiast wody możemy skorzystać z płynu do płukania ust, który zawiera fluor i ma właściwości przeciwpróchnicze. Należy również pamiętać, że po umyciu zębów powinniśmy odczekać pół godziny zanim napijemy się wody lub innego napoju.

10. Nieodpowiednie przechowywanie szczoteczki w łazience

To jeden z najpopularniejszych i najbardziej zaskakujących błędów, które popełniamy. Jakiś czas temu opublikowano wyniki badań, według których w naszych łazienkach najbardziej zanieczyszczone ludzkimi fekaliami mogą być szczoteczki do zębów!

Dlaczego tak się dzieje?

Po każdym skorzystaniu z toalety spłukujemy wodę a jej opary dosłownie rozpryskują się w niewidoczny dla gołego oka sposób po całej łazience. Po skorzystaniu z toalety myjemy ręce wodą z mydłem, a toaletę czyścimy za pomocą środków chemicznych. Natomiast szczoteczka do zębów jest zazwyczaj gdzieś na wierzchu, a jej włosie to idealne lądowisko dla gromadzenia się zarazków.

Jak temu zaradzić?

Na pewno powinniśmy wyrobić sobie nawyk opuszczanie klapy toalety przed jej spłukaniem. A szczoteczki należy przechowywać w zamkniętej szafce lub szufladzie, gdzie nie będzie miała kontaktu z tym, co przenosi się w powietrzu.

11. Zbyt częste mycie zębów

Mycie zębów po każdym posiłku, czyli 3-4 razy dziennie, może przynieść nam więcej szkody niż pożytku. Dlatego, że zbyt częste szczotkowanie może powodować podrażnienia dziąseł i ubytki w szkliwie.

Również mycie zębów bezpośrednio po posiłku może być niebezpieczne. Zawarte w jamie ustnej pH po jedzeniu spada, a ślina na bardziej kwaśny odczyn. Mycie zębów po spożyciu pokarmu może spowodować wniknięcie tych kwasów w szkliwo, a w konsekwencji osłabienie go. Aby bezpiecznie umyć zęby po posiłku musimy odczekać przynajmniej 30 minut.

12. Nie płukanie jamy jamy ustnej

Płyny do płukania jamy ustnej obok pasty do zębów są zdecydowanie  bardzo ważnym środkiem do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej.

Płyny do płukania są preparatami pomocniczymi w  utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, zalecane w przypadku leczenia wielu schorzeń i rekonwalescencji pozabiegowej. Oczywiście wyłączne płukanie jamy ustnej  nie zastąpi szczotkowania i nitkowania zębów.  Stosując wszystkie trzy metody oczyszczania zębów, czyli odpowiednią metodę szczotkowania zębów, codzienne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych i płukanie jamy ustnej odpowiednim płynem gwarantuje utrzymanie zdrowia jamy ustnej na wysokim poziomie.

Wyróżniamy wiele różnych płynów do płukania jamy ustnej, wśród nich do najważniejszych zaliczamy: płyny o działaniu antyseptycznym, bakteriobójczym, przyspieszającym gojenie po zabiegach chirurgicznych, redukujące powstawanie płytki nazębnej, odświeżające oddech w jamie ustnej, zmniejszające nadwrażliwość zębów, remineralizujące szkliwo zębów, wybielające oraz lecznicze ( np. w przypadku aft).

Płyny w zależności od zastosowania mogą w swoim składzie zawierać różne substancje. Do najważniejszych zaliczamy  substancje działające antyseptycznie czyli odkażająco.  Fluor, który wzmacnia szkliwo i działa przeciwpróchniczo. Ponadto chlorheksydyna, która działa przeciwbakteryjnie, zabiega stanom zapalnym i chorobom przyzębia.

13. Stosowanie pasty o wysokim współczynniku ścieralności

Przy wyborze pasty powinniśmy kierować się przede wszystkim jej składem i zawartością. Wysoki współczynnik ścieralności – RDA, REA obecny w naszych pasatach nie jest dobrym rozwiązaniem. Co prawda pomaga wybielić zęby, jednak może prowadzić do powstania podrażnień. Dlatego past o wysokim współczynniku ścieralności nie stosujemy długo lub stosujemy ją tylko na noc. Dobrze jest, by pasta zawierała w swoim składzie fluor, gdyż jest on naszym sprzymierzeńcem w walce z próchnicą. Jeśli boimy się, że przedawkujemy ten pierwiastek, powodując powstanie fluorozy, możemy równie dobrze korzystać z past z ksylitolem lub ziołowych.

14. Nieusuwanie kamienia nazębnego

Zabieg Profesjonalnego oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym należy przeprowadzać raz na pół roku. Najlepiej robić to podczas rutynowej kontroli zębów. Regularne usuwanie osadów i kamienia nazębnego może uchronić nas przed paradontozą i innymi przykrymi i poważnymi chorobami oraz nieestetycznym wyglądem.

Podsumowując Dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym oraz unikani wyżej wymienionych błędów możemy jednak uniknąć problemów. Dokładne szczotkowanie, nitkowanie, stosowanie preparatów do płukania jamy ustnej, a także regularne wizyty u stomatologa to gwarancja mocnych i zdrowych zębów.

Zapraszamy do klinik CSK Aldent w Lublinie i zapoznania się z naszą ofertą tutaj

Na naszych profilach społecznościowych na Facebooku i Instagramie codziennie umieszczamy nowe przemiany Naszych Pacjentów.

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.