Bezpieczne usunięcie amalgamatu.

Bezpieczne usunięcie amalgamatu.

Czym jest amalgamat i jego wady

Amalgamat jest to materiał, który zawiera w swoim składzie srebro, miedź cynę i niewątpliwie toksyczną dla naszego organizmu rtęć.  Stosowany jest w stomatologii od ponad 150 lat. Mimo, iż Unia Europejska miała zakazać stosowania amalgamatu do 2018 roku, tak się nie stało.  Warto jednak zwrócić uwagę, że stosowanie tego materiału zabronione jest u kobiet w ciąży, matek karmiących piersią  i dzieci do lat 16. Wypełnienia amalgamatowe mają wiele wad takich jak:

  • amalgamat nie łączy się ze szkliwem zęba, ani z zębiną.  Dlatego między plombą a tkanką zęba powstają szczeliny, w które wnikają bakterie próchnicotwórcze.
  • bardzo często w wyniku ciemnej plomby dochodzi do przebarwienia tkanek zęba na kolor siny.
  • ze względu na zawartość metali amalgamat bardzo łatwo przewodzi ciepło. Podczas spożywania bardzo ciepłych lub zimnych posiłków możliwe jest odczuwanie bólu.
  • ze względu na swoje właściwości rozszerzalności może powodować pęknięcia cienkich ścian zęba.

Bezpieczne usunięcie amalgamatu

W związku z tym, że wypełnienie amalgamatowe zawierają w swoim składzie rtęć powinny być usunięte z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Przede wszystkim gabinet, w którym chcemy wymienić amalgamat na wypełnienie kompozytowe musi być wyposażony w odpowiedni sprzęt, narzędzia i wykwalifikowany personel. Niewątpliwie zachowanie odpowiednich procedur podczas zabiegu ma wpływ na bezpieczeństwo pacjenta jak również personelu. Właściwy protokół postępowania podczas robienia plomb amalgamatowych:

  1. Unit stomatologiczny jest wyposażony w tzw.  separator, w którym gromadzi się rtęć. Stosowanie separatora ma za zadanie zabezpieczyć przedostawanie się rtęci do środowiska.
  2. W gabinecie stosowany jest odpowiedni system filtracji powietrza.
  3. Personel, który przebywa w pomieszczeniu podczas zabiegu usuwania amalgamatu jest wyposażony w odpowiednie środki ochrony, takie jak: czepek, gogle ochronne, maseczka, fartuch jednorazowy i rękawiczki.
  4. Lekarz oraz asysta podczas zabiegu powinni używać rękawic ochronnych bezlateksowych czyli nitrylowych.
  5. Personel jak i pacjent (na nos) mają założone maseczki z filtrami pochłaniającymi opary rtęci.
  6. Pacjent musi być osłonięty jednorazową serwetą i fartuchem ochronnym.
  7. Zabieg usunięcia amalgamatu obligatoryjnie wykonywany jest z użyciem koferdamu. Koferdam w skuteczny sposób izoluje zęba uniemożliwiając przedostanie się amalgamatu do jamy ustnej pacjenta.
  8. W trakcie zabiegu lekarz stosuje dużą ilość wody, aby zmniejszyć temperaturę i ilość wydzielanych oparów.
  9. Amalgamat usuwany jest powoli w jak największych kawałkach.

Aby sprostać oczekiwaniom naszych pacjentów i zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa, kliniki Aldent gwarantują wykonanie zabiegu zgodnie z wyżej wymienionymi wytycznymi.

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady, dlatego zapraszamy do ich obserwowania.

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.