Zioła wykorzystywane w stomatologii.

Zioła wykorzystywane w stomatologii.

Zioła używane były od wieków aby zapobiegać chorobom oraz pomagać w ich zwalczaniu. Ich lecznicze właściwości znane są od stuleci. Już w starożytnych Chinach i Indiach stosowano je w celu ochrony zębów przed próchnicą, uśmierzania bólu lub odświeżania oddechu. Na przestrzeni kilku ostatnich lat da się zauważyć powrót ziołolecznictwa na całym świecie.

Ziołolecznictwo w stomatologii.

Zioła są to rośliny, których używamy w medycynie ze względu na ich właściwości lecznicze. Współczesna stomatologia wykorzystuje zioła przede wszystkim w celu zmniejszenia stanów zapalnych tkanek miękkich, zapaleniu dziąseł, ozębnej oraz jako środki antyseptyczne, przeciwbólowe, oczyszczające zęby i redukujące płytkę bakteryjną. Zioła wykorzystywane w stomatologii mają szczególne znaczenie w leczeniu chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

Zatem które zioła leczą?

Zioła wykorzystywane w stomatologii to:

  1. Rumianek – ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Możemy go stosować w postaci naparu w celu leczenia stanów zapalnych, ran i pleśniawek.
  2. Kora dębu – ma szczególny wpływ na problemy z krwawieniem dziąseł. Kora dębu bogata jest taniny, które wpływają na kondycję dziąseł, poprawiając strukturę ich tkanek. Jest też źródłem magnezu, cynku oraz wapnia co wpływa wzmacniająco na szkliwo zębów. Stosujemy ją w postaci naparów do płukania jamy ustnej.
  3. Szałwia – jej najważniejsze zalety to działanie antyseptyczne i grzybobójcze. Hamuje namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za rozwój infekcji. Używana w postaci naparów do płukania jamy ustnej oraz w przypadku bólu gardła, zapalenia migdałów i anginy.
  4. Tymianek – ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające. Redukuje ilość  periopatogenów w jamie ustnej. Hamuje rozwój procesów zapalnych.
  5. Lukrecja – ma działanie przeciwbakteryjne. W jej składzie znajduje się 20 aktywnych związków należących do flawonoidów, które hamują wzrost bakterii próchnicotwórczych i bakterii powodujących choroby przyzębia. Ponadto lukrecja redukuje powstawanie kamienia nazębnego oraz przebarwień zębów.
  6. Dziurawiec – to kolejne zioło, które wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i pobudzające gojenie. Stosowany w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej w postaci płukanki.
  7. Nagietek – wzmacnia odporność, udrażnia naczynia krwionośne, działa antyseptycznie, ściągająco, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Zalecany w postaci naparu do płukania jamy ustnej.
  8. Aloes – wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zalecany przy obrzękach, otarciach i odleżynach (na przykład po protezie) zalecany przy krwawieniu dziąseł. Ma właściwości regeneracyjne błony śluzowej.
  9. Mięta – ma działanie odświeżające jamę ustną. Wykorzystywana jest do produkcji past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej.
  10. Imbir – ma właściwości przeciwbakteryjne i pomagające łagodzić ból zęba i obrzęk związany ze stanem zapalnym śluzówki. Należy przyłożyć plasterek korzenia imbiru do bolącego miejsca.
  11. Krwawnik pospolity – ma właściwości znieczulające. Doskonale sprawdzi się w przypadku łagodzenia bólu. Należy wetrzeć świeży korzeń lub liście krwawnika bezpośrednio w bolące zęby lub dziąsła.
  12. Goździki – mają szczególne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne a przede wszystkim znieczulające. Aby złagodzić odczuwany ból, należy zmielone goździki nałożyć i wetrzeć w bolące miejsce.
  13. Kurkuma – doskonała w celu usunięcia płytki nazębnej i usunięcia bakterii z jamy ustnej. Płukankę z kurkumy możemy stosować profilaktycznie w przypadku chorób przyzębia.
  14. Czystek – posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Ponadto wspomaga higienę jamy ustnej. Ma działanie wybielające. Rozpuszcza biofilm powstający na powierzchni zębów. Zalecany w formie płukanki.

Podsumowując zioła są naturalną alternatywą dla substancji sztucznie pozyskiwanych w laboratoriach. Czasami zanim sięgniemy po leki warto spróbować naturalny sposób radzenia sobie z dolegliwościami stomatologicznymi. Szczególne w przypadku objawów ze strony dziąseł i przyzębia. Pamiętaj jednak, żeby przed zastosowaniem ziół, każdą dolegliwość skonsultować z lekarzem stomatologiem, który dokona precyzyjnego badania oraz zleci odpowiednie działania.

Zapraszamy do śledzenia naszych profili społecznościowych Facebook i Instagram. Codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów.

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.