Niejednokrotnie rodzice zauważają u swoich dzieci problem zgrzytania zębami. Schorzenie to może pojawić się nagle, w różnych etapach rozwoju dziecka. Najczęściej zgrzytanie zębami nasila się w nocy, podczas snu. Warto zwrócić uwagę, że występuje nawet u 20- 50% maluchów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zgrzytanie zębami jest mimowolne i nieświadome, z którego nie zdajemy sobie sprawy. Charakteryzuje się głośnym i nieprzyjemnym dźwiękiem, ocierający o siebie zębów. W okresie wymiany zębów z mlecznych na stałe zjawisko to jest normą fizjologiczną. W przypadku kiedy nocne schorzenie nie przemija należy nie bagatelizować problemu i skonsultować je z lekarzem. Zgrzytanie zębami jako medyczne określenie nazywane jest bruksizmem.
Zgrzytanie zębami jako naturalne zjawisko
W niektórych etapach życia, zgrzytanie zębami stanowi naturalne zjawisko, które z czasem samoistnie zanika. Najczęściej wynika ono z niedojrzałego układu mięśniowego i nerwowego. Przyczyną może być wyżynanie się pierwszych mleczaków, co wiąże się ze zmianą ustawienia zębów i żuchwy względem szczęki. Dlatego zgrzytanie zębami u dzieci do 3 roku życia jest procesem fizjologicznym związanym z ich rozwojem.
Przyczyny i objawy zgrzytania zębami
Wśród najczęstszych przyczyn możemy również wyróżnić;
- nadmiar stresujących sytuacji lub bodźców;
- wady zgryzu;
- choroby okluzyjne – nieregularny kontakt zębów górnych z dolnymi;
- jako reakcje na ból głowy, ucha związane z chorobą;
- infekcje ograniczające przepływ powietrza w jamie ustnej;
- niedobory żywieniowe;
- alergie;
- zaburzenia endokrynologiczne;
- choroby pasożytnicze;
- choroby neurologiczne (ADHD, autyzm)
- naturalne zmiany w obrębie żuchwy i szczęki spowodowane przez zmiany rozwojowe.
W trakcie wizyty kontrolnej stomatolog może stwierdzić charakterystyczne cechy bruksizmu. Pierwszym objawem jest patologiczne starcie zębów. Lekarz podczas badania stwierdzi czy są pęknięcie szkliwa lub ubytki w kształcie klina, które świadczyły o istniejącym problemie zgrzytania zębami.
Leczenie zgrzytania zębami
U dzieci problem jaki jakim jest zgrzytanie zębami powinien nas zaniepokoić jeśli dotyczy dziecka, u którego są już wszystkie zęby stałe lub zjawisko to jest długotrwałe. W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać się na konsultację do lekarza stomatologa , który oceni stan zębów. W leczeniu bruksizmu wykorzystuje się szynę relaksacyjną, która pokrywa łuk zębowy, dzięki czemu zabezpiecza zęby przed ścieraniem i uszkodzeniami. Szynę zakładamy jedynie w nocy podczas snu.
Jeśli lekarz dentysta stwierdzi wadę zgryzu, zaleci szczegółową konsultacje u lekarza ortodonty. Ortodonta oceni prawidłowość wyżynających się zębów i określi ewentualny rodzaj wady zgryzu. W zależności od rodzaju wady ortodonta zleci leczenie odpowiednim aparatem ortodontycznym.
Zgrzytanie zębami może również wynikać z nadmiernego stresu lub zdenerwowania dziecka. Istotne jest zadbanie o uspokojenie dziecka i rozluźnienie go przed snem. Dziecko odreagowuje w nocy silne emocje, których doświadczyło w ciągu dnia. Aby pomóc dziecku się rozluźnić można zastosować ciepłą kąpiel i czytanie bajek przed snem.
Dziecko należy również zbadać pod kątem pasożytniczym. Często za zgrzytanie zębami odpowiedzialna jest tak zwana owsica. Częsta choroba występująca u dzieci w wieku przedszkolnym. Nazywana potocznie chorobą brudnych rąk. W przypadku wystąpienia owsicy, zgrzytanie zębów może występować również w ciągu dnia.
W przypadku wystąpienia bruksizmu u dzieci pomocna może być również konsultacja u lekarza psychologa. Wizytę taką zalecany szczególnie u dzieci wrażliwych emocjonalnie, aby nauczyć ich radzenia sobie w sytuacjach stresujących.
Konsekwencje zgrzytania zębami
Nieleczone schorzenie zgrzytania zębami może nieść ze sobą wiele konsekwencji. Wśród nich możemy wymienić;
- znaczne osłabienie uzębienia;
- ścieranie szkliwa;
- kruszenie się zębów;
- ubytki klinowe;
- zęby bardziej podatne na próchnicę;
- ból stawów skroniowo-żuchwowych;
- bóle głowy.
Zapraszamy na konsultacje do naszych klinik CSK Aldent na terenie Lublina. Zamów wizytę online tutaj
Na naszych profilach społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady. Zapraszamy do ich obserwowania.