W jaki sposób można odbudować braki zębowe?

Wiedza medyczna w zakresie odtwarzania i rekonstruowania braków zębowych obecnie rozwija się bardzo dynamicznie. Protetyka dentystyczna, tzn.- jak uzupełnić braki zębowe.  Utrata nawet pojedynczego zęba nie jest obojętna dla całego układu gryzienia i każdy ubytek wymaga jak najszybszego uzupełnienia.

Nieprzestrzeganie higieny jamy ustnej jest częstym powodem ekstrakcji zębów. Konsekwencje braku zębów tylko na początku są niegroźne, w rzeczywistości jest to szereg następstw takich jak: zanik kości szczęki i żuchwy, brak kontaktu  z przeciwstawnymi zębami, co prowadzi do zaburzeń w zwarciu i rozdrabnianiu pokarmów a także przedwcześnie starczy wygląd i nieatrakcyjny uśmiech. Zaniechanie leczenia protetycznego powoduje zwiększenie obciążenia pozostałych zębów, inaczej rozkładają się siły i naprężenia zgryzu, zakłócona jest także funkcja żucia. Zęby sąsiednie w okolicy braku zębowego mogą się pochylać, zaś przeciwstawne „wychodzić” z zębodołu. Następuje szybsze zużywanie się zębów przednich, zanik kości szczęki i żuchwy, oraz powstają zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych.

W jaki sposób możemy odbudować braki zębowe?

Protetyka jest sztuką medyczną poświęconą odbudowie uszkodzonych zębów lub odtworzeniu braków zębowych, a co za tym idzie sztuką przywrócenia poprawnego i estetycznego wyglądu zgryzu.

Naszym celem jest harmonijne odtwarzanie braków zębowych oraz uświadamianie pacjentom znaczenia posiadania pięknego uśmiechu, za którym idzie sukces, zadowolenie z życia i zdrowia.

W zależności od stopnia utraty zębów naszym Pacjentom proponujemy odpowiedni rodzaj uzupełnienia protetycznego. Odtwarzamy nie tylko pojedynczy ząb, ale także szereg zębów.

Brak jednego lub kilku zębów możemy odbudować za pomocą mostów porcelanowych lub implantów. Całkowite bezzębie zaś możemy zrekonstruować za pomocą pracy protetycznej opartej na standardowych implantach lub na implantach zygomatycznych.

Korony i mosty porcelanowe

Mosty protetyczne są to stałe uzupełnienia, które odtwarzają brakujące zęby pacjentów.

Aby możliwe było wykonanie mostu pacjent musi posiadać własne zęby przed i za luką, która ma być uzupełniona. Zęby te tzw. filary mostu, są odpowiednio przygotowywane aby umocować korony protetyczne. Jeśli pacjent nie posiada własnych zębów, które mogłyby służyć za filary, niezbędne jest wcześniejsze wszczepienie implantów. Następnie kilka połączonych ze sobą koron tworzących most, cementujemy na stałe na zęby filarowe.

Zalety mostów:

-są umocowane na stałe,
-siły żucia w moście przenoszone są bezpośrednio na korzenie zębów lub na implanty a nie na dziąsła jak w przypadku protez ruchomych,
-kształt przęsła mostu wygląda jak własne zęby pacjenta,
-dzięki użyciu wysokiej jakości porcelany zęby w moście są odporne na ścieranie i przebarwienia.

Implanty zębowe

Implant wykonany jest w całości z tytanu, który jako pierwiastek jest obojętny dla organizmu człowieka. Ma kształt małej śrubki o specjalnie przygotowanej powierzchni umożliwiającej osteointegrację (zrost z kością). Implanty wprowadzamy chirurgicznie do kości szczęki lub żuchwy . Spełniają funkcję sztucznego korzenia zęba, tworząc stabilną i trwałą podstawę, na której mocujemy koronę protetyczną. Po 4-6 miesięcznym okresie gojenia implant zachowuje się jak korzeń własnego zęba. Ząb jaki odbudowujemy na implancie wygląda naturalnie i nie jest podatny na próchnicę.

Każda odbudowa protetyczna na implantach składa się z trzech elementów. Pierwszy z nich stanowi implant wszczepiany do kości. Drugim jest łącznik, czyli niewielki element wykonany z tytanu lub cyrkonu. Łącznik przymocowujemy z jednej strony do implantu a z drugiej strony mocujemy do niego korona protetyczna, która stanowi trzeci element odbudowy protetycznej. Konstrukcja protetyczna złożona z implantu, łącznika i korony tworzy funkcjonalną całość będącą odpowiednikiem naturalnego zęba. Za pomocą implantów możemy rekonstruować jeden ząb lub kilka zębów za pomocą mostu porcelanowego.

Implanty zygomatyczne

Implanty zygomatyczne  stanowią rewolucyjne rozwiązanie dla pacjentów z rozległymi zanikami kostnymi szczęki. Ten rodzaj implantów dedykowany jest bezzębnym  pacjentom, u których jeszcze kilka lat temu było niemożliwe uzupełnienie braków zębowych tradycyjnymi implantami. Przede wszystkim implanty zygomatyczne wprowadzamy w odcinkach bocznych w okolicę kości jarzmowej, dlatego nazywane są też implantami jarzmowym. Warto zwrócić uwagę, że są znacznie dłuższe od tradycyjnych implantów. Ich długość wynosi od 30 do ponad 50 mm. Wykonane są w całości z tytanu czyli materiału kompatybilnego i biozgodnego z organizmem człowieka.

System implantów zygomatycznych w dużym stopniu skraca czas leczenia chirurgicznego i ogranicza koszty leczenia niż w przypadku standardowych implantów. Nie ma konieczności przeprowadzenia dodatkowych procedur chirurgicznych takich jak przeszczep i regeneracja kości, które najczęściej pobiera się z talerza biodrowego, bródki lub gałęzi żuchwy bądź zabiegów Sinus Lift – podnoszenia dna zatoki szczękowej. Zmniejsza to ryzyko powikłań pooperacyjnych, zatem zwiększa bezpieczeństwo i skraca całkowity czas leczenia.  Implanty zygomatyczne możemy obciążać natychmiastowo. Tytanowe śruby wprowadzamy są do kości jarzmowej pod kątem 45 stopni.  Za pomocą czterech implantów zygomatycznych możemy odbudować cały łuk zębowy.

Podsumowując w klinikach CSK Aldent w Lublinie oferujemy rekonstrukcję braków zębowych za pomocą cyfrowej  protetyki na najwyższym światowym poziomie.

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady i instruktaże. Zapraszamy do ich obserwowania.

Sprawdź dlaczego warto nam zaufać.

 

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.