Większość z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki pysznej kawy. Każdemu z nas jednak kawa kojarzy się z negatywna używką, która powoduje powstawanie osadów nazębnych i erozję szkliwa. Natomiast dzisiaj Was zaskoczymy, ponieważ jest wiele badań, które świadczą o jej działaniu przeciwpróchnicowym.
Legendy o kawie
Istnieje wiele legend o kawie, o tym jak ją odkryto i o jej pobudzającym działaniu. Wśród nich możemy wymienić historię o młodym pasterzu z Etiopii, który około 850 roku naszej ery, zauważył, że jego kozy po zjedzeniu pewnej odmiany jagód są nadzwyczaj ożywione.
Pewni mnisi zaś byli bardzo rozczarowani ich gorzkim smakiem, dlatego wrzucili je do ogniska uznając je za nieprzydatne. Po kilku minutach do ich nozdrzy dotarł niespotykany wcześniej, zachwycający aromat. Zaciekawieni cudownym zapachem przygotowali wywar z owych ziaren kawy. Następnie napój ten uznali za dar Niebios, ponieważ pobudzeni nie mogli zasnąć przez cała noc.
Czym jest kawa?
Kawa jest źródłem wielu bioaktywnych związków, między innymi polifenoli, kofeiny i kwasu chlorogenowego. Zawartość tych składników jest zróżnicowana. Skład zależy od gatunku kawy oraz sposobu jej sporządzania.
Warto zwrócić uwagę, że największą rolę odgrywają związki polifenolowe. Dlaczego? Związki polifenolowe są związkami roślinnymi, zaliczanymi do fitozwiązków, które mają silne znaczenie:
- antyoksydacyjne,
- przeciwzapalne,
- antybakteryjne,
- przeciwwirusowe,
- przeciwgrzybicze.
Pozytywne działanie kawy na nasze zęby.
Badania American Chemical Society dowodzą, że kawa wykazuje silne działanie antybakteryjne. Przyczynia się do zmniejszenia ryzyka próchnicy oraz chorób dziąseł. Badania amerykańskich uczonych potwierdzili także naukowcy z Uniwersytetu w Pawii we Włoszech. Uznano, że za główne działanie antybakteryjne odpowiada występująca w kawie trigonilina. Dodatkowo zawarte w palonej kawie garbniki mają działanie przeciwpróchnicowe. Obie te substancje, czyli trigonilina i garbniki utrudniają osiadanie bakterii na powierzchni szkliwa i tym samym chronią zęby przed osadzaniem się płytki nazębnej.
Ponadto dostępnych jest wile badań potwierdzających działanie antybakteryjne kawy przeciwko S. mutans i S. sobrinus, czyli bakteriom próchnicotwórczym. Utrudnia ona przyleganie tych bakterii do powierzchni zęba, co może również ograniczać powstawanie próchnicy.
Kawa pozytywnie wpływa na ukrwienie całego organizmu, co przekłada się na nasze zdrowie i zdrowie jamy ustnej.
Czy masz problem z nieświeżym oddechem? Wypróbuj przygryzanie ziaren palonej kawy.. Sposób nie jest bynajmniej nowy, ponieważ stosowano go już w XVII wieku. Było to wtedy bardzo popularne i wykorzystywane jako alternatywa dla mycia zębów.
Kawa jest również źródłem wielu witamin. Dlatego polecana jest tym, którzy mają niedobory różnych witamin lub nawet cierpią na awitaminozę. Zawarta w kawie witamina A zwiększa produkcję śliny. Przedkłada się to także na zdrowie naszych zębów. Ślina działa bakteriobójczo i oczyszczająco w naszej jamie ustnej. Natomiast witamina D jest odpowiedzialna za prawidłową gospodarkę wapniofosforanową, a więc przyswajanie związków wapnia przez organizm i wbudowywanie ich w tkanki twarde zębów.
Kawa a przebarwienia?
Większość z nas boi się pić duże ilości kawy ze względu na powstawanie osadów lub tłumaczy sobie niedostateczną higienę jamy ustnej mówiąc: „a to przez częste picie kawy”
Otóż w naszej codziennej diecie jest o wiele więcej produktów, które znacznie bardziej przebarwiają powierzchnie zębów. Chociażby herbata, szczególnie zielona. Zwróćcie uwagę na wasze kubki po wypiciu herbaty. Czasami ciężko jest nam dokładnie umyć powstały osad od wewnątrz kubka. Dlatego, aby zminimalizować negatywny wpływ napojów warto po każdym spożyciu przepłukać jamę ustną nawet samą wodą aby przemyć powierzchnie zębów.
Podsumowując chcemy zwrócić uwagę, że badania wykonane na kawie dotyczą czarnej kawy bez łącznia jej z mlekiem lub cukrem.
Zapraszamy do klinik CSK Aldent w Lublinie i zapoznania się z naszą ofertą tutaj
Na naszych profilach społecznościowych na Facebooku i Instagramie codziennie umieszczamy nowe przemiany Naszych Pacjentów.