Paski wybielające – czy są skuteczne i bezpieczne?

Każdy z nas marzy o pięknym, śnieżnobiałym i zdrowym uśmiechu. Nie każdy jednak rodzi się z idealnie białymi zębami, bowiem często są one w nieestetycznym, żółtym kolorze lub z przebarwieniami. Co wtedy? Szukamy możliwości ich wybielenia. Nie każdy decyduje się na profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym i szuka innych tańszych i domowych alternatyw. Znajdziemy wiele produktów w postaci past wybielających lub pasków. Jednak czy te metody są skuteczne ? Czy paski wybielające są bezpieczne? Dziś odpowiemy na te nurtujące Was pytania.

Czym są paski wybielające?

Paski wybielające są to kilkucentymetrowe silikonowe, elastyczne paski nasączone żelem wybielającym. Tym żelem jest nadtlenek wodoru, który działa wybielająco na powierzchnie zębów. Paski przyklejamy na powierzchnie licowe zębów górnych i dolnych. Podczas ich stosowania trzeba szczegółowo przestrzegać zaleceń producenta.

Czy paski wybielające są skuteczne?

Stosowanie pasków zgodnie z zaleceniami producenta pozawala wybielić zęby o 2-3 tony. Dla niektórych taki efekt może być zadawalający. Jednak nie u każdego będzie on widoczny. Aby uzyskać najbardziej zadawalające efekty, przed każdym zabiegiem wybielania zębów należy wykonać profesjonalne oczyszczanie zębów (POZ) w gabinecie stomatologicznym. Oczyszczając powierzchnie zębów z osadów i kamienia nazębnego dajemy możliwość lepszego wniknięcia środka wybielającego w ich powierzchnie i w efekcie końcowym lepszy wynik rozjaśnienia ząbków.

Ponadto warto zwrócić uwagę na nasze zęby i dokładnie je obejrzeć. Jeżeli mamy martwe zęby lub wypełnienia na powierzchniach licowych zębów to musimy być świadomi, że paski wybielające nie rozjaśnią takich zębów. Efekt wtedy może być odwrotny, ponieważ zdrowe szkliwo pozostałych zębów zostanie wybielone, tworząc kontrast z zębem martwym lub wypełnionym. Jeśli mamy dużo przebarwień paski również mogą sobie nie poradzić. Paski nie mają zastosowania u osób z szerokim uśmiechem, ponieważ dosięgają one jedynie do czwórek. Warto też zwrócić uwagę, że niestety nie docierają do trudnodostępnych miejsc i przestrzeni międzyzębowych.

Czy paski wybielające są bezpieczne?

Stosowanie pasków wymaga od nas ostrożności i dokładnego przestrzegania zaleceń producenta. Nie jest to bowiem środek gwarantujący całkowite bezpieczeństwo. Paski wybielające powlekane są nadtlenkiem wodoru, który może osłabiać szkliwo, powodować nadwrażliwość oraz podrażnić dziąsła. Paski zdecydowanie nie są polecane u osób z nadwrażliwością zębów.

Preparaty wybielające z nadtlenkiem wodoru są skuteczne, jeśli chodzi o wybielanie, natomiast istnieje obawa, że mogą być potencjalnie rakotwórcze.

Należy wziąć pod uwagę, że nadtlenek podczas stosowania pasków wraz ze śliną wycieka z nakładki i jest przez nas połykany. W badaniach na zwierzętach wykazano, że nadtlenek wodoru może prowokować powstawanie nowotworów w jamie ustnej, a w przypadku połknięcia może przyczynić się do powstania nowotworów przewodu pokarmowego. Badania były wykonywane na zwierzętach, w przypadku organizmu ludzkiego nie ma takich badań.

Ponadto używanie pasków jest dość niekomfortowe i może powodować odruch wymiotny i nadmierne zbieranie się śliny.

Czy są jakieś przeciwskazania do stosowania pasków wybielających?

Przeciwskazaniami do stosowania pasków wybielających są:

  1. Nadwrażliwość zębów;
  2. Wypełnienia kompozytowe na powierzchniach licowych zębów przednich;
  3. Martwe (leczone kanałowo) zęby przednie;
  4. Stan zapalny dziąseł;
  5. Ciąża i karmienie piersią.

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady i instruktaże. Zapraszamy do ich obserwowania.

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.