Jak ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego? Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy w pierwszej kolejności dokładnie wytłumaczyć czym jest kamień nazębny i jak powstaje?
Jak powstaje kamień nazębny?
Główną i podstawową przyczyną powstawania kamienia na powierzchniach zębowych jest mineralizacja źle oczyszczonej płytki nazębnej. Kamień na zębach osiada się na powierzchni koron zębów, w przestrzeniach międzyzębowych oraz pod dziąsłami. Najłatwiej gromadzi się w miejscach trudno dostępnych i często omijanych przez pacjentów czyli na tylnych (językowych) oraz policzkowych powierzchniach zębów (siekacze, zęby trzonowe).
Jakie są objawy kamienia nazębnego?
Pierwszym objawem zwiastującym mineralizację płytki nazębnej jest osad, który może zostać jeszcze usunięty podczas szczotkowania. Jednak nie oczyszczony twardnieje i zamienia się w kamień nazębny. Dlatego twarda i zmineralizowana płytka bakteryjna niestety jest już niemożliwa do usunięcia w warunkach domowych. Konieczna jest wizyta u lekarza dentysty lub higienistki stomatologicznej i wykonanie profesjonalnego zabiegu oczyszczanie zębów.
Jak wygląda kamień nazębny?
Warto zwrócić uwagę, że kolor kamienia nazębnego może być biały, żółty, brunatny lub czarny. A uzależniony jest od rodzaju spożywanych pokarmów, palenia papierosów i zaawansowania zaniedbania higieny jamy ustnej. Najczęściej wygląda jak klasyczny kamień osiadający się np. w czajniku.
Jak ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego?
Aby zapobiec odkładaniu się kamienia nazębnego przede wszystkim należy:
- dokładanie szczotkować zęby minimum dwa razy dziennie;
- używać płynów antyseptycznych do płukania jamy ustnej;
- oczyszczać przestrzenie międzyzębowe nićmi dentystycznymi;
- wyeliminować palenie papierosów;
- ograniczyć picie kawy i herbaty;
- co pół wykonywać profesjonalne zabiegi oczyszczania zębów.
Na czym polega zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów?
Zabieg ten składa się z czterech procedur: Piaskowanie zębów, skaling, polerowanie i lakierowanie. O szczegółach zabiegu możecie przeczytać tutaj
Ponadto w klinikach CSK Aldent stosujemy Guided biofilm therapy (GBT) – to usystematyzowane rozwiązanie zarządzania biofilmem w profesjonalnej profilaktyce stomatologicznej.
Guided Biofilm Therapy (GBT) to nowe innowacyjne podejście, które jest mało inwazyjne i redukuje użycie narzędzi podczas zabiegu higienizacyjnego.
Protokół GBT jest:
•bezpieczny;
•skuteczny,
•nie powoduje uszkodzeń powierzchni zębów, tkanek miękkich, implantów czy materiałów protetycznych.
Wyróżniamy 8 kroków postępowania:
Krok 1 – Oceniamy i analizujemy stan zdrowia Twoich zębów. Diagnozujemy próchnicę, głębokość kieszeni dziąsłowych, zapalenie dziąseł oraz zapalenie przyzębia.
Krok 2 – Za pomocą tabletek z fuksyną wybarwiamy płytkę bakteryjną. Dzięki temu pokażemy Ci miejsca, które są najbardziej wrażliwe na osadzanie się biofilmu.
Krok 3 – Wykonujemy instruktaż higieny jamy ustnej. Zalecimy Ci odpowiednią szczoteczkę do zębów i irygator, nici dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe oraz profesjonalne produkty, pastę i płyn antyseptyczny.
Krok 4 – Usuwamy biofilm, przebarwienia i wstępnie zmineralizowaną płytkę. Oczyszczamy biofil naddziąsłowy i przydziąsłowy do 4mm. Likwidujemy również biofilm z dziąseł, języka i podniebienia.
Krok 5 – Usuwamy biofilm w kieszeniach dziąsłowych od 4mm do 9 mm oraz w przestrzeniach międzyzębowych.
Krok 6 – Usuwamy pozostały kamień nazębny. Stosujemy małoinwazyjną końcówkę piezo.
Krok 7 – Kontrolujemy czy cały biofilm i kamień został usunięty. Teraz możemy jeszcze raz dokładnie zdiagnozować obecność próchnicy. Zabezpieczamy zęby lakierem z fluorem.
Krok 8 – Ustalimy plan leczenia i kolejne wizyty. Porozmawiamy na temat Twoich odczuć i wrażeń po przeprowadzonym zabiegu.
Podsumowując, aby rzeczywiście spowolnić i ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego musimy prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej i dokładne oczyszczanie wszystkich powierzchni zębowych.