Komfortowe protezy na implantach
W klinikach Centrum Stomatologii Kompleksowej Aldent w Lublinie oferujemy Państwu wysokiej jakości protezy zębowe. Protezy zębowe są to ruchome uzupełnienia…
ZobaczBruksizm to powszechnie występujące zaburzenie polegające na niekontrolowanym zaciskaniu lub zgrzytaniu zębami, które często wykonywane jest mimowolnie zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy podczas snu. Mimo, że wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego problemu, bruksizm może prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno dla zdrowia jamy ustnej, jak i dla całego organizmu. Dlatego w Centrum Stomatologii Kompleksowej Aldent w Lublinie przywiązujemy szczególną uwagę do diagnostyki bruksizmu. Nasze podejście opiera się na zastosowaniu innowacyjnych metod leczenia, które mają na celu nie tylko zahamowanie rozwoju bruksizmu, ale także leczenia jego skutków.
Wyślij wypełniony formularz. Zadzwonimy do Ciebie, aby potwierdzić wizytę.
Bruksizm jest to stan, w którym aktywność mięśni żucia manifestuje się w powtarzającym się lub ciągłym kontakcie zębów, lub w napinaniu i zaciskaniu mięśni bez bezpośredniego kontaktu zębów.
Jest to nieświadome, mimowolne i nawykowe zjawisko, które może prowadzić do znacznego dyskomfortu i problemów zdrowotnych. Podczas bruksizmu dochodzi do silnego i nadmiernego kontaktu między powierzchniami okluzyjnymi zębów szczęki i żuchwy. Może występować podczas dnia poprzez zaciskanie zębów na przykład w sytuacjach stresujących lub w nocy poprzez mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębami podczas snu.
Szacuje się, iż problem ten pojawia się u nawet 30% całej populacji. Bruksizm może dotyczyć każdego niezależnie od wieku, jednak bardzo często występuje u osób w wieku od 25 do 45 lat.
Nie każdy Pacjent zdaje sobie sprawę z występowania u niego bruksizmu. Często uświadamia sobie ten problem dopiero, gdy pojawiają się jego uciążliwe i niekomfortowe objawy. Warto podkreślić, że informacje o zgrzytaniu zębami nocą często pochodzą od najbliższych, którzy słyszą charakterystyczne odgłosy.
Regularne wizyty kontrolne stomatologiczne są kluczowe dla wczesnego wykrycia i diagnozy bruksizmu, zanim pojawią się poważne konsekwencje nieleczonego bruksizmu.
Nasi wykwalifikowani specjaliści są w stanie zdiagnozować, ocenić postęp schorzenia i przygotować indywidualny plan leczenia już podczas pierwszej wizyty kkonsultacyjnej.
Możemy wyróżnić dwa główne rodzaje bruksizmu – dzienny i nocny.
Nawykowe ścieranie, zaciskanie i zgrzytanie zębami to schorzenie wieloczynnikowe. Wśród przyczyn bruksizmu wymienia się między innymi:
Do głównych objawów bruksizmu zaliczamy:
Do skutków nieleczonego bruksizmu możemy zaliczyć:
Bruksizm nazywany jest również chorobą cywilizacyjną. Z każdym rokiem diagnozowanych jest coraz więcej przypadków bruksizmu. Kluczowe jest jak najwcześniejsze wykrycie schorzenia zanim nastąpią jego poważne konsekwencje.
Bruksizm jest trudnym schorzeniem jednakże ciągły rozwój stomatologii pozwala nam wprowadzić metody leczenia, które umożliwiają jego leczenie zarówno w fazie początkowej jak i na zaawansowanym etapie.