Próchnica – cichy zabójca Twoich zębów!

Próchnica zębów to poważna choroba, która dotyczy aż 95% Polaków. Zaawansowana próchnica występuje u ponad 79% polskich dzieci w wieku 12 lat, u ponad 96% 18 latków i niemal u wszystkich bo aż 99.9% dorosłych w wieku 35-44 lat. Próchnica jest to epidemia, którą wiele osób lekceważy, a która ma ogromny wpływ na życie zarówno jednostki jak i całego społeczeństwa. Wśród przyczyn tak złej sytuacji w naszym kraju wymienia się przede wszystkim lekceważące podejście do choroby próchnicowej, brak świadomości jakie konsekwencje niesie nieleczona próchnica oraz brak świadomości jak można jej zapobiegać. Lekceważona próchnica niszczy zęby, prowadzi nie tylko do ich utraty i chorób jamy ustnej, ale również ma wpływ na rozwój chorób ogólnoustrojowych serca, nerek, stawów czy wątroby.

Przyczyn powstawania próchnicy jest bardzo wiele, do najważniejszych zalicza się przede wszystkim brak higieny jamy ustnej, bakterie bytujące w jamie ustnej, niewłaściwa dieta, spożywanie dużej ilości cukrów i węglowodanów, niedobór śliny, częsta antybiotykoterapia, wady zgryzu.

Próchnica jest zakaźną chorobą bakteryjną polegającą na demineralizacji tkanek zęba. W pierwszym etapie próchnicy na szkliwie pojawia się biała plama, która kolejno zmienia barwę na coraz ciemniejszą. Nieleczona zmiana pogłębia się, zmiękczając i niszcząc zębinę. Powstały ubytek w tkankach twardych zęba może reagować na bodźce zewnętrzne, czyli zimne, ciepłe lub słodkie pokarmy. Tak zaawansowana, nieleczona próchnica powoduje  zapalenie miazgi zęba, prowadząc do konieczności leczenia  kanałowego lub do usunięcia zęba.

Aby skutecznie przeciwdziałać próchnicy należy przede wszystkim dbać o prawidłową  higienę jamy ustnej i odbywać regularne wizyty stomatologiczne w celu kontroli stanu jamy ustnej  oraz wykonania zabiegów profilaktycznych takich jak profesjonalne oczyszczanie zębów – POZ. Regularne zabiegi usuwania  osadów i kamienia nazębnego mają na celu wczesne wykrycie próchnicy i jej wyeliminowaniu w początkowym stadium zanim jeszcze zmienią się w trwałe ubytki.

Zapraszamy do zapoznania się z filmami instruktażowymi: Jak prawidłowo szczotkować zęby i Jak prawidłowo nitkować zęby. 

W klinikach CSK Aldent proponujemy naszym pacjentom wizyty higienizacyjne polegające na:

-kompleksowym badaniu jamy ustnej kamerą wewnątrzustną, kamerą fluorescencyjną,

-wykonaniu profesjonalnego zabiegu POZ

-instruktażem jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej,

-możliwością testowania szczoteczki elektrycznej ORAL-B

-poleceniu odpowiednich produktów do higieny jamy ustnej.

 

Zapraszamy do klinik CSK Aldent w Lublinie:

  1. ul. Pana Balcera 6 lok 1 A – tel. 81 307 62 62
  2.  ul. Konopnica 85 E – tel. 473 71 71
  3. ul. Willowa 1 lok 4 – tel. 81 71 888
  4. Formularz kontaktowy – tutaj

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.