Czy wiesz jak prawidłowo myć zęby?

Mycie zębów to codzienny obowiązek. Jednak czy wiecie jak robić to prawidłowo?

Okazuje się, że dla wielu nie jest to łatwe zadanie. Aby dokładnie oczyścić wszystkie powierzchnie zębów, należy poświęcić tej procedurze odpowiednią ilość czasu i zastosować odpowiednią technikę szczotkowania.

W utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej najważniejsza jest systematyczność i odpowiednia technika szczotkowania zębów. Są to podstawowe warunki.

Najbardziej zalecaną metodą jest metoda ROLL – czyli wymiatająca. Technika ta polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni, włosiem skierowanym w kierunku dziąseł i wykonywania ruchów od dziąseł do korony zęba, czyli ruchów namiatających dziąsła na zęby. Powierzchnie żujące zębów bocznych myjemy ustawiając szczoteczkę poziomo do powierzchni żujących i wykonujemy ruchy w przód i tył. Powierzchnie wewnętrzne zębów siecznych  górnych i dolnych czyli powierzchnie od podniebienia i języka myjemy ustawiając szczoteczkę pionowo. Powierzchnie wewnętrzne siekaczy dolnych są najbardziej narażone na odkładanie się płytki nazębnej, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na oczyszczanie tych miejsc.

Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Myjemy ćwiartkami, czyli zaczynamy od zębów w górnej prawej ćwiartce a kończymy na dolnej lewej. Czas mycia zębów nie powinien być krótszy niż 2-3 minuty.

Ważne jest też, aby pamiętać o myciu języka i policzków. Na powierzchni języka gromadzi się dużo baterii, które tworzą nalot, źle wpływają na zdrowie jamy ustnej i mogą powodować brzydki zapach z ust.

Oprócz stosowania odpowiednich technik mycia zębów, należy również zadbać o wygląd szczoteczki do zębów. Pamiętajcie, aby zmieniać szczoteczkę odpowiednio często. Naszym pacjentom zalecamy jej wymianę  na nową co 4 tygodnie. Dzięki temu jesteśmy pewni, że włosie w naszej szczoteczce jest odpowiedniej jakości i dokładnie oczyszcza osad z powierzchni zębów.

Przede wszystkim należy pamiętać, że regularne i dokładne mycie zębów może uchronić przed próchnicą i innymi chorobami zębów i dziąseł.

Aby ułatwić zrozumienie i zastosowanie opisanej metody szczotkowania w praktyce, przygotowaliśmy film instruktażowy: „Jak prawidłowo szczotkować zęby”, link do filmu tutaj.

Opisana wyżej metoda nie jest jedyną techniką jaką powinniśmy szczotkować zęby. Czasami konieczne jest zastosowanie innych metod, indywidualnych, dostosowanych do potrzeb danego pacjenta, dlatego zapraszamy na wizyty higienizacyjne w naszych klinikach CSK Aldent w Lublinie. Nasze wykwalifikowane higienistki stomatologiczne przeprowadzą dokładny instruktaż oraz dobiorą odpowiednią, indywidualną metodę szczotkowania oraz poinformują na co zwrócić szczególną uwagę.

Zapraszamy do klinik CSK Aldent na terenie Lublina:

  • ul. Pana Balcera 6 / 1 A – tel. 81 307 62 62
  • ul. Pana Balcera 6B / 1B – tel. 81 71 888 00
  • ul. Konopnica 85E – tel. 473 71 71
  • Formularz kontaktowy – tutaj

 

 

 

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.