Czym jest Pantomogram i dlaczego jest tak ważny?

Czym jest pantomogram?

Pantomogram jest to rodzaj zdjęcia rentgenowskiego, na którym widoczne są wszystkie zęby szczęki i żuchwy. Ponadto struktury kostne, zatoki szczękowe i stawy skroniowo-żuchwowe. Zdjęcie pantomograficzne zwane też potocznie zdjęciem panoramicznym wykonywane jest urządzeniem jakim jest Pantomograf. W klinikach CSK Aldent zdjęcie to wykonujemy nowoczesnym urządzeniem pantomograficznym Hyperion X9 i uzyskujemy je w formie cyfrowej. Dzięki temu badanie to ma kilkunastokrotnie niższą dawkę promieniowania rentgenowskiego w przeciwieństwie do  tradycyjnego pantomogramu wykonywanego na kliszy.

W jaki sposób przebiega wykonanie pantomogramu?

Przed wykonaniem badania pacjent musi zdjąć wszystkie metalowe przedmioty z okolic twarzy i szyi jak na przykład biżuterię, okulary. Pacjent musi mieć założony ołowiany fartuch ochronny,  który ma na celu chronić narządy wewnętrzne przed promieniowaniem rentgenowskim. Podczas badania pacjent stoi nieruchomo i zagryza specjalny uchwyt. Głowica pantomogramu obraca się wokół głowy pacjenta przez około 15 sekund. Zdjęcie w wersji cyfrowej otrzymujemy natychmiast w programie  do obróbki zdjęć rentgenowskich.

Kiedy i w jakim celu wykonujemy zdjęcie panoramiczne?

Zdjęcie to wykonujemy podczas badania kontrolnego u stomatologa. Bezsprzecznie jest ono niezbędne do prawidłowej diagnostyki i oceny stanu uzębienia pacjenta. Niewątpliwie na podstawie badania możemy wykryć zmiany chorobowe toczące się w tkankach kostnych szczęki żuchwy, w okolicach okołowierzchołkowych zębów lub w zatokach szczękowych. Możemy sprawdzić prawidłowość wypełnienia kanałów korzeniowych w zębach leczonych endodontycznie. Ocenić nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych, w budowie zębów i wyrzynaniu się ósemek.

Przede wszystkim pantomogram wykonujemy  przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Lekarz ortodonta na podstawie zdjęcia określa stan uzębienia, rozmieszczenie zębów, nieprawidłowości w wyrzynaniu się zębów, wadę zgryzu. Dzięki temu dopasowuje odpowiedni aparat ortodontyczny.

Wskazaniem do wykonania badania jest z pewnością zaawansowana próchnica. Pantomogram pozwala stwierdzić, które zęby można leczyć zachowawczo, a które muszą zostać usunięte.  Rentgen zalecamy też u pacjentów z chorobami przyzębia, aby oszacować stopień zaawansowania paradontozy i zaplanować rodzaj leczenia.

Lekarz stomatolog zleca wykonanie badania przed planowanym usunięciem zębów, a w szczególności zatrzymanych ósemek. Pantomogram pozwala dokładnie zobrazować ułożenie korzeni zębowych i kierunek ich wyrzynania jest to bardzo istotne przy wykonywaniu zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Również przed przystąpieniem do leczenia protetycznego, aby lekarz mógł ocenić dokładny stan zębów, na których ma zostać wykonana odbudowa protetyczna.

Oprócz diagnozy i zaplanowania leczenia, badanie wykonujemy też w celu kontroli i oceny postępu leczenia na przykład sterowanej regeneracji kości, osteointegracji implantów i cofania się zmian zapalnych.

Kiedy nie powinniśmy wykonywać pantomogramu?

Przeciwwskazaniem do wykonania zdjęć rentgenowskich jest ciąża u kobiet. Pantomogram u kobiet, które spodziewają się dziecka lub podejrzewają ciąże może być wykonywany tylko w szczególnych przypadkach na przykład urazach szczęki.

 

Reasumując, pantomogram jest źródłem bardzo wielu ważnych informacji na podstawie których, jesteśmy w stanie zdiagnozować stan jamy ustnej i zaplanować etapy leczenia stomatologicznego.

Zapraszamy do klinik CSK Aldent w Lublinie i zapoznania się z naszą ofertą tutaj

Na naszych profilach społecznościowych na Facebooku i Instagramie codziennie umieszczamy nowe przemiany Naszych Pacjentów.

czym jest pantomogram

czym jest pantomogram

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.