Jak prawidłowo używać nici dentystycznych?

Jak prawidłowo używać nici dentystycznych?
Dziś odpowiemy na dwa bardzo ważne pytania. Dlaczego używanie nici dentystycznych jest takie ważne i jak prawidłowo jej używać? Bezwzględnie codzienna higiena jamy ustnej powinna zakładać szczotkowanie zębów minimum 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Ponadto powinniśmy używać odpowiedniej pasty do zębów i płukać jamę ustną płynami antyseptycznymi. Na pewno niejednokrotnie spotkaliście się  w mediach jak również w zaleceniach  od swojego stomatologa o obowiązku nitkowania zębów.

 Dlaczego używanie nici dentystycznej jest takie ważne dla zdrowia jamy ustnej i całego organizmu?

Podczas codziennego szczotkowania zębów, bez względu czy używany zwykłej szczoteczki manualnej czy elektrycznej nie jesteśmy w stanie oczyścić przestrzeni między zębami. Zalegające resztki pokarmu mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej i całego organizmu. Pozostawione na dłuższy czas  pomiędzy zębami i w kieszonkach dziąsłowych ulegają rozkładowi przez bakterie i powodują stan zapalny dziąseł, a w konsekwencji poważne choroby przyzębia. Bakterie bytujące w kieszeniach dziąsłowych atakują tkanki twarde zębów, powodując próchnicę na powierzchni stycznych. Niestety ten rodzaj próchnicy często prowadzi do konieczności leczenia kanałowego zęba. Warto zwrócić uwagę, że pozostałości po jedzeniu to bakterie i drobnoustroje, które gromadząc się w szczelinach między zębami i przyczyniają się również do chorób układu krążenia.  Ponadto powodują nieprzyjemny zapach z ust, powstawanie przebarwień na zębach i sprzyjają recesji dziąseł.
Oczyszczanie zębów nicią dentystyczną powinniśmy wykonywać co najmniej raz dziennie a najlepiej 2 razy, rano i wieczorem po umyciu zębów. Regularne  nitkowanie pomoże usunąć zalegające złogi nazębne i ograniczy wpływ czynników chorobotwórczych.

Jak prawidłowo używać nici dentystycznej?

Przed rozpoczęciem oczyszczania należy dokładnie umyć dłonie.
W celu nitkowania urywamy około 40 centymetrowy odcinek nici. Następnie owijamy dłuższą część nici na środkowy palec lewej ręki a krótszą część na środkowy palec prawej ręki. Między palcami pozostawiamy około 8-10 centymetrowy odcinek i chwytamy go palcem wskazującym i kciukiem. Delikatnie wysuwamy nić pomiędzy zęby bez gwałtownych i szybkich ruchów, aby nie skaleczyć brodawki dziąsłowej. Powoli przesuwamy nić w górę i w dół po powierzchni zęba naciągając ją w kształcie litery „C”. Każdą przestrzeń międzyzębową oczyszczamy  nowym odcinkiem nici. Zabieg warto jest wykonywać przed lustrem, aby dokładnie widzieć oczyszczaną powierzchnię.
Aby ułatwić Wam technikę używania nici dentystycznych na naszym kanale na YouTube przygotowaliśmy film instruktażowy: Jak prawidłowo nitkować zęby? 

Czego unikać podczas nitkowania?

Niestety nieprawidłowo wykonywany zabieg nitkowania może mieć znacznie bardziej negatywny wpływ niż pozytywny na zdrowie przyzębia. Nieprawidłowe, dynamicznej i zbyt głębokie ruchy nici mogą prowadzić do skaleczenia brodawki dziąsłowej i tkanek przyzębia. Nić należy wprowadzać delikatnie i powoli przesuwać ją po powierzchni stycznej zęba.

Krwawienie z dziąseł podczas nitkowania?

Krwawienie  podczas nitkowania jest bardzo częstym objawem, ale nie oznacza że wykonujemy coś źle.  Wynika ze stanu zapalnego dziąseł w związku z zaleganiem płytki nazębnej w przestrzeniach międzyzębowych. Jeśli zaobserwujemy pojawienie się krwi, nie oznacza że powinniśmy przerwać nitkowanie. Wręcz przeciwnie. Oczyszczając regularnie powierzchnie międzyzębowe i  usuwając z nich płytkę bakteryjną, już po kilku dniach zauważymy ustąpienie krwawienia.

Nić dentystyczna urywa się podczas nitkowania?

Najczęstszą przyczyną zerwania się nici są źle wykonane wypełnienia na powierzchni stycznych zębów. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza stomatologa.

Jakie nici dentystyczne wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nici.  Najważniejsze  z nich:
  • nici woskowane – pokryte warstwą wosku, aby gładko wchodzić w ciasne przestrzenie międzyzębowe;
  • niewoskowane – zwykłe nici dentystyczne;
  • z fluorem – polecane pacjentom z wysokim ryzykiem próchnicy, dzięki nici umożliwiamy dotarcie fluoru do trudno dostępnych miejsc;
  • nici super-floss – dla pacjentów ze stałymi uzupełnieniami protetycznymi (np. mosty protetyczne) i dla pacjentów ortodontycznych;
  •  nici typu expanding – grube i gąbczaste, które rozprężają się pod wpływem śliny, przeznaczone dla pacjentów periodontologicznych;
  • pokryte krzemionką – nici oczyszczające przestrzenie międzyzębowe z przebarwień typu kawa, herbata;
  • nici z ksylitolem – przeznaczone dla dzieci;
  • nici nasączone chlorheksydyną – czyli preparatami bakteriobójczymi;
  • czarna nić dentystyczna – gładka, usuwa resztki pokarmu i płytkę nazębną z przestrzeni, która jest bardziej widoczna dzięki czarnemu zabarwieniu nici;

Reasumując stosowanie nici dentystycznej ma ogromny wpływ na zdrowie jamy ustnej, powstawanie próchnicy i chorób przyzębia. Ponadto drobnoustroje bytujące w przestrzeniach wpływają negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu. W naszych klinikach oferujemy wizyty instruktażowe z zakresu  higieny jamy ustnej, przeprowadzane przez dyplomowane higienistki stomatologiczne. Na temat profilaktyki możecie przeczytać więcej informacji TUTAJ

Zapraszamy,  wydłużymy życie Twoich zębów!

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów.

 

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.