Implanty zębowe – dowiedz się czym są i jakie mają zalety!

Implanty zębowe.

W obecnych czasach coraz większa grupa pacjentów decyduje się na odbudowę braków zębowych za pomocą implantów. Jednak wciąż istnieje duże grono osób, które nie wiedzą o możliwości leczenia implantologicznego. Bardzo często zdarza się, że pacjenci coś słyszeli na temat implantów, ale nie wiedzą czym dokładnie są lub często mylą implant z wkładem koronowo korzeniowym albo samą koroną. Dlatego postanowiliśmy odpowiedzieć na najważniejsze pytania. Czym tak naprawdę  jest implant? Jak wygląda leczenie implantologiczne w naszych klinikach? Jakie zalety dla naszego organizmu ma leczenie implantologiczne?

Czym jest implant zębowy?

Implant wykonany jest w całości z tytanu. Jako pierwiastek jest obojętny dla organizmu człowieka. Często pacjenci pytają czy jest możliwość wykonywania rezonansu magnetycznego z wszczepionym implantem? Otóż tak, można wykonać takie badanie. Bardzo częstym pytaniem jest również  cyt. ” Czy będę dzwonił na bramce na lotnisku? ” Możecie być spokojni, takiej sytuacji nie będzie ;-).

Implant ma kształt małej śrubki o specjalnie przygotowanej powierzchni umożliwiającej osteointegrację (zrost z kością). Implanty wprowadzamy chirurgicznie do kości szczęki lub żuchwy . Spełniają funkcję sztucznego korzenia zęba, tworząc stabilną i trwałą podstawę, na której mocujemy koronę protetyczną. Po 4-6 miesięcznym okresie gojenia implant zachowuje się jak korzeń własnego zęba. Ponadto ząb odbudowany na implancie wygląda naturalnie i nie jest podatny na próchnicę.

Warto zwrócić uwagę, że każda odbudowa protetyczna na implantach składa się z trzech elementów. Pierwszy z nich stanowi implant wszczepiany do kości. Drugim jest łącznik, czyli niewielki element wykonany z tytanu lub cyrkonu. Następnie łącznik przymocowany jest z jednej strony do implantu a z drugiej strony mocowana jest do niego korona protetyczna, która stanowi trzeci element odbudowy protetycznej. Cała konstrukcja protetyczna złożona z implantu, łącznika i korony tworzy funkcjonalną całość będącą odpowiednikiem naturalnego zęba.

Kto może poddać się leczeniu implantologicznemu?

Implanty wskazane są dla wszystkich pacjentów z brakami w uzębieniu. Przed zakwalifikowaniem pacjenta do zabiegu implantologicznego przeprowadzamy z pacjentem szczegółowy wywiad medyczny. Na pierwszej wizycie wykonujemy badanie kliniczne jamy ustnej. Sprawdzamy stan uzębienia, występowanie próchnicy, osadów i kamienia nazębnego, stan przyzębia, szerokość wyrostka zębodołowego, a także ubytki kości. Przede wszystkim zabiegi wprowadzania implantów poprzedzamy dokładną diagnostyką z wykorzystaniem tomografii komputerowej CBCT. Dzięki temu badaniu przeprowadzona implantacja jest bardzo bezpieczna i umożliwia Naszym implantologom maksymalne wykorzystanie podłoża kostnego u danego pacjenta.  Rozmiar implantu, jego długość i średnica dobieramy indywidualnie dla każdego pacjenta. Wybór odpowiedniego implantu stomatologicznego jest uzależniony od warunków kostnych pacjenta oraz od okolicy, w której ma być odtworzony ząb.

Jak wygląda przebieg zabiegu implantologicznego?

W klinikach CSK Aldent S.C. przed samym zabiegiem wykonujemy profesjonalne oczyszczanie zębów z osadów i złogów nazębnych (POZ). Implantacja jest całkowicie bezbolesna, ponieważ przeprowadzamy ją w komputerowym znieczuleniu miejscowym. . Czas trwania implantacji uzależniony jest od ilości wprowadzanych implantów. Trwa średnio od ok 0,5h do 2h. Ranę pozabiegową zaopatrujemy szwami, które usuwamy po ok 7-14 dniach od zabiegu.

Dbając o komfort podczas wizyt i budując poczucie bezpieczeństwa w klinikach CSK Aldent każdego pacjenta traktujemy w sposób indywidualny. Szczegółowo informujemy o poszczególnych etapach i procedurach przeprowadzanego zabiegu implantacji. Odpowiadamy na wszystkie pytania. Wydajemy po zabiegu profesjonalne produkty do pielęgnacji jamy ustnej oraz szczegółowe zalecenia pozabiegowe. Po zaleconym okresie gojenia tj. 7-14 dni przeprowadzamy wizytę kontrolną na której nasi lekarze ocenią stan gojenia rany i zdejmują szwy.

Po zakończonym okresie osteointegracjii tj. ok 3-9 miesięcy zapraszamy naszych pacjentów na wizytę kontrolną. Wówczas wykonujemy zdjęcie RTG implantu. W miejsce implantu wprowadzamy śrubę gojącą, której zadaniem jest wygojenie i ukształtowanie dziąsła pod koronę protetyczną. Po około 1-2 tyg. od wprowadzenia śruby gojącej wykonujemy specjalistyczne wyciski protetyczne. Następnie wysyłamy je do pracowni protetycznej w celu wykonania korony lub mostu porcelanowego na implantach. Czas wykonania odbudowy protetycznej od momentu pobrania wycisków to ok 1-2 tygodnie. Od momentu oddania pacjentowi pracy protetycznej zalecamy regularne wizyty co 6 miesięcy.

 A co jeśli u pacjenta jest zbyt mało kości do wprowadzenia implantu?

Jeśli u pacjenta są duże zaniki kości, przystępujemy do zabiegów regeneracyjnych, które mają na celu zwiększenie objętości podłoża kostnego i przygotowania go do wprowadzenia implantu. W naszych klinikach dysponujemy nowoczesnymi biomateriałami, które odbudowują brakującą kość w ciągu 4–9 miesięcy. Innowacyjną metodą wspomagającą regenerację tkanek, jaką  wykorzystujemy w Centrum Stomatologii i Implantologii jest aplikacja osocza bogatopłytkowego uzyskiwanego z krwi pacjenta.

Zabieg regeneracji kości polegający na wykorzystywaniu własnej krwi pacjenta jest bezpieczną i prostą metodą wpływającą na przebieg gojenia. W wyniku procedury pobrania własnej krwi pacjenta i odwirowania w wirówce w ściśle określonych parametrach otrzymywana jest fibryna bogatopłytkowa. Osocze bogatopłytkowe ma ogromne zastosowanie w chirurgii i implantologii szczególnie w procedurach klinicznych wymagających zabiegów augmentacyjnych przy niedoborach tkanek kostnych. Fibrynę bogatopłytkową, która charakteryzuje się wysoką skutecznością w stymulacji wzrostu kości wykorzystujemy również w leczeniu paradontozy, w zabiegach Sinus Lift (polegających na podnoszeniu zatoki szczękowej), w przeszczepach tkanek miękkich, w regeneracji zębodołów poekstrakcyjnych, oraz w celu wspomagania gojenia ran.

Jakie są zalety odbudowy braków zębowych za pomocą implantów?

Utrata zęba jest obarczona poważnymi konsekwencjami dla zdrowia naszej jamy ustnej. Sąsiednie zęby zaczynają się pochylać, chcąc zamknąć szparę po utraconym sąsiadującym zębie, zęby przeciwstawne wykorzeniają się, dążąc do kontaktu z utraconym zębem, przednie zęby zaś ulegają szybszemu zużyciu (ścieraniu się). Dochodzi również do powolnych zmian w stawie skroniowo-żuchwowym. Korony i mosty oparte na implantach imitują naturalne zęby i zapobiegają tym wszystkim niekorzystnym procesom i dlatego implanty zębowe obecnie można nazwać trzecimi zębami.

Odbudowywanie braków zębowych za pomocą implantów zębowych jest najbardziej fizjologiczną metodą rekonstrukcji utraconego zęba w stomatologii. Dzięki tej metodzie odzyskujemy korzeń zęba i jego koronę, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością i trwałości, która kształtem i kolorem dopasowana jest do pozostałych zębów. Ząb wygląda naturalnie i nie jest podatny na próchnicę. Implanty zębowe jest to rozwiązanie dla pacjentów, którzy utracili jednego zęba, kilka zębów jak również w przypadku utraty całego uzębienia w celu przywrócenia funkcji zgryzu, artykulacji, estetyki oraz ogólnego dobrego samopoczucia i pewności siebie. Zaletą implantów jest ich wysoka wytrzymałość – mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat. Implanty zębowe nie tylko skutecznie zapobiegają zanikowi tkanki kostnej , ale również stymulują jej rozwój. Tworzą fizyczne obciążenie, a tym samym wspomagają naturalny wzrost kości wokół nich.

Zapraszamy na profesjonalne i kompleksowe konsultacje do naszych klinik na terenie Lublina.

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady, dlatego zapraszamy do ich obserwowania.

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.