Na czym polega zabieg resekcji zęba?

Resekcja zęba jest to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej. Jest to chirurgiczna metoda leczenia stanów zapalnych, toczących się w tkankach okołowierzchołkowych. Najczęściej wykonujemy zabieg resekcji zęba po nieudanym leczeniu kanałowym i polega on na odcięciu wierzchołka korzenia zęba.

Jakie są wskazania do zabiegu resekcji zęba?

Najważniejszym wskazaniem do zabiegu są nieprawidłowo wypełnione kanały korzeniowe zęba. Kanał zęba może być niedopełniony  w wyniku czego bytują w nim bakterie powodując stan zapalny wokół wierzchołka korzenia zęba i w kości. Kanał zęba może być również przepchnięty, czyli materiał, którym wypełnia się kanały został zbyt głęboko ufiksowany i przedostał się poza wierzchołek zęba. Takie zdarzenie również może powodować rozwój stanu zapalnego. W rzadkich przypadkach wskazaniem do resekcji zęba są również zęby, które mają bardzo cienkie i zakrzywione kanały co uniemożliwia ich dokładne wypełnienie. Resekcję zęba przeprowadzamy również gdy doszło do złamania narzędzia kanałowego.  Jak również kiedy nastąpiło samoistne obumarcie zęba i powstały zmiany zapalne wokół korzenia.

Na czym polega zabieg resekcji zęba?

Przed wykonaniem zabiegu wykonujemy pełną diagnostykę popartą badaniem radiologicznym CBCT. Zabieg przeprowadzamy w komputerowym znieczuleniu miejscowym Quick sleeper. Jest to urządzenie do wykonywania miejscowych znieczuleń stomatologicznych. Proces podawania środka znieczulającego jest kontrolowany przez układ mikroprocesorowy. Oznacza to, że środek znieczulający jest podawany w taki sposób, aby wyeliminować efekt rozpierania płynu znieczulającego, co objawia się bólem. Wygląd i działanie urządzenia pozwalają również na wyeliminowanie stresu związanego z widokiem klasycznej strzykawki.

W pierwszej kolejności wykonujemy nacięcie śluzówki w okolicy samego korzenia. Wykorzystujemy do tego nóż elektrochirurgiczny, dzięki czemu zabieg przebiega bezkrwawo. Następnie przy pomocy nieinwazyjnego urządzenia do chirurgii ultradźwiękowej wykonujemy otwór w kości.  Dzięki temu dostajemy się do zmiany zapalnej aby ją dokładnie oczyścić oraz odciąć wierzchołek chorego korzenia.  Końcówka ultradźwiękowa gwarantuje nam małoinwazyjność i bezpieczeństwo zabiegu chirurgicznego. Zdecydowanie uzyskujemy: bardzo delikatne nacięcia, dobrą widoczność i możliwość szczegółowej kontroli, bezpieczeństwo (ochrona tkanek miękkich), zachowanie kości (dzięki końcówkom o wysokiej precyzji cięcia, liniowym wibracjom oraz kontrolowanej i regularnej amplitudzie) oraz mniejszy ból po zabiegu.

Po dokładnym oczyszczeniu i dezynfekcji wykonujemy wsteczne wypełnienie kanału. Ubytek kości powstały w wyniku toczącego się stanu zapalnego uzupełniamy materiałem kościozastępczym. Całość pokrywamy membraną kolagenową oraz membraną PRF uzyskaną z osocza bogatopłytkowego pacjenta. Ranę zszywamy i pozostawiamy do gojenia. Po zabiegu wydajemy naszym pacjentom szczegółowe informacje, zalecenia oraz zestaw do pielęgnacji i profilaktyki jamy ustnej pozabiegowej.

 

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady. Zapraszamy do ich obserwowania.

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.