Jakie objawy mogą powodować zatrzymane ósemki?

W dzisiejszym wpisie na naszym blogu wyjaśnimy czym są zatrzymane ósemki. Jakie mogą powodować dolegliwości, przyczyny ich powstawania oraz kiedy i w jakich przypadkach konieczne jest ich usunięcie. Często pacjenci nie zdają sobie sprawy i nie są świadomi, że różne dolegliwości bólowe w obrębie jamy ustnej mogą być spowodowane przez zatrzymane ósemki.

Czym jest zatrzymana ósemka?

Ósemki są to trzecie zęby trzonowe i wyżynają się jako ostatnie, dlatego potocznie nazywane są zębami mądrości. Przeważnie wyrastają między 16 a 25 rokiem życia. Jednak zawsze istnieją wyjątki od reguły i u niektórych pacjentów wyżynanie się ósemek może trwać nawet do 40 roku życia.

Aby prawidłowo zdiagnozować i ocenić stan ułożenia zębów ósmych należy wykonać zdjęcie rentgenowskie jakim jest Pantomogram lub CBCT. Nieprawidłowe wyrastanie ósemek może być przyczyną silnych dolegliwości bólowych i nie tylko.

Jakie są przyczyny nieprawidłowego wyżynania się ósemek?

Najczęściej do zatrzymania zęba  dochodzi w przypadku trzonowców (czyli głównie ósemek). Rzadziej mamy do czynienia z zatrzymaniem zębów przedtrzonowych ( głównie piątek) i trójek (zębów kłowych).

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną nieprawidłowego wyżynania się zębów ósmych spowodowane jest  brakiem wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym. Aby ząb mógł prawidłowo ustawić się w jamie ustnej potrzebuje na to odpowiedniej ilości miejsca.

Przyczynami nieprawidłowego pojawienia się zębów może być również zbyt późna utrata zębów mlecznych i związane z tym blokowanie się wyrastania zęba stałego. Kolejną przyczyna może być zbyt ciasne ułożenie zębów w żuchwie i szczęce.

Objawy i konsekwencje jakie mogą powodować zatrzymane ósemki?

Niestety konsekwencji i objawów tego schorzenia jest wiele. Często pacjenci zgłaszając się do naszej klinki z dolegliwościami bólowymi, nie są świadomi iż problem ich bólu tkwi w zatrzymanych ósemkach.

Najczęstsze objawy i następstwa to:

  • Ból nieznanego pochodzenia w okolicy stawów żuchwowo- skroniowych, okolicy przyusznej i skroniowej;
  • Ból promieniujący na cały odcinek żuchwy;
  • Szczękościsk – czyli utrudnione otwieranie jamy ustnej;
  • Silny ból zęba siódmego i okolicznych zębów wywołany przez ucisk ósemki;
  • Stan zapalny kieszeni dziąsłowej nad wyżynającym się zębem;
  • Próchnica części wyrżniętego zęba w wyniku utrudnionego oczyszczania;
  • Wady zgryzu- wywołane naciskiem na zęby sąsiednie np. stłoczenie zębów, zmiana pozycji i wychylenie zębów

W naszych klinikach CSK Aldent od kilkunastu lat specjalizujemy się w chirurgicznym usuwaniu zatrzymanych ósemek. Posiadamy najnowsze, inteligentne technologie gwarantujące bezbolesny i małoinwazyjny zabieg. Każdy przypadek popieramy pełną diagnostyką na podstawie zdjęć rentgenowskich: Pantomogram i CBCT.

Przeczytaj o najnowszych trendach w chirurgii stomatologicznej tutaj 

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady. Zapraszamy do ich obserwowania.

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.