Zdrowie jamy ustnej w ciąży – dlaczego jest takie ważne?

Ciąża jest wyjątkowym okresem dla każdej kobiety, dlatego ważne jest aby w tym czasie zadbać o zdrowie jamy ustnej.  Każda kobieta musi być świadoma, że odpowiednia higiena jamy ustnej ma olbrzymi wpływ na prawidłowy przebieg ciąży i rozwój dziecka. Nie ulega wątpliwości że zdrowie jamy ustnej w ciąży jest niezwykle ważne pomimo, że wyniki badań nie zawsze są jednoznaczne to konieczność leczenia stomatologicznego w tym periodontologicznego u kobiet w ciąży nie budzi kontrowersji i jest konieczne.

Badania kliniczne wykazały że drobnoustroje izolowane z łożyska, jak również w aspirancie z żołądka u noworodków przedwcześnie urodzonych, były tożsame z mikroflorą jamy ustnej matek.  Nie ulega wątpliwości, że redukcja stanu zapalnego wpływa nie tylko korzystnie na stan tkanek przyzębia kobiety ciężarnej, ale także redukuje ryzyko porodu przedwczesnego i niskiej wagi urodzeniowej dziecka. Kobiety w ciąży, dentyści i położnicy są często sceptyczni co do opieki dentystycznej podczas ciąży, ponieważ od lat istnieją uprzedzenia w kwestii bezpieczeństwa leczenia na rozwijający się płód. Obawy narastają kiedy konieczne jest zastosowanie miejscowego znieczulenia, antybiotykoterapii lub leków przeciwbakteryjnych, dlatego właśnie niezwykle istotna jest profilaktyka periodontologiczna.

Dlaczego dbanie o higienę jamy ustnej w ciąży jest takie ważne?

W ciągu 9 miesięcy ciąży organizm kobiety przechodzi wiele zmian hormonalnych, które mają również wpływ na układ immunologiczny. Warto zwrócić uwagę, że częste mdłości, wymioty mogą być przyczyną powstawania kwasowej erozji szkliwa. Częste podjadanie o różnych porach dnia może powodować zbyt duże odkładanie się płytki bakteryjnej, a w konsekwencji powodować kamień nazębny i próchnicę. Najczęstszym problemem stomatologicznym u kobiet w ciąży jest zapalenie dziąseł. Dziąsła są wtedy zaczerwienione, krwawią i dochodzi do ich obrzęku zapalnego. Podstawową przyczyną takiego stanu jest pogorszenie kontroli nad usuwaniem płytki nazębnej, a dopiero na drugim miejscu zmiany hormonalne. Dlatego niezwykle istotne jest proste działanie profilaktyczno-lecznicze polegające na zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Bakterie bytujące w jamie ustnej mogą mieć zły wpływ na przebieg całej ciąży. Do powikłań chorób jamy ustnej można zaliczyć niską masę urodzeniową dziecka lub przedwczesny poród. Liczna próchnica zębów u matki może przenosić się na wystąpienie próchnicy u dziecka.

W jaki sposób należy zadbać o zdrowie jamy ustnej w ciąży?

Kobieta w ciąży powinna udać się na wizytę kontrolną do stomatologa minimum 2 razy w czasie jej trwania. Pierwsza wizyta powinna się odbyć po trzech miesiącach ciąży.

Podczas wizyty w naszej klinice:

 • Oceniamy stan jamy ustnej ze szczególnym uwzględnieniem przyzębia.
 • Informujemy pacjentkę o szkodliwości występowania płytki nazębnej i wizualizujemy obecność biofilmów poprzez wybarwienie.
 • Udzielamy instruktażu jak należy szczotkować zęby i oczyszczać przestrzenie międzyzębowe.
 • Dobieramy odpowiednią szczoteczkę manualną oraz technikę szczotkowania. Rekomendujemy szczoteczkę elektryczną na przykład oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjną i demonstrujemy technikę oczyszczania zębów.
 • Zalecamy wykonanie zabiegu szczotkowania zębów  i przestrzeni międzyzębowych przez pacjenta kontrolując jego przebieg, udzielając indywidualnych wskazówek i korygując błędy.
 • Zalecamy  szczotkowanie zębów przynajmniej 2 razy dziennie po dwie minuty rano i bezpośrednio przed pójściem spać oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych raz dziennie (przed pójściem spać).
 • Dobieramy bezpieczną pastę zawierającą antyseptyki i fluor. W najbardziej zaawansowanym zapaleniu dziąseł możliwe jest stosowanie płukanki z 0,2% chlorheksydyną 2 razy dziennie przez okres maksymalnie 10 dni.
 • Przekazujemy informacje na temat szkodliwości palenia tytoniu w czasie ciąży i wskazówki dietetyczne dotyczące spożywania pokarmów próchnicotwórczych.
 • Umawiamy wizyty kontrolne w zależności od stanu przyzębia.

W przypadku stwierdzenia zapalenia przyzębia kierujemy pacjentkę do lekarza periodontologa. Lekarz periodontolog ocenia stan dziąseł, próchnicę oraz osady nazębne. Podczas wizyty stomatologicznej lekarz dentysta powinien usunąć złogi nazębne metodą przewidzianą dla kobiet w ciąży, wyleczyć wszystkie ubytki próchnicowe, wymienić nieszczelne stare wypełnienia kompozytowe, wymienić groźne wypełnienia amalgamatowe oraz usunąć zęby zakwalifikowane do ekstrakcji.

Jak zadbać o zdrowie jamy ustnej w domu?

W okresie ciąży kobieta powinna:

 • oczyszczać zęby minimum 2 razy dziennie;
 • używać szczoteczki o średniej miękkości włosia;
 • wymieniać szczoteczkę do zębów na nową co 3-4 tygodnie;
 • płukać jamę ustną płynem bez alkoholu przewidzianym dla kobiet w ciąży;
 • używać nici dentystycznej minimum raz dziennie, przed snem;
 • po każdym posiłku żuć gumę z ksylitolem;
 • pamiętać o codziennym oczyszczeniu języka i policzków;
 • ograniczyć spożywanie cukrów;
 • unikać podjadania w nocy;
 • po wymiotach należy przepłukać jamę ustną wodą;
 • po wymiotach nie należy płukać jamy ustnej płynem do płukania jamy ustnej używać nitki dentystycznej ani myć zębów.

 

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady. Zapraszamy do ich obserwowania.

zdrowie jamy ustnej w ciąży zdrowie jamy ustnej w ciąży zdrowie jamy ustnej w ciąży

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.