Zalecenia podczas leczenia ortodontycznego.

Rozpoczynając leczenie ortodontyczne warto pamiętać, że jego sukces w dużej mierze zależy od pacjenta, który musi ściśle współpracować z lekarzem prowadzącym i bezwzględnie przestrzegać jego zaleceń. W zależności od założonego aparatu, wizyty kontrolne odbywają się co 4- 8 tygodni w celu jego aktywacji. Stały aparat ortodontyczny składa się z wielu elementów. W konstrukcji takiego aparatu możemy wyróżnić zamki i pierścienie ortodontyczne, łuki, gumowe ligatury i łańcuszki. Podczas spożywania pokarmów resztki jedzenia gromadzą się we wszystkich szczelinach i zagłębieniach aparatu. Oczyszczanie tych miejsc ma kluczowe znaczenie na przebieg całego leczenia i efekt końcowy. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej morze mieć wiele konsekwencji, których często pacjenci nie są świadomi. Przeczytaj jakie są nasze zalecenia podczas leczenia ortodontycznego.

Konsekwencje nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

Odpowiednia higiena ma olbrzymie znaczenie dla zdrowia całego organizmu i jamy ustnej – wspominaliśmy do wielokrotnie w poprzednich wpisach na blogu. Niemniej ważna jest również odpowiednia dbałość o czystość zębów podczas leczenia ortodontycznego. Zalegające wokół zamków resztki pokarmu tworzą płytkę bakteryjną, która mineralizuje i zamienia się w kamień nazębny. Twarde złogi nazębne w postaci uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie zamków i działanie aparatu. W konsekwencji leczenie zostaje zablokowane i nie przynosi rezultatów. Oczyszczanie  kamienia nazębnego jest już niemożliwe w warunkach domowych. Konieczne jest wykonanie profesjonalnego oczyszczania zębów u stomatologa. Często zalegający kamień nazębny w okolicy dolnych siekaczy również powoduje ich unieruchomienie. Podczas leczenia aparatem stałym, tak naprawdę powinniśmy myć zęby po każdym posiłku. Nieoczyszczony pokarm dodatkowo gnije i powoduje nieprzyjemny zapach z ust. Szybciej rozwija się próchnica i może dojść do demineralizacji szkliwa, która będzie miała wpływ na estetyczny wygląd naszych zębów po zakończonym leczeniu. Kolejnym następstwem jest rozwój stanu zapalnego dziąseł. Dziąsła są żywo czerwone, obrzęknięte, krwawią podczas dotyku i szczotkowania. Następuje przerost brodawek dziąsłowych, które są nieestetyczne, tkliwe i bolesne.

Aby  prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej należy:

  • myć zęby po każdym posiłku;
  • stosować płyny antyseptyczne;
  • stosować odpowiednie szczoteczki ułatwiające oczyszczanie, takie jak szczoteczki jednopęczkowe;
  • używać nici dentystycznych przeznaczonych do aparatów ortodontycznych;

Na naszej stronie internetowej w zakładce video możecie znaleźć film instruktażowy; ” Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego”. Przestawiamy instruktaż użytkowania różnych szczoteczek ortodontycznych i nici dentystycznych.

Dieta podczas leczenia ortodontycznego.

Zamki ortodontyczne zamontowane są na zębach za pomocą specjalnego kleju ortodontycznego. Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia aparatu należy przestrzegać odpowiedniej diety. Zawsze najtrudniejsze są początki. Przez pierwsze dni pacjent musi przyzwyczaić się  do obcych elementów w jamie ustnej. Zęby są wrażliwe i tkliwe na odgryzanie i życie pokarmów, dlatego przez pierwsze dni po naklejeniu aparatu stałego należy spożywać jedynie płynne i półpłynne pokarmy.  Osoby noszące aparat stały powinny zrezygnować całkowicie z twardych pokarmów, które mogą uszkodzić aparat i spowodować odklejenie się zamków ortodontycznych.

Podczas całego leczenia ortodontycznego należy zrezygnować z:

  • twardych pokarmów, takich jak: owoce pestkowe, chipsy, popcorn, orzechy, sezamki, twarde herbatniki, suchary, twarde pieczywo;
  • słodkich, oblepiających przekąsek, na przykład toffi, żelki, krówki, guma do żucia;
  • słodyczy takich jak batony, cukierki,  słodkie i gazowane napoje.

Wszystkie owoce takie jak jabłka, gruszki powinny być przed spożyciem pokrojone na kawałki. Natomiast brzoskwinie, śliwki i nektarynki muszą być wcześniej pozbawione pestki.

Pacjenci, którzy leczą się aparatem stałym zwykłym, w budowę, którego wchodzą gumowe ligatury powinny unikać barwiących pokarmów. Ligatury i łańcuszki podatne są na przebarwienia. Nie ma to wpływu na przebieg leczenia, ale może wpływać na wygląd estetyczny aparatu i powodować dyskomfort.

Przestrzeganie regularnych wizyt kontrolnych.

Przestrzeganie regularnych wizyt kontrolnych jest kluczowym obowiązkiem każdego pacjenta. Kontrole ortodontyczne w zależności od rodzaju aparatu odbywają się co 4- 8 tygodni. Nieregularne zgłaszanie się na wizyty powoduje wydłużenie się okresu leczenia oraz zwiększa ryzyko pojawienia się powikłań. W przypadku uszkodzenia aparatu konieczne są jak najszybsze, dodatkowe wizyty, w celu jego naprawy.

Podsumowując najważniejsze zalecenia podczas leczenia ortodontycznego to:

  • przestrzeganie prawidłowej higieny jamy ustnej;
  • stosowanie odpowiedniej diety, ograniczającej twarde pokarmy;
  • przestrzeganie regularnych wizyt kontrolnych.

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady. Zapraszamy do ich obserwowania.

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.