Zapalenie przyzębia – objawy, metody leczenia.

Czym jest choroba przyzębia?

Choroba przyzębia jest to ogólny termin medyczny, którym określa się choroby dziąseł. Używa się go w odniesieniu do różnych chorób w tym łagodnego zapalenia. Jednakże najczęściej mianem tym odeślemy dużo poważniejsze stadium choroby jakim jest zapalenie przyzębia.

Choroba przyzębia należy do dziesięciu najczęściej występujących chorób u ludzi. Najczęściej dotyczy mężczyzn i też osób starszych. Warto zwrócić uwagę, że jest główną przyczyną utraty zębów u dorosłych. Dlatego pragniemy uświadomić jak istotne jest bagatelizowanie pierwszych objawów.

Pierwsze stadium choroby to zapalenie dziąseł, które głównie charakteryzuje się zaczerwienieniem dziąseł,  ich obrzękiem i krwawieniem podczas szczotkowania. Zlekceważone niestety przechodzi w stan przewlekły, który obejmuje tkanki miękkie, więzadła i kości otaczające zęby. Nieleczone w konsekwencji prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia tych struktur i utraty zębów stałych.

Przyczyny powstawania zapalenia przyzębia.

Warto zauważyć, że w  jamie ustnej bytuje milion różnych bakterii, z których większość jest dla nas nieszkodliwa. W rzeczywistości przy prawidłowej higienie jamy ustnej i odpowiedniej diecie nie stwarzają zagrożenia. Jednakże w pewnych okolicznościach takich jak:

 • zła higiena jamy ustnej;
 • przyjmowanie różnych leków;
 • nieprawidłowe oddychanie przez usta;
 • palenie tytoniu;
 • stłoczenie zębów;
 • choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, białaczka, infekcja HIV);
 • czynniki utrudniające oczyszczanie zębów (nawisające wypełnienia)
 • choroby hormonalne u kobiet;
 • uzupełnienia protetyczne.

mogą stać się bardzo niebezpieczne. Przede wszystkim problem pojawia się w momencie kiedy warstwa tych bakterii będąca płytką nazębną nie jest regularnie usuwana przez mycie zębów. Niedokładne oczyszczanie i pozostawiona płytka nazębna powoduje namnażanie się bakterii wytwarzają szkodliwe substancje powodujące reakcję zapalną organizmu. W pierwszej kolejności zaczerwienienie, obrzęk i stan zapalny dziąseł. W następnej kolejności płytka twardnieje tworząc niemożliwy do usunięcia w warunkach domowych kamień nazębny. Ten przyrasta do powierzchni zębów i dziąseł powodując obniżenie się kieszonek dziąsłowych. Odsłaniają się szyjki zębowe. W rezultacie stan zapalny dziąseł przychodzi w przewlekły stan zapalny przyzębia powodując utratę tkanek miękkich i tkanek twardych utrzymujących zęby, powodując ich rozchwianie, ruchomość i w konsekwencji konieczność ich usunięcia.

Obecnie uważa się, że przewlekłe zapalenie przyzębia wywoływane przez bakterie bytujące w jamie ustnej i słaba odpowiedź obronna organizmu jest główną przyczyną rozwoju zapalenia.

Skutki zapalenia przyzębia.

U osób z zaawansowaną paradontozą możemy zaobserwować następujące objawy i skutki:

 • ból związany z obrzękiem i krwawieniem dziąseł;
 • nieprzyjemny zapach z ust;
 • odsłanianie się korzeni zębów;
 • ruchomość zębów;
 • utrata zębów;
 • zanik kości;
 • wrasta ryzyko miażdżycy naczyń tętniczych;
 • choroba niedokrwienna serca;
 • udar mózgu;
 • nowotwory;
 • u kobiet w ciąży istnieje ryzyko przedwczesnego porodu i małej masy urodzeniowej.

Jak leczyć zapalenie przyzębia?

Niestety nie obędzie się bez wizyty u dentysty. Tylko kompleksowe i dokładne badanie wewnątrzustne,  cyfrowa diagnostyka i zastosowane leczenie pozwoli na zahamowanie rozwoju choroby i cofnięcie jej skutków. W przypadku chorób przyzębia najlepiej jest  skonsultować się z lekarzem periodontologiem, ze względu na specjalistyczną wiedzą jaką dysponuje w tej dziedzinie.

Ogólnie  możemy wyróżnić następujące metody  leczenia w klinikach CSK Aldent:

 1. Porady i instruktaż higieny jamy ustnej – obejmuje przestawienie metod szczotkowania, instruktaż użytkowania szczoteczki elektrycznej, nici dentystycznych i irygatora.  Dodatkowo zalecenia indywidualnych preparatów do higieny, gdyż na rynku jest wiele produktów, które nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty.
 2.  Profesjonalne oczyszczanie zębów – tak zwany zabieg POZ. Krótko mówiąc obejmuje piaskowanie (usunięcie osadów), skaling (usunięcie kamienia nazębnego), polerowanie i lakierowanie zębów aby ograniczyć ponowne osadzanie się płytki nazębnej.
 3. Antybiotykoterapia – zastosowanie odpowiednich środków farmakologicznych w celu leczenia zakażeń.
 4. Zabiegi chirurgiczne połączone z wygładzaniem i polerowaniem korzeni zainfekowanych zębów.
 5. Zabiegi regeneris – zastosowanie innowacyjnych metod leczenia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego z krwi pacjenta. Leczenie to pozwala całkowicie zatrzymać proces postępowania chorób przyzębia a nawet cofnąć jej skutki.

Jak uniknąć zachorowania?

Podsumowując, tylko i wyłącznie odpowiednia higiena jamy ustnej może uchronić przed rozwojem choroby. Dbałość o higienę jamy ustnej to jedyny fundamentalny czynnik zabezpieczający przed zachorowaniem.

Zapraszamy na wizytę konsultacyjną u lekarza periodontologa do klinik CSK Aldent na terenie Lublina-> Rejestracja ONLINE

Zapraszamy do śledzenia naszych profili społecznościowych Facebook i Instagram. Codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów.

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.