Czym się różni aparat samoligaturujący od zwykłego aparatu?

Skrzywione zęby, które nie pasują do siebie, są nie tylko trudne w utrzymaniu higieny, lecz także są bardziej narażone na próchnicę i choroby przyzębia. Leczenie ortodontyczne, przy pomocy aparatów stałych, umożliwia przesuwanie zębów i leczenie wad zgryzu.  Aparaty stałe stosujemy w uzębieniu stałym u dzieci jak i dorosłych. Aparat zbudowany jest z najwyższej jakości, precyzyjnie wykonanych zamków i łuków. Zamki metalowe mogą być w kolorze srebrnym lub złotym. W klinikach CSK Aldent stosujemy również aparaty estetyczne w kolorze zębów lub całkowicie przezroczyste wykonane na przykład z kryształu górskiego. Ponadto wyróżniamy dwa rodzaje stałych aparatów ortodontycznych: zwykły (standardowy) i aparat samoligaturujący.

Bardzo często pacjenci pytają nas na czym  dokładnie polega różnica między aparatem samoligaturującym a zwykłym. Aby dokładnie to wytłumaczyć poniżej opisujemy czym charakteryzuje się każdy z nich.

Standardowy aparat ortodontyczny

Aparat zwykły charakteryzuje się tym, że na zamki zakładamy  tzw. ligatury (gumeczki), dzięki którym przywiązywany jest cieniutki łuk, po wprowadzeniu go do szczeliny zamka. Łuk ten ma za zadanie działać na zęby z określoną siłą, przesuwając je względem siebie lub obracając względem własnej osi. W trakcie leczenia ortodontycznego, podczas wizyt kontrolnych pacjent wybiera kolorowe gumki do swojego aparatu ortodontycznego. Posiadamy pełną kolorystykę gumek, którą można mieszać i dopasowywać. Aparat pozwala na korygowanie wad znacznie poważniejszych niż aparat ruchomy. Długość noszenia takiego aparatu uzależniona jest od wady i wieku pacjenta. Wizyty kontrolne w przypadku aparatów stałych metalowych odbywają się co 4 tygodnie.

 

Aparat samoligaturujący

Nowością w dziedzinie ortodoncji jest aparat samoligaturujący. W technice samoligaturującej nie stosujemy  ligatur elastycznych. Łuki utrzymywane są dzięki specjalnym klapkom wbudowanym w zamki. Pozwala to na zminimalizowanie tarcia, które w metodzie tradycyjnej jest efektem ubocznym, powstającym przy przesunięciu zębów wzdłuż łuku aparatu stałego. W tej metodzie leczenia  generujemy mniejsze siły, a co za tym idzie ograniczamy  objawy bólowe i dyskomfort, towarzyszący zwykle leczeniu ortodontycznemu. Udowodniono klinicznie, że podczas leczenia systemem samoligaturującym odkładanie się płytki bakteryjnej, powodującej próchnicę i zapalenie dziąseł, jest o 40 % mniejsze w porównaniu z tradycyjnymi metodami ortodontycznymi z zastosowaniem ligatur elastycznych. Również aspekt estetyczny jest tu nie bez znaczenia. Zamki w metodzie samoligaturującej są mniejsze, a zatem są mniej widoczne w ustach pacjenta. Metoda ta sprzyja również utrzymaniu idealnej higieny jamy ustnej. Wizyty kontrolne odbywają się rzadziej bo co 8 tygodni. Aparat jest idealny dla osób mieszkających i pracujących za granicą, gdyż wizyty są rzadsze.

 

W większości przypadków pacjent sam może podjąć decyzję, który system aparatu wybiera. Jednak niektóre wady zgryzu narzucają nam odgórnie plan leczenia.

Podsumowując, najważniejszą cechą odróżniającą od siebie te dwa aparaty jest brak gumowych ligatur w przypadku aparatu samoligaturującego i częstotliwość wizyt kontrolnych.

Na naszym kanale YouTube możecie znaleźć dwa filmy instruktażowe : „Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego?” Wystarczy kliknąć tutaj i tutaj.

Kilka wskazówek jak można skrócić czas leczenia ortodontycznego:

  • dbaj o prawidłową higienę jamy ustnej
  • korzystaj w trakcie noszenia aparatów z takich narzędzi, jak uchwyty do nitek dentystycznych, szczoteczki międzyzębowe, jednopęczkowe czy szczoteczki elektryczne ze specjalnymi końcówkami ortodontycznymi
  • stosuj antybakteryjne płukanki do ust
  • dbaj o aparat ortodontyczny
  • nie gryź ołówków, długopisów, kostek lodu i innych przedmiotów, nie obgryzaj paznokci
  • nie jedz twardych lub kleistych pokarmów

 

Zapraszamy do śledzenia naszych profili społecznościowych Facebook i Instagram. Codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów.

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.