Etapy leczenia implantologicznego

Implantologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się odbudową braków w uzębieniu za pomocą tytanowych implantów. Czy wiesz jakie są etapy leczenia implantologicznego?

Wielu pacjentów przed umówieniem terminu pierwszej wizyty kontaktuje się z nami aby zapytać jak wygląda proces implantacji, jakie są etapy i na czym polegają poszczególne wizyty. Dlatego przygotowaliśmy ten wpis, aby opisać proces i poszczególne wizyty podczas leczenia implantologicznego. Na początku wyjaśnijmy czym dokładnie jest implant zębowy?

Co to jest implant zębowy?

Implant wykonany jest w całości z tytanu, który jako pierwiastek jest obojętny dla organizmu człowieka. Ma kształt śrubki o specjalnie przygotowanej powierzchni umożliwiającej osteointegrację (zrost z kością). Implanty przede wszystkim spełniają funkcję sztucznego korzenia zęba, tworząc stabilną i trwałą podstawę, na której mocujemy koronę protetyczną. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym.

Każda odbudowa protetyczna na implantach składa się z trzech elementów. Pierwszy z nich stanowi implant wszczepiany do kości. Drugim jest łącznik, czyli niewielki element wykonany z tytanu lub cyrkonu. Łącznik przymocowany jest z jednej strony do implantu a z drugiej strony mocowana jest do niego korona protetyczna, która stanowi trzeci element. Konstrukcja protetyczna złożona z implantu, łącznika i korony tworzy funkcjonalną całość będącą odpowiednikiem naturalnego zęba. Zatem na czym polegają poszczególne wizyty?

Etapy leczenia implantologicznego:

  1. Część chirurgiczna

  • Wywiad i badanie pacjenta

Na pierwszej wizycie przeprowadzamy wywiad medyczny z pacjentem oraz badamy stan jego jamy ustnej. Na tym etapie konieczne jest wykonanie badania radiologicznego – tomografii komputerowej 3D. Badanie wykonujemy w celu określenia warunków kostnych pacjenta i szczegółowego zaplanowania zabiegu. Po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu wykonujemy zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów. Wydajemy pacjentowi zalecenia przed zabiegowe wraz z terminem planowanego zabiegu.

  • Zabieg implantacji

Zabieg implantacji wykonujemy w miejscowym znieczuleniu komputerowym. Jest całkowicie bezbolesny. Czas trwania implantacji uzależniony jest od ilości wprowadzanych implantów. Trwa średnio od ok 0,5h do 2h. Ranę pozabiegową zaopatrujemy szwami, które usuwamy po ok 7-14 dniach od zabiegu. Możliwe jest zastosowanie szwów resorbowalnych. Nasi pacjenci otrzymują po zabiegu profesjonalne produkty do pielęgnacji jamy ustnej oraz szczegółowe zalecenia pozabiegowe.

  • Wizyta kontrolna po okresie gojenia 

Po zaleconym okresie gojenia tj. 7-14 dni przeprowadzamy wizytę kontrolną na której nasi lekarze ocenią stan gojenia rany i zdejmują szwy.

 

         2. Część protetyczna

  • Wizyta kontrolna i założenie śrub gojących

Po zakończonym okresie osteointegracji  tj. ok 3-9 miesięcy nasi pacjenci zapraszani są na wizytę kontrolną. Wówczas wykonujemy kontrolne zdjęcie RTG implantu. W miejsce implantu wprowadzamy śrubę gojącą, której zadaniem jest wygojenie i ukształtowanie dziąsła pod koronę protetyczną.

  • Cyfrowe wyciski skanerem

Po około 1-2 tyg. od wprowadzenia śruby gojącej wykonujemy cyfrowe wyciski protetyczne skanerem wewnątrzustnym, które przesyłamy do pracowni protetycznej w celu wykonania korony lub mostu porcelanowego na implantach.

  • Odbudowa protetyczna

Czas wykonania odbudowy protetycznej od momentu pobrania wycisków to ok 1-2 tygodnie. Oddanie koron lub mostu odbywa się na jednej wizycie. Jest całkowicie bezbolesne i nie wymaga znieczulenia. Od tej chwili nasi pacjenci mogą się cieszyć nowym i przede wszystkim funkcjonalnym uśmiechem. Od momentu oddania pacjentowi pracy protetycznej zalecamy regularne wizyty co 6 miesięcy.

Zapraszamy do śledzenia naszych profili społecznościowych Facebook i Instagram. Codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów.

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.