Dieta podczas leczenia ortodontycznego

Dieta podczas leczenia ortodontycznego – dlaczego jest taka ważna?

Leczenie ortodontyczne pozwala pacjentom pozbyć się kompleksów związanych z nierówno ustawionymi zębami oraz uciążliwymi wadami zgryzu. Niestety podczas leczenia trzeba pogodzić się z pewnymi ograniczeniami. Osoby noszące aparat ortodontyczny muszą wykazać się cierpliwością i dyscypliną. Pierwszym bardzo ważnym aspektem jest wzmożona higiena jamy ustnej pisaliśmy o tym w naszych poprzednich wpisach. Aby leczenie przebiegał efektywnie pacjent musi przestrzegać wszystkich zaleceń przekazanych przez lekarza ortodontę. O zaleceniach możecie przeczytać na naszym blogu tutaj.  W dzisiejszym wpisie chcemy skupić się na najważniejszym aspekcie, jakim jest zachowanie odpowiedniej diety. Odpowiemy na pytanie jakiego jedzenia unikać i co możemy jeść w pierwszych dniach po założeniu aparatu oraz przez cały okres leczenia.

Co jeść w pierwszych dniach noszenia aparatu?

Pierwsze dni po założeniu aparatu są dla pacjenta zdecydowanie najtrudniejsze. Wiąże się to z pojawieniem się obcego ciała w jamie ustnej. Nasz organizm musi się do niego przyzwyczaić. Zęby i tkanki miękkie czyli policzki, wargi i język mogą odczuwać z tego powodu dyskomfort. W pierwszych dniach może pojawić się nadwrażliwość zębów, która uniemożliwia odgryzanie pokarmów. Jest to oczywiście efekt chwilowy i nasz organizm jest w stanie szybko za zaadaptować się z nową sytuacją. Bywają też pacjenci którzy nie odczuwają szczególnego dyskomfortu.

W pierwszych dniach noszenia aparatu zalecamy wyłącznie płynną dietę. Należy wybierać takie pokarmy, które nie będą się wiązały z odgryzaniem i intensywnym przeżuwaniem.

Przez cały okres leczenia zalecamy aby w diecie znalazły się takie produkty jak:

 • zupy krem z różnych warzyw;
 • jajecznica;
 • jogurty;
 • koktajle owocowe;
 • miękkie pulpety drobiowe lub rybne;
 • owsianka;
 • różnego rodzaju nabiał (kefir, maślanka)
 • puree z warzyw;
 • pasty warzywne;
 • miękkie pieczywo;
 • gotowany ryż, makaron;
 • budyń;
 • miękkie owoce (na przykład banan, kiwi, borówki, maliny itd.)
 • awokado bogate w kwasy omega-3.

 Jakich produktów unikać w trakcie leczenia ortodontycznego?

Niestety w trosce o przebieg całego leczenie jak również o stan aparatu z niektórych pokarmów trzeba zrezygnować całkowicie lub je ograniczyć.

        1. Twarde pokarmy

Spożywanie twardych produktów takich jak orzechy, pestki dyni, słonecznika, sucharki, twarde pieczywo chipsy, pokarmy, itd. wiąże się z licznymi konsekwencja. Prowadzi do odklejania się elementów aparatu jak również może prowadzić do wygięcia się łuków aparatu. Każde uszkodzenie aparatu prowadzi do zatrzymania procesu prostowania zębów lub może przynieść odwrotny skutek, czyli pogłębienie się wady. Jeśli mamy ochotę na owoce najlepiej sięgać po te miękkie takie jak banany czy kiwi. Natomiast jeśli chodzi o twarde  taki jak na przykład jabłka, możemy spożywać je po wcześniejszym pokrojeniu na kawałki. Jemy wolniej i przeżywamy zębami trzonowymi. Należy unikać odgryzania zębami przednimi.

         2. Produkty klejące

W trakcie leczenia aparatem należy unikać klejących produktów takich jak cukierki typu krówki ciągutki, batonów z karmelem, mentosów, gumy do żucia itp. Klejące produkty przyklejają się do drutu i zamków powodując odklejanie się elementów aparatu, sprzyjają rozwojowi próchnicy oraz powodują nieestetyczny wygląd.

         3. Słodycze

Słodycze, gazowane napoje sprzyjają powstawaniu próchnicy, której osoby z aparatem powinny szczególnie zapobiegać. Leczenie chorych zębów wymaga odklejenia aparatu, co spowalnia całego proces leczenia.

         4. Produkty barwiące

Produkty barwiące nie mają wpływu na przebieg leczenia. Wiążą się jedynie z wyglądem estetycznym. Spożywanie na przykład buraków, jagód, borówek, czarnych porzeczek oraz dań z kurkumą będzie przebarwiać gumowe ligatury, które są elementem aparatu. Szczególnie te gumki, które są w jasnym kolorze. Możemy tego uniknąć, poprzez wybieranie ligatur w ciemniejszych odcieniach. Na szczęście gumki wymieniane są na każdej wizycie kontrolnej, czyli co 4 tygodnie.

         5. Produkty kwaśne

Kwasy zawarte w owocach, świeżo wyciskane soki, woda gazowana, coca-cola, piwo mają niskie niskie pH oraz obniżają pH w jamy ustnej. Ich częste spożywanie prowadzi do erozji szkliwa. Może przebarwiać gumki w aparatach ortodontycznych oraz wpływać na rozpuszczanie się kleju, na które przymocowane są zamki i pierścienie ortodontyczne. Dlatego po każdym spożyciu wyżej wymienionych produktów należy zneutralizować pH jamy ustnej poprzez dokładne wypłukanie jamy ustnej wodą.

Dieta podczas leczenia ortodontycznego  ma gruntowne znaczenie na przebieg całego leczenia. Dlatego warto przestrzegać powyższych zasad.

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady. Zapraszamy do ich obserwowania.

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.