Ząbkowanie u dzieci – jak sobie z tym radzić?

Ząbkowanie u dzieci jest nieodłącznym elementem ich rozwoju. W środowisku medycznym definiuje się  ząbkowanie jako proces wyrzynania zębów. Badania wykazały, że tylko u jednej trzeciej dzieciaków pojawianie się pierwszych zębów przebiega bez widocznych dolegliwości. Niestety u pozostałej części wywołuje ono uciążliwe objawy.

Kiedy zaczyna się ząbkowanie i jak długo trwa?

Zawiązki zębów mlecznych pojawiają się około 6-7 tygodnia życia płodowego. Czas ząbkowania to okres 4 dni przed wyrzynaniem, dzień pojawienia się zęba i 3 dni po nim. Pierwsze objawy ząbkowania zaczynają się w 3 i 4 miesiącu życia. Pierwszy mleczak wyrzyna się w około 6-7 miesiącu życia. Niekiedy występuje odstępstwo od tych norm i u niektórych niemowlaków wyrzynanie zębów może nastąpić już w 3 miesiącu życia. To kiedy zacznie się proces wyrzynania zębów jest tak naprawdę cechą indywidualną. U większości dzieci okres pojawiania się kolejnych zębów przebiega stopniowo. Czasami jednak ząbkowanie u niemowlaka jest gwałtowne i wszystkie zęby wyrzynają się w jednym czasie.

Kalendarz wyrzynania  się zębów.

Najczęściej pierwszymi zębami są dolne jedynki, następnie górne jedynki. W kolejnym etapie pojawiają się dwójki, czwórki i trójki i zęby trzonowe.

Kalendarz wyrzynania się poszczególnych zębów:

  1. dolne pierwsze siekacze 6 – 8 miesiąc;
  2. górne pierwsze siekacze 8- 12 miesiąc;
  3. dolne drugie sikacze 10-16 miesiąc;
  4. górne drugie siekacze 9-13 miesiąc;
  5. dolne kły 17-23 miesiąc;
  6. górne kły 16-22 miesiąc;
  7. dolne pierwsze trzonowce 14-18 miesiąc;
  8. górne pierwsze trzonowce 13/19 miesiąc;
  9. dolne drugie trzonowce 23-31 miesiąc;
  10. górne drugie trzonowce 25-33 miesiąc;

Ogólnie u dzieci występuje 20 zębów mlecznych. Nie wyróżniamy wśród nich tak zwanych  przedtrzonowców. Wszystkie zęby pojawiają się do ok 33-35 miesiąca życia. Jakiekolwiek opóźnienie i nieprawidłowości należy skonsultować z lekarzem stomatologiem a najlepiej z pedodontą. Niepokojący jest fakt,  jeśli do 12 miesiąca życia nie pojawi się pierwszy ząb.

Jakie są objawy ząbkowania?

Pierwszym najczęstszym symptomy świadczącym o ząbkowaniu są opuchnięte i zaczerwienione dziąsła. Niekiedy mogą być bardzo czerwone a nawet lekko sine.

Ogólnie pojawiające się objawy to:

  • gorączka;
  • biegunka – plus pieluszkowe zapalenie skóry;
  • wymioty.

Można też zaobserwować zmiany w zachowaniu dziecka takie jak:

  • płaczliwość
  • rozdrażnienie;
  • zwiększone ślinienie;
  • wystawianie języka;
  • senność;
  • brak apetytu
  • wkładanie zabawek i rączek do buzi;
  • pocieranie policzków.

Należy zwrócić uwagę, że podczas wyrzynania się zębów dziecko ma osłabioną odporność. Wkłada do buzi palce oraz różne przedmioty, gryzaki za pośrednictwem, których przenosi do organizmu liczne bakterie i wirusy. Dlatego w tym okresie trzeba ze szczególną starannością dbać o czystość zabawek gryzaków i rączek malucha.

Wydzielane przez dziąsła substancje o działaniu prozapalnym mogą nieznacznie wpłynąć na podwyższenie temperatury ciała u dziecka. Nie jest to jednak na tyle trudny okres, aby wywołać bardzo wysoką gorączkę. Dlatego jeśli gorączka utrzymuje się przez 3 dni powyżej 38 stopni powinno się skonsultować z lekarzem pediatrą.

Wśród nietypowych objawów wyrzynania się zębów możemy wymienić wysypkę skórną wokół ust i na policzkach oraz niekiedy chrypę, katar czy kaszel.

Jakie są sposoby na ząbkowanie u dziecka?

  1. Delikatny masaż dziąseł za pomocą silikonowej nakładki na palec.
  2. Podawanie schłodzonego w lodówce gryzaka.
  3. Preparaty ziołowe w postaci sprayu lub żelu – są to preparaty o działaniu antyseptycznym, przeciwbólowym, ściągającym i przeciwzapalnym.
  4. Preparaty homeopatyczne.
  5. Zalecane przy ząbkowaniu żel miejscowo znieczulający z lidokainą – do stosowania w  dawce ściśle określonej przez lekarza lub producenta produktu.
  6. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe z paracetamolem lub ibuprofenem.

Pamiętaj, aby podczas tego trudnego okresu dla Twojego dziecka okazać mu mnóstwo ciepła i miłości. Ząbkowanie u niemowlaka to znak, że wkrótce konieczna będzie pierwsza wizyta u lekarza dentysty.    W  naszych klinikach oferujemy wykwalifikowany personel , który otoczy Twoje dziecko odpowiednią opieką już od pierwszej wizyty. Podczas badania ocenimy proces ząbkowania oraz przekażemy zalecenia dotyczące pielęgnacji dziąseł i pierwszych zębów.

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady. Zapraszamy do ich obserwowania.

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.