Tomografia komputerowa CBCT

Tomografia komputerowa CBCT – w jaki celu się ją wykonuje?

Cym jest tomografia komputerowa CBCT?

CBCT z języka angielskiego to Cone-Beam Computed Tomography. Tomografia komputerowa CBCT to innowacyjne i bardzo precyzyjne badanie. CBCT spowodowało rewolucje w świecie stomatologii. Ułatwiło przejście diagnostyki stomatologicznej z 2D (panoramicznego zdjęcia rentgenowskiego) do obrazów 3D. Tomografia pozwala dokładnie zobrazować wszystkie struktury głowy takie jak:

 • szczęka;
 • żuchwa;
 • zatoki;
 • stawy skroniowo-żuchwowe;
 • twarzoczaszka.

Urządzenie wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie w postaci wiązki stożkowej. Pozwala to zminimalizować dawkę promieniowania do minimum. Pozwala na zobrazowanie zmian, które są niewidoczne na klasycznym prześwietleniu struktur zębowych. Tomografia CBCT pozwala na precyzyjną ocenę stanu zębów, szczęki, żuchwy, zatok czy stawów skroniowo-żuchwowych. Dzięki możliwości przetworzenia skanów na obraz trójwymiarowy, nasi lekarze mogą obejrzeć badaną strukturę pod dowolnym kątem.

Czy dawka promieniowania jest niebezpieczna?

CBCT jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym.  Nowoczesna technologia urządzenia pozwala ograniczyć dawkę promieniowania do minimum. Dzięki wiązce stożkowej promieniowanie jest dziesięć razy mniejsze od standardowej tomografii komputerowej. CBCT jest bezpieczne a korzyści z jego przeprowadzenia zdecydowanie przewyższają ryzyko, płynące z wystawienia się na promieniowanie rentgenowskie.

Kiedy należy wykonać tomografię komputerową CBCT?

Tomografia komputerowa CBCT pozwala na kompleksową diagnostykę i leczenie w wielu dziedzinach stomatologii i laryngologii. Każdą, pierwszą wizytę w naszych klinikach rozpoczynamy od wykonania pełnej tomografii. Badanie jest bardzo istotnym narzędziem diagnostycznym. Pozwala na wykrycie i diagnozę chorób oraz planowanie leczenia stomatologicznego. Tomografię wykonujemy w celu:

 • planowania i kontrolowania przebiegu leczenia implantologicznego;
 • planowania leczenia protetycznego;
 • diagnozy, leczenia oraz planowania leczenia ortodontycznego;
 • leczenia endodontycznego (kanałowego) na przykład w przypadku nietypowego przebiegu kanałów;
 • diagnozy zębów zatrzymanych, nadliczbowych i dodatkowych;
 • leczenia schorzeń stawów skroniowo-stawowych;
 • po urazach twarzoczaszki w celu diagnozy złamać;
 • oceny próchnicy;
 • diagnozy i oceny chorób przyzębia;
 • diagnozy ubytków kostnych w szczęce i żuchwie;
 • leczenia periodontologicznego;
 • leczenia zaburzeń rozwojowych w obszarze czaszki.

Ponadto tomografię CBCT wykonuje się również w laryngologii. Badanie pozwala na diagnozę stanów chorobowych jamy nosowej oraz zatok szczękowych.

Jak należy przygotować się do badania?

CBCT jest to badanie niewymagające wcześniejszego przygotowania. Przed wykonaniem tomografii nasz personel prosi o zdjęcie wszystkich metalowych przedmiotów z okolicy głowy, takich jak okulary, biżuteria, spinki do włosów, aparat słuchowy.

Jak wygląda przebieg badania?

Przede wszystkim przed wykonaniem badania zakładamy fartuch ołowiany w celu osłony narządów wewnętrznych i zminimalizowania dawki promieniowania. Badanie wykonujemy na stojąco. Pacjenta ustawiamy w przeznaczonym miejscu opierając jego brodę na podstawce oraz ustawiamy zgryz. Głowa pacjenta jest unieruchomiona za pomocą specjalnych uchwytów. Ważne jest, aby podczas wykonywania skanu pacjent stał nieruchomo przez kilkanaście sekund. W trakcie badania głowica skanująca wykonuje obrót 360 stopni wokół głowy pacjenta, tworząc dużą liczbę obrazów. Komputer przy pomocy odpowiednich algorytmów analizuje wyniki badana tworząc trójwymiarowy obraz badanego obszaru.

Czy są jakieś przeciwskazania do wykonania tomografii CBCT?

Jedynym przeciwskazaniem do wykonania tomografii ze względu na promieniowanie podczas badania, jest ciąża. Wyjątek stanowi sytuacja, w której życie pacjentki jest zagrożone. W takiej sytuacji ryzyko za każdym razem ocenia lekarz w porozumieniu z pacjentką.

 

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady i instruktaże. Zapraszamy do ich obserwowania.

Sprawdź dlaczego warto nam zaufać.

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.